Fotó: Gov.ro
Románia Németország fontos és megbízható partnere és szövetségese, és jó barát – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben a Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után.
2023. július 04., 20:042023. július 04., 20:04
2023. július 04., 20:462023. július 04., 20:46
Olaf Scholz a közös sajtótájékoztatón kiemelte: köszönet jár Romániának, amiért „példamutatóan” vesz részt a NATO keleti szárnyának megerősítésében, határozottan reagál a szomszédos Ukrajna elleni orosz támadásra, szolidaritást vállal Moldovával és „igazán figyelemre méltó” módon járul hozzá az Ukrajnában termesztett gabona exportjához. „Németország és Románia az igazságos és tartós ukrajnai béke és az európai stabilitás és biztonság iránti elkötelezettség ügyében is egységes, és ez a szövetségesek közötti egység döntő jelentőségű” – idézte az MTI a német kancellárt.
„Németország támogatja Romániát abban, hogy idén a schengeni térség teljes jogú tagjává váljon. Románia már eddig is jelentős erőfeszítéseket tett a schengeni térséghez való csatlakozás érdekében, és ezeket az erőfeszítéseket értékelni kell” – fogalmazott Scholz abból az alkalomból, hogy Marcel Ciolacu kétnapos munkalátogatásra érkezett Németországba.
Fotó: Gov.ro
A közös berlini sajtótájékoztatón a német kancellár azt mondta, Németország teljes mértékben támogatja Románia csatlakozását, és ezt az álláspontját a jövőben is világossá fogja tenni. „Erről nemcsak a hivatalos, hanem a félhivatalos beszélgetéseken is említést teszünk szkeptikus európai barátainknak és kollégáinknak” – jelentette ki Scholz. Nyomatékosította, Románia csatlakozása a belső ellenőrzés nélküli övezethez a „méltányosságról és igazságosságról” is szól.
Marcel Ciolacu kiemelte, hogy Németország Románia első számú kereskedelmi partnere, de még tovább lehet bővíteni az együttműködést, a többi között a háború utáni ukrajnai újjáépítésében. A szociáldemokrata (PSD) kormányfő rámutatott: bár mindenki az ukrajnai háború befejezését várja, minden jel arra mutat, hogy a fegyveres konfliktus elhúzódik. Emiatt Ciolacu reményének adott hangot, miszerint Németország állandó katonai jelenlétet biztosít Romániában a NATO keleti szárnyának védelme értelmében; a román kormányfő utalt arra, hogy Berlin nemrég úgy döntött, 4000 német katonát állomásoztat Litvániában.
Beszámolója szerint a megbeszélésen szó esett a két ország gazdasági együttműködésének fejlesztéséről mind a beruházások, mind a kereskedelem terén; Ciolacu emlékeztette hallgatóságát, hogy Németország Románia legfőbb kereskedelmi partnere. Kifejtette, nagy lehetőségek rejlenek a két ország együttműködésében például olyan területeken, mint az Ukrajna újjáépítésében való aktív részvétel vagy a Moldovai Köztársaság fejlődésének támogatása.
Ciolacu rámutatott, hogy Románia „komoly, hiteles és stabil szereplő a keleti szárnyon”, és képes aktív szerepet játszani a Fekete-tenger térségében a két ország közös céljainak előmozdítása érdekében. Arról is beszélt, hogy Románia erőforrásai és adottságai képessé teszik arra, hogy energetikai csomóponttá váljon a térségben, ugyanakkor nagy lehetőségek rejlenek benne a mezőgazdaság és az építőipar terén is. „Védelmi téren az EU és a NATO koordinálásával már a két ország több közös projektje is beindult” – tette hozzá Ciolacu. A román kormányfő említést tett a Németországban élő román közösségről is, amely megfogalmazása szerint „hozzáadott értéket” jelent a két ország közötti kétoldalú kapcsolatokban.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!