Kemény vádak. Kirilo Budanov szerint az orosz hatóságok már legalább egy hónapja tuidták, hogy terrortámadás készül
Fotó: gur.gov.ua
Oroszország legalább február 15-e óta tudott egy terrortámadás előkészületeiről a területén – jelentette ki szerdán Kirilo Budanov, Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője.
2024. március 28., 09:032024. március 28., 09:03
Mint ismeretes, pénteken este több fegyveres tüzet nyitott a Moszkva elővárosában, Krasznogorszkban lévő Crocus bevásárlóközpontban, és legalább 143 embert megölt. Az Iszlám Állam (ISIS) egyik ága nem sokkal később magára vállalta a támadást.
Az orosz hatóságok jelenleg nyolc embert tartanak előzetes letartóztatásban a terrortámadással összefüggésben. Orosz vezető tisztségviselők igyekeztek a támadást Ukrajnához kötni, anélkül, hogy bizonyítékokat szolgáltattak volna. A Fehér Ház szerint nincs arra utaló jel, hogy Ukrajna állna a lövöldözés mögött.
„Ne hagyják, hogy olyan történeteket meséljenek, hogy ez (a támadás) a semmiből tűnt fel” – kommentálta történteket a hírszerzés vezetője.
A Kijevben megrendezett harmadik éves Kyiv Stratcom Forum 2024 elnevezésű fórumon Budanov elmondta, hogy az egyik lehetséges magyarázat arra, hogy az orosz hatóságok miért engedték megtörténni a támadást, egy belső hatalmi harc volt, amelynek célja egyes magas rangú tisztviselők eltávolítása volt a posztjukról.
„Egy másik lehetőség, hogy valójában alábecsülték a történtek mértékét. Azt hitték, hogy inkább helyi jellegű lesz, és Ukrajnát akarták mindenért hibáztatni” – mondta Budanov.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „teljesen kiszámíthatónak” nevezte Oroszország azon kísérleteit, hogy Ukrajnára hárítsák a felelősséget, és hozzátette, hogy „Vlagyimir Putyin orosz elnök és gazemberei csak megpróbálnak valaki mást hibáztatni.... Ez már korábban is megtörtént”.
Eközben a támadás halálos áldozatainak végső száma magasabb lehet a 143 megerősített halottnál, mivel az orosz nyomozók közölték, hogy több mint 100 bejelentés érkezett eltűnt emberekről.
Az orosz Nyomozó Bizottság szerdán közzétette az eddig megerősített 143 halott nevét tartalmazó listát.
A nyomozók korábban azt közölték, hogy péntek óta 143 bejelentést kaptak eltűnt emberekről is.
Közben Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő szerdai moszkvai sajtótájékoztatóján azzal vádolta meg Kijevet, hogy a világon egyedül Ukrajna nem ítélte el a békés polgárok legyilkolását a krasznogorszki Crocus City Hall kulturális központban.
„Gyakorlatilag az egész világ határozottan elítélte a terrortámadást. A nyugatiak is bekapcsolódtak a világméretű kórusba. Egyetlen ország kivételével. Bolygónkon egyetlen ország ment az ellenkező irányba. Nem biztos, hogