Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Seawatchprojekt/Suzanne de Carrasco
Egy olasz bíróság nem hagyta jóvá pénteken, hogy az Albániában létesített migránstáborokban helyezzék el az elsőként odaszállított 12 embert, bangladesi és egyiptomi férfiakat. Georgia Meloni miniszterelnök hétfőre kormányülést hívott össze a bírósági ítélet nyomán kialakult helyzet megvitatására.
2024. október 19., 17:522024. október 19., 17:52
A Földközi-tengerről kimentett migránsok szerdán érkeztek egy olasz hajóval az Albániában működtetett két olasz befogadóközpont egyikébe.
A római törvényszék különleges bevándorlási tanácsa pénteken közölte:
és Olaszországba kell vinni őket.
Az olasz kormány migránskihelyezési programja értelmében csak 22, biztonságosnak minősített országból származó bevándorlót visznek Albániába.
Banglades és Egyiptom is szerepel az olasz kormány ezen listáján, az Európai Bíróság azonban korábban egy Csehországot érintő migrációs ügyben úgy foglalt állást, hogy egy EU-n kívüli országot csak akkor lehet biztonságossá nyilvánítani, ha annak egész területe veszélytelen.
A migráció olyan európai kihívást jelent, amely európai választ igényel, amelynek része kell lennie az Európai Unió határai jobb ellenőrzésének, ahogy a hatékony visszaküldési politikák kidolgozásának.
A pénteki döntéssel érintett bevándorlók szombaton indulnak Olaszországba az ANSA olasz hírügynökség szerint.
Ez már a második csapás a vitatott eljárásra, miután az eredetileg odaküldött tizenhat bevándorló közül négyet már át kellett szállítani Olaszországba, mert „sérülékeny csoporthoz tartozónak” minősültek.
Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter közölte, hogy Róma fellebbezni fog a döntés ellen, míg Antonio Tajani külügyminiszter kijelentette, hogy nem a bírák dolga „megváltoztatni a törvényeket vagy akadályozni a kormányt a munkája végzésében”.
A politikus azt tanácsolta Giorgia Meloninak, hogy „bontson le mindent, és kérjen bocsánatot az olaszoktól”. Szerinte az Albániával a Meloni-kormány által megkötött megállapodás messze nem modellértékű, sőt sérti a nemzetközi, az európai és az olasz jogot.
Az Európai Bizottság az Európai Unióban illegálisan tartózkodók harmadik országba történő kitoloncolása jogi feltételeinek megteremtését sürgeti – derült ki az uniós testület szokásos napi sajtótájékoztatóján.
Az olasz kormány ugyanakkor szombaton bejelentette: folytatni kívánja a menedékkérelmek EU-n kívüli elbírálására vonatkozó terveit, annak ellenére, hogy jogi akadályba ütközött az Albániában felállított új olasz fogadótáborokba érkezett első csoport ügyében.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
szóljon hozzá!