Nem véletlen Trump érdeklődése: Ukrajna jelentős ritkaföldfém-készletekkel rendelkezik

Trump

Lehetőség. Ukrajna jelentős ritkaföldfém-készletekkel rendelkezik, így előnyös lehetne Washington számára, ha Trump kérésének megfelelően részt vehetne a kitermelésükben

Fotó: UMCC Titanium

Donald Trump újfent nem hazudtolta meg üzletemberi mivoltát: kijelentette, hogy az Ukrajnának nyújtott további pénzügyi támogatás fejében részt kér az ország ritkaföldfém-készleteinek kitermeléséből. Az amerikai elnök Ukrajna kritikus fontosságú anyagai iránti érdeklődését az magyarázza, hogy Kína jelenleg uralja a ritkaföldfémek piacát. Trump tudja jól: a kritikus ásványi anyagok globális piaca 320 milliárd dollárt tesz ki, és a következő öt évben megduplázódhat.

Krónika

2025. február 06., 08:032025. február 06., 08:03

2025. február 06., 08:162025. február 06., 08:16

Ukrajna az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően nyitott az együttműködésre a partnerországokkal, mivel ez része az ukrán győzelmi tervnek is – reagált Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Donald Trump felvetésére, miszerint Ukrajnának ritkaföldfémeket kellene szállítania az Egyesült Államoknak a pénzügyi segélyezés ellentételezéseként. Zelenszkij hazája szorongatott helyzetére tekintettel fogadta el az amerikai elnök javaslatát. A kérdés azonban az, hogy amennyiben eljön a tűzszünet, mekkora terület lesz még Kijev irányítása alatt, illetve ami még fontosabb: pontosan milyen ritkaföldfémek találhatók Ukrajnában, és mekkora mennyiségben.

A Kyiv Independent rámutat: egyelőre nem világos, hogy Trump pontosan mit értett „ritkaföldfémek és más dolgok” alatt.

Ukrajnában megtalálható a világ 20 kritikusan fontos ásványa és fémje, például a repülőgépiparban és a védelmi iparban használt titán, valamint az elektromos járművek akkumulátorainak nélkülözhetetlen összetevője, a lítium.

Ukrajna olyan ritkaföldfémekkel is rendelkezik – a titán és a lítium mellett –, mint a cérium, az ittrium, a lantán és a neodímium. Az utóbbi években megugrott a kereslet ezen anyagok iránt, mivel a világ a megújuló energiaforrások felé mozdul el, a ritkaföldfémek pedig létfontosságúak a szélturbinák generátoraiban használt nagy teljesítményű mágnesek előállításához.

korábban írtuk

Moszkva szerint Trump üzletet ajánl Kijevnek
Moszkva szerint Trump üzletet ajánl Kijevnek

Az ukrajnai ritkaföldfémek iránt érdeklődő Donald Trump amerikai elnök azt ajánlotta Kijevnek, hogy ezekért cserébe vásárolja meg az amerikai katonai segélyt – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak.

Trump Ukrajna kritikus fontosságú anyagai iránti érdeklődését az magyarázza, hogy Kína jelenleg uralja a ritkaföldfémek piacát. Kína ellenőrzi a világ ritkaföldfém-bányászati kapacitásának 70 százalékát és a feldolgozó kapacitás 90 százalékát.

Az új amerikai elnök „Amerika az első” programjával az amerikai versenyképességet a Pekinggel szembeni fölény megszerzésével kívánja növelni.

A Világgazdasági Fórum szerint a kritikus ásványi anyagok globális piaca 320 milliárd dollárt tesz ki, és a következő öt évben megduplázódhat.

A kritikus jelentőségű anyagok ukrajnai mennyisége és kiterjedése azonban továbbra is bizonytalan, további kutatás szükséges, hogy kiderüljön, pontosan mennyire használhatók ki.

Ráadásul Oroszország Ukrajna nyersanyagokban gazdag területének nagy részét megszállás alatt tartja. Ukrajna kritikusanyag-lelőhelyeinek becsült értéke 12 billió dollár, ami segíthet a koncentrált nyersanyagpiac bővítésében. Ez a szám 26 billió dollárra ugrik fel, ha az összes természeti erőforrását, például a szenet és a földgázt is beleszámítjuk.

Az ország számos ritkaföldfém-lelőhelye többnyire a központi régiókban található, de fejletlenek, és a teljes értékük nem ismert – derül ki a Kijevi Közgazdasági Iskola (KSE) elemzéséből.

Oroszország jelenleg Ukrajna ritkaföldfém-lelőhelyeinek 33 százalékát birtokolja.

A 12 billió dolláros számadatot, amelyről a múlt hónapban a davosi fórumon esett szó, nem szabad félreérteni. E tartalékok nagy része feltáratlan, a források minősége és mennyisége pedig spekulatív. A KSE szerint Ukrajna kormány által ellenőrzött területein a kritikus nyersanyagok közel 120 millió tonna feltárt vagy részben feltárt és 305 millió tonna előzetesen becsült mennyiséget tesznek ki. Ez 46 titán-, 34 polimetallikus lelőhelyet, 11 grafitlelőhelyet és két lítiumlelőhelyet foglal magában.

Ukrajna áll az első helyen Európában a titánkészletek tekintetében, és az európai lítiumkészletek egyharmadával rendelkezik, valamint a globális grafitkészletek 20 százalékával.

A színesfémek esetében a pénzügyminisztérium adatai szerint a réz tekintetében a negyedik, az ólom tekintetében az ötödik, a cink tekintetében a hatodik, az ezüst tekintetében pedig a kilencedik helyen áll Európában.

korábban írtuk

Trump ukrán természeti kincseket akar a pénzügyi támogatásért cserében
Trump ukrán természeti kincseket akar a pénzügyi támogatásért cserében

Donald Trump amerikai elnök szerint Ukrajnának ritkaföldfémeket kellene szállítania az Egyesült Államoknak a pénzügyi segélyezés ellentételezéseként.

Tavaly év végén Ukrajna 3,94 milliárd hrivnyáért (96 millió dollár) eladta az állami tulajdonú UMCC-Titaniumot – a világ egyik legnagyobb titánkitermelőjét, valamint rutil- és cirkóniumkoncentrátum- bányászati cégét – a Cemin Ukrajnának. A vállalat Naszib Haszanov azeri üzletember Neqsol Holding csoportjának része, amely a Vodafone, Ukrajna második legnagyobb mobilszolgáltatójának tulajdonosa is.

A harcok sújtotta ország a félvezetőkhöz és LED-ekhez használt gallium ötödik legnagyobb termelője, és fontos neongáztermelő, amely a neon 90 százalékát szállítja az amerikai chipiparnak.

Oroszország teljes körű inváziója globális hiányt okozott a gázból, ami az amerikai chipgyártókra is átterjedt. A nukleáris ipar számára kritikus anyagok lelőhelyei is találhatók Ukrajnában. Az ország rendelkezik a világ cirkóniumtermelésének 1 százalékával, valamint berillium- és uránkészletekkel is.

A legutóbbi, 2005-ös kormányzati felmérés szerint a feltárt természetierőforrás-készletek értéke – beleértve a szenet és a gázt is – fejenként körülbelül 150 000-200 000 dollár volt, ami akkoriban körülbelül 7-10 billió dollárnak felelt meg.

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara múlt havi becslése a kritikus ásványkincsek értékét 3-26 billió dollárra tette.

A problémát azonban a földrajz jelenti. A nyersanyagok egyenetlenül oszlanak el Ukrajnában, és mintegy 12 billió dollárnyi készlet került az oroszok által megszállt területre a SecDev, egy globális digitális kockázattal és ellenálló képességgel foglalkozó cég szerint. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara szerint Oroszország birtokolja Ukrajna fémkészletének 42 százalékát és ritkaföldfémjeinek 33 százalékát, valamint szénlelőhelyeinek 63 százalékát, kőolajának 11 százalékát és földgázának 20 százalékát.

Moszkva szemet vetett Ukrajna nyersanyagaira, hogy túlfűtött gazdaságát táplálja, és már el is lopta a vasérc és a szén jelentős részét.

Bár még nem kezdett bele a kritikus fontosságú anyagkészletek kitermelésébe, támadja az infrastruktúrát és blokkolja az anyagokhoz való hozzáférést, hogy „ledarálja” Ukrajna gazdaságát – közölte júliusban a brit hírszerzés.

korábban írtuk

Zelenszkij készségesen az Ukrajnát támogató országok rendelkezésére bocsátaná az ásványkincseket
Zelenszkij készségesen az Ukrajnát támogató országok rendelkezésére bocsátaná az ásványkincseket

Ukrajna az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően nyitott az együttműködésre a partnerországokkal, mivel ez része az ukrán győzelmi tervnek is – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 17., csütörtök

Kijev: az orosz hadsereg rakétákat és drónokat vetett be, többen meghaltak, sokan megsebesültek

Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.

Kijev: az orosz hadsereg rakétákat és drónokat vetett be, többen meghaltak, sokan megsebesültek
2025. április 17., csütörtök

Izrael a háború után sem vonul ki a frissen kialakított gázai biztonsági zónákból

Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.

Izrael a háború után sem vonul ki a frissen kialakított gázai biztonsági zónákból
2025. április 17., csütörtök

„Katonai tanácsadókat” küldhet az EU Ukrajnába, közel lehet a Washington és Kijev közötti ásványianyag-megállapodás

Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.

„Katonai tanácsadókat” küldhet az EU Ukrajnába, közel lehet a Washington és Kijev közötti ásványianyag-megállapodás
2025. április 16., szerda

Szabadon engedték a Párizsban letartóztatott Pál Fülöp herceget

A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.

Szabadon engedték a Párizsban letartóztatott Pál Fülöp herceget
2025. április 16., szerda

A nemzeti összetartozás napja alkalmából ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok

Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.

A nemzeti összetartozás napja alkalmából ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok
2025. április 16., szerda

Fico az EU-s „ellenjavallat” dacára is elmegy Moszkvába, és felrója a romániai és franciaországi elnökválasztási botrányt

Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.

Fico az EU-s „ellenjavallat” dacára is elmegy Moszkvába, és felrója a romániai és franciaországi elnökválasztási botrányt
2025. április 16., szerda

Netanjahu a túszok szabadon engedését követeli a Hamásztól, és elveti a palesztin állam létrehozását

Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.

Netanjahu a túszok szabadon engedését követeli a Hamásztól, és elveti a palesztin állam létrehozását
2025. április 16., szerda

Újságírókat ítéltek el Moszkvában Alekszej Navalnij alapítványával való együttműködés vádjával

Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.

Újságírókat ítéltek el Moszkvában Alekszej Navalnij alapítványával való együttműködés vádjával
2025. április 16., szerda

Moszkva Varsót és a balti államokat fenyegeti, Washington az amerikai–orosz gazdasági kapcsolatokban látja az ukrajnai béke lehetőségét

A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.

Moszkva Varsót és a balti államokat fenyegeti, Washington az amerikai–orosz gazdasági kapcsolatokban látja az ukrajnai béke lehetőségét
2025. április 15., kedd

J.D. Vance: Európának sem jó, ha csak Amerikára bízza saját biztonságát

J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.

J.D. Vance: Európának sem jó, ha csak Amerikára bízza saját biztonságát