Az osztrák kancellár sokadjára leszögezte: jelenleg nem történhet meg a schengeni övezet kiterjesztése
Fotó: Videófelvétel
Ausztria továbbra sem támogatja Bulgária csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki kedden Karl Nehammer osztrák kancellár, miután Bécsben találkozott Nyikolaj Denkov bolgár kormányfővel.
2023. október 25., 00:262023. október 25., 00:26
2023. október 25., 00:462023. október 25., 00:46
„Ausztriának világos az álláspontja; jelenleg nem történhet meg a schengeni övezet kiterjesztése” – hangsúlyozta Nehammer a megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón. A kancellár jelezte, hogy először az ideiglenesen visszaállított belső határellenőrzéseket kell visszavonni a schengeni övezetben, mielőtt Ausztria hozzájárul Bulgária és Románia csatlakozásához.
„Akkor a nyomás csökkeni fog, a határellenőrzéseket megszüntetik, és akkor beszélhetünk Schengenről is” – mondta a kancellár, aki nemrég még úgy fogalmazott, hogy a schengeni rendszer tönkrement, egyben azonban hangsúlyozta, hogy Ausztria álláspontja nem irányul Bukarest, illetve Szófia ellen.
Nehammer mindemellett méltatta Bulgária erőfeszítéseit az uniós külső határ védelmében, s emlékeztetett, hogy négy bolgár rendőr halt meg szolgálatteljesítés közben. Denkov úgy fogalmazott, hogy Bulgária és Ausztria teljes egyetértésben van, ami a migráció kérdését illeti. Egyedül abban térnek el a vélemények, hogy Bulgária és Románia schengeni övezeti tagsága segítene-e az illegális bevándorlás elleni harcban.
Hollandia nem vonja vissza vétóját Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásával szemben – mondta Eric van der Burg, a királyság migrációs minisztere a bolgár közszolgálati rádiónak (BNR) – írja a Novinite.
Hozzátette, hogy az erre vonatkozó bolgár érveket megosztotta osztrák kollégájával. Kiemelte, hogy schengeni csatlakozás esetén a török határra lehetne átcsoportosítani rendőri erőket, valamint megemlítette annak költségeit, hogy fenn kell tartani az ellenőrzést az uniós tagállamokkal közös határokon.
Ausztria tavaly decemberben megvétózta Bulgária és Románia csatlakozását a schengeni övezethez, arra hivatkozva, hogy a balkáni migrációs útvonalon sok illegális bevándorló érkezik az unióba. A bolgár vezetés hétfőn közölte, hogy az idén 40 százalékkal több illegális bevándorlót tartóztattak fel tavalyhoz képest. Kalin Sztojanov belügyminiszter pedig úgy fogalmazott, hogy gyakorlatilag egyetlen migráns sem éri már el a bolgár-szerb határt.
Románia és Bulgária jelentős lépést tett a schengeni tagság felé azáltal, hogy jelentős előrehaladást értek el a határellenőrzés, valamint a migrációs és a menekültügyi szabályozás területén – jelentette ki Ylva Johansson illetékes uniós biztos.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!