Fontos a tájékoztatás. Pillanatnyilag a Kínán kívül elterjedt, diagnosztizált fertőzések száma kicsi, de növekedésre lehet számítani
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Romániában pillanatnyilag nincs megerősített új koronavírusos fertőzött, ezért felesleges a pánik – mondta a Krónikának Molnár B. Géza epidemiológus. A volt egészségügyi államtitkár a járványügyi készültségről és az influenza elleni védekezés hatékonyságáról is beszélt lapunknak.
2020. február 07., 08:232020. február 07., 08:23
2020. február 26., 11:592020. február 26., 11:59
Járványügyi és közegészségügyi szempontból pillanatnyilag nem veszélyezteti Románia lakosságát a Kínából eredő új koronavírus (2019 Novel Coronavirus, röviden 2019-nCoV) – hangsúlyozta a Krónikának Dr. Molnár B. Géza epidemiológus. Bár több vaklárma is volt, nálunk eddig egyetlen új koronavírussal fertőzött esetet sem erősítettek meg laboratóriumi vizsgálatokkal.
– oszlatta el a pánikot a szakember.
„Megvan minden metodológiai körlevél, protokoll, amit nemzetközileg elvárnak, és országos szinten szükséges. Ezek egyrészt a sürgősségi ellátó rendszerre, az egészségügyi személyzetre, illetve azon kórházakra vonatkoznak, melyekbe az esetleges első fertőzéses eseteket szállítják” – magyarázta a Román Epidemiológiai Társaság volt elnöke, korábbi egészségügyi államtitkár.
Molnár B. Géza emlékeztetett, az új koronavírus ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a 2002-2003-ban járványt okozó, szintén Kínából eredő SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus, SARS-CoV), vagy az Arab-félszigetről származó MERS (Middle East Respiratory Syndrome coronavirus, MERS-CoV) koronavírus. De a genetikai víruselemzések értelmében nem ugyanazon vírusról van szó, csak a víruscsalád azonos. A SARS vírus gyorsan – hat hét alatt – terjedő járványt okozott Kínától Kanadáig, relatív kis esetszámmal, ellenben nagy, 30 százalékos elhalálozási aránnyal. A MERS vírus lassabban terjedt, mai napig is vannak esetek, de az elhalálozási ráta jóval kisebb, 10 százalékos volt.
Az új koronavírus esetében az eddig ismert, megerősített esetek alapján
„Ha figyelembe vesszük, hogy ezek csak a nyilvántartásba vett, kórházi ellátásra szorult esetek, akkor az elhalálozási arány ennél is alacsonyabb. A nyilvántartott esetek száma a 20-25 százaléka lehet a feltételezett összes esetnek, egyes járványügyi számítások alapján a valóságban 70-80 ezer esetről lehet szó” – hívta fel a figyelmet Molnár B. Géza.
Az új vírus eredete kérdéses, nagy valószínűséggel a denevérpopulációtól ered, akár a MERS-vírus, de köztes átviteli lehetőségnek is lennie kell. Adaptálódott az ember megfertőzéséhez, bizonyított az emberről emberre való átvitel. Cseppfertőzéssel terjed: kilehelt, kiköhögött légúti váladékkal, a terjedési mechanizmusát, annak gyorsaságát még tanulmányozzák. „Egyelőre úgy tűnik, hogy nem annyira gyors: a terjedési ráta 2,6–2,8 százalék” – mondta a szakember. Egy beteg ennyi embert fertőzhet meg egyszerre, míg a kanyaró vírus terjedési arányszáma a 12-t is elérheti.
Pillanatnyilag a Kínán kívül elterjedt, diagnosztizált fertőzések száma kicsi, de növekedésre lehet számítani. „A számok állandóan változnak, de úgy néz ki, még nem jutottunk el a csúcsig. Kínának nagy közegészségügyi, gazdasági, társadalmi és politikai probléma a járvány, ezért dicséretes módon minden szükséges intézkedést megtettek. Az, hogy egy 11 millió lakosú városban milyen hatékonysága van egy járványügyi zárlatnak, megkérdőjelezhető. Ez úgysem tudja megakadályozni a vírus kivitelét más államba” – fogalmazott az epidemiológus. Molnár B. Géza szerint indokolt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészjelzése, hogy január 31-én bevezette a gyors reagálású figyelmeztető rendszert, mely előírja a gyanús esetek elkülönítését, megoldja a felügyeletet az anyagi ellátottság, társadalmi és politikai támogatottság szintjén.
