Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump egy 2017-es találkozón. Moszkva szerint normalizálhatók az orosz–amerikai kapcsolatok
Fotó: kremlin.ru
Az Oroszország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok normalizálásának útja gyorsan és sikeresen bejárható, ha megmarad Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök politikai akarata – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában. Közben Alekszandr Basztrikin, a moszkvai Nyomozó Bizottság elnöke azt mondta: felelősségre kell vonni az európai politikusokat azon orosz civilek haláláért, akiket az általuk az ukrán fegyveres erőknek szállított fegyverek öltek meg.
2025. március 02., 21:152025. március 02., 21:15
2025. március 02., 21:172025. március 02., 21:17
„Hosszú út áll még előttünk, mert hatalmas károkat okoztak a kétoldalú kapcsolatok egész komplexumának. De ha a két vezető, Putyin elnök és Trump elnök politikai akarata megmarad, akkor ezt az utat elég gyorsan és sikeresen be lehet járni” – mondta Peszkov a szerdán rögzített felvételen. Megállapította, hogy az új amerikai kormányzat gyorsan változtat az összes külpolitikai konfiguráción, ami sokban egybeesik Moszkva elképzelésével.
„Egy olyan ENSZ-közgyűlési határozat mellett szavazunk, amely abszolút kiegyensúlyozott megfogalmazást tartalmaz az ukrán válságról. Ilyet tényleg nem lehetett elképzelni” – fogalmazott Peszkov az MTI szerint.
Emlékeztetett a Fehér Ház tisztviselőinek kijelentéseire, melyek szerint a prioritás az Ukrajna körüli rendezés, és csak ezután következik a gazdaság. Peszkov szerint fel kell vázolni az Egyesült Államokkal való gazdasági kapcsolatok témáit kell, de nem szabad gyors eredményeket elvárni.
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Nagy-Britannia és Franciaország megállapodott arról, hogy Ukrajnával együttműködve hozzákezd az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához.
Felelősségre kell vonni az európai politikusokat azon orosz civilek haláláért, akiket az általuk az ukrán fegyveres erőknek szállított fegyverek öltek meg – jelentette ki Alekszandr Basztrikin, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) elnöke, a TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában. „Az európai politikusok beszélhetnek, amennyit akarnak olyan tényekről, amelyek távol állnak a valóságtól. De mi tudjuk, hogy ők hozzák meg döntéseket az Ukrajnának történő fegyverszállításokról, ezért ezeknek a személyeknek is felelősséget kell vállalniuk az áldozatokért országunk békés lakossága körében” – mondta.
Basztrikin szerint Európából Storm Shadow manőverező robotrepülőgépeket, tüzérségi lövedékeket, harckocsilövedékeket, aknavető lövedékeket, légibombákat és lőszert szállítanak az ukrán fegyveres erőknek, valamint drónokat, amelyeket nemcsak a harci műveletekben, hanem a polgári objektumok elleni támadásokban is tömegesen használnak.
Moszkvában február közepén megütközést keltett, hogy Kaja Kallas, az európai diplomácia vezetője a müncheni konferencián azt hangoztatta, hogy az ukrajnai konfliktus következtében orosz civilek nem halnak meg.
Ehhez az ukrán fegyveres erők a többi között nyugati fegyverzetet – taktikai rakétarendszereket, sorozatvetőket és tüzérségi rendszereket, pilóta nélküli légijárműveket – használnak. Az ukrán csapások következtében 652 civil vesztette életét, köztük 23 gyermek, 2980 ember (köztük 169 gyermek) pedig megsebesült.
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Nagy-Britannia és Franciaország megállapodott arról, hogy Ukrajnával együttműködve hozzákezd az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!