Fotó: Wikipédia/Zinneke
Hollandia nem vonja vissza vétóját Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásával szemben – mondta Eric van der Burg, a királyság migrációs minisztere a bolgár közszolgálati rádiónak (BNR) – írja a Novinite.
2023. október 22., 15:352023. október 22., 15:35
A Bel- és Igazságügyi Tanács luxembourgi ülése után tömören így válaszolt: „A helyzet jelenleg nem változott, és nem látom, hogy rövid távon változna”.
ragaszkodik egy bulgáriai misszióhoz, mielőtt országa végleges döntést hozna.
„Először is egy független missziót akarunk a tények megállapítására. Aztán várjuk az Európai Bizottság jelentését. Meg akarunk bizonyosodni, hogy nemcsak elfogadták a jogállamisággal kapcsolatos szükséges törvényeket, hanem végre is hajtják azokat” – szögezte le.
A spanyol EU-elnükség ugyanakkor még derűlátó atekintetben, hogy idén bővíthető a schengeni övezet.
– mondta Fernando Grande-Marlaska spanyol belügyminiszter, akinek országa jelenleg az EU Tanácsának soros elnökségét tölti be.
„Mindent megteszünk azért, hogy decemberben megállapodásra jussunk. Megpróbáljuk elérni, szorítunk érte, nagyon keményen dolgozunk rajta. Együtt dolgozunk Ausztriával és mind a 27 tagországgal. És hiszem, hogy végül sikerrel járunk” – mondta Fernando Grande-Marlaska a BNR-nek.
Mint arról beszámoltunk, a héten az Európai Bizottság mind Románia, mind Bulgária esetében megállapította, hogy sikerrel valósította meg a határellenőrzésre és a migránshelyzet kezelésére vonatkozó új uniós programot.
Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt. Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt.
Hollandiának Bulgáriával van problémája: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatja a schengeni csatlakozását.
Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel. Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra sem hajlandó módosítani álláspontját.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!