Gyorsteszt egyelőre nincs, sehol a világon – dolgoznak rajta –, ellenben van egy első lépésű teszt, amivel a koronavírus-családot igazolják. Második lépésként a próbákat leküldik a bukaresti Cantacuzino Intézetbe, jövő héttől a kolozsvári és jászvásári fertőző klinikákra, ahol pontosan meg tudják állapítani a szakemberek, ha az új koronavírussal állnak szemben. Pillanatnyilag oltóanyag nem létezik, több állam dolgozik rajta, félévbe-évbe telhet az elkészítése. „Próbálkoztak vírusellenes szerek kombinációjával, egyes kutatók szerint jók, mások szerint nem elégségesek” –részletezte a szakember.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Romániába bármelyik nap beléphet egy fertőzött, de Molnár B. Géza szerint a felügyeleti rendszer úgy van megszervezve, hogy ha tökéletesen lefuttatják, idejében felderül a vírus jelenléte. A fertőzöttel kapcsolatba került személyeket járványügyi megfigyelés alá helyezik, így megelőzhető a tömegfertőzés.
A szabad személy- és áruforgalmat sem a WHO, sem a nemzetközi egészségügyi rendszabályok nem tiltják, ezt rábízzák az államok törvénykezési rendszerére.
A kínai árura kivetendő embargót, karantént ellenben túlzásnak tartja, hiszen egy hajó az ázsiai országból legalább kéthetes utat tesz meg a román partokig, a vírus pedig emberi vagy állati szervezeten kívül nem éli túl.
Mivel Romániában influenzajárvány van – csütörtökön erősítették meg hivatalosan – és erre az időszakra más légúti megbetegedések is jellemzők, tünetek szempontjából az új koronavírust viszonylag nehéz elkülöníteni.
– mutatott rá a különbségre Molnár B. Géza.
Akárcsak a szezonális influenzánál, sok az enyhe lefolyású eset, az elhalálozási arány is sokkal kisebb az influenzáénál, tehát nem indokolt az elhalálozástól való félelem. Kínában sincs még kimutatás arról, hogy az elhalálozások hány százaléka volt krónikus betegséggel összekapcsolható, ami miatt szintén beállhatott a halál. Megelőzésként ajánlott a rendszeres kézmosás, a zsebkendő használata tüsszentéskor, vagy arcmaszk viselése, bár ez nem véd száz százalékosan.
„Pillanatnyilag az a legfontosabb, hogy ha valaki bizonyítottan fertőzött személlyel került kapcsoltba, frissen tért haza olyan országból, ahol nagyobb számú eset van, bármilyen légúti tünetet észlel, javallott és elvárt, hogy jelentkezzen az orvosnál. Nálunk pillanatnyilag nincs veszély, de bármikor lehet. Voltak riasztások, de nem igazolódtak be, azonban inkább fals riasztás legyen, minthogy hirtelen felébredjünk egy fertőzésgóccal” – mondta Molnár B. Géza.
A csütörtökön hivatalosan is megerősített influenzajárvány kapcsán az epidemiológus kifejtette: az immunológiailag károsodott személyek legalább 50, ideális esetben 70 százalékának be kellene adatni az influenza elleni védőoltást, idejében, még a járvány kialakulása ellőtt. „Most hiába futkosunk oltóanyagért, panaszkodunk, hogy sem ingyen, sem gyógyszertárban nem kapható. Felesleges is, Románia területén az elkövetkező 2-3 hétben az influenza kifutja magát, és csökkenő trendet fog mutatni” – vetítette elő a szakember. Hangsúlyozta,
„Az oltás elsősorban nekik szól, másodsorban az egészségügyi személyzetnek, amely jobban ki van téve a fertőzésveszélynek” – mondta a szakember. Ha 1-2 millió személyt beoltanak, nem elégséges ahhoz, hogy ne legyen járvány, hiszen mindenki, aki közvetlen kapcsolatban áll másokkal – az elárusító, a postás, a banktisztviselő stb. – ki van téve a betegségnek. „A lakosság legalább 40 százalékát be kellene oltani. Erre nem nagyon vagy igény, nemcsak Romániában, világszerte sem” – összegzett Molnár B. Géza.
Koronavírus: csökken a fertőzöttek száma
Világszerte összesen 565 halálos áldozatot követelt eddig az új koronavírus, Kína szárazföldi területén kívülről egy esetet Hongkongból, egyet a Fülöp-szigetekről jelentettek. Szerda éjfélig egy nap alatt 73 ember veszítette életét a megbetegedés következtében. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság csütörtöki jelentése szerint a szerdai halálozások közül 70 történt Hupej tartományban, és csupán három Kína egyéb részein. A szárazföldi Kínában ezzel 28 018-ra nőtt az eddig diagnosztizált fertőzöttek száma, ennek több mint 70 százalékát a Hupejben kezelt páciensek, és több mint egyharmadát a Vuhanban azonosított betegek teszik ki. A fertőzöttek számához viszonyított halálozási arány már második napja mérséklődik a járvány kiindulási pontján: Vuhanban 4,09 százalékon, Hupej egészében 2,79 százalékon áll, Kína szárazföldi részében alig haladja meg a 2 százalékot. Hupejben a páciensek 16,68 százalékának állapota súlyos, Kína többi részén ez az arány 9,9 százalék. Keddhez képest csökkenés volt megfigyelhető az újonnan diagnosztizált fertőzöttek számában, ami január 28-a óta először fordult elő. A vírus elleni küzdelemben három különböző készítménnyel értek el reménykeltő eredményeket.
Izrael kétmilliárd sékelért (mintegy 500 millió euróért) hadrendbe állíthatóvá fejleszti Fénypajzs nevű légvédelmi lézerfegyverét – jelentette be hétfőn a fegyvergyárakkal szerződést kötő védelmi minisztérium.
Magyarországnak nemzeti érdeke Románia mielőbbi schengeni csatlakozása, s a kormány reménykedik abban, hogy ez még hazánk soros európai uniós elnöksége alatt megtörténhet – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
Az izraeli hadsereg (IDF) a Hamász iszlamista terrorszervezet mintegy hatvan fegyveresét fogta el hétfőn egy kórházépületben a Gázai övezet északi részén lévő Dzsabalíjában, és az utóbbi napok harcai során megölt több száz fegyverest a városban.
Megerősíthetem, hogy Észak-Korea csapatokat küldött Oroszországba, ahogy azt is, hogy ezeket a katonai egységeket a Kurszk-régióba telepítették – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár Brüsszelben hétfőn.
New York városának kiemelt rendezvényközpontjában, a világ egyik legismertebb csarnokában, a Madison Square Gardenben tartott választási gyűlést Donald Trump volt amerikai elnök vasárnap.
Az orosz védelmi minisztérium „különböző lehetőségeket” fontolgat válaszlépésként arra az esetre, ha Ukrajna nyugati támogatással nagy hatótávolságú csapásokat indít Oroszország ellen – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Egy 50 év körüli román állampolgár holttestét találták meg október 26-án, szombaton a franciaországi Meaux-ban található Hotel Campanile egyik szobájában, számos szúrt sebbel.
A Századvég legfrissebb pártpreferencia-kutatása alapján a Fidesz–KDNP továbbra is stabilan vezeti a pártok rangsorát.
Irán válaszolni fog Izrael hétvégi csapásaira, amelyek Teherán szerint öt ember halálát okozták, de, nem akar szélesebb körű háborút – szögezte le az ország államfője vasárnap.
Legkevesebb 45 halálos áldozata van a Gázai övezetben vasárnap végrehajtott izraeli támadásoknak. António Guterres ENSZ-főtitkár felszólította Izraelt, hogy engedjen be a térségbe humanitárius segélyszállítmányokat.
szóljon hozzá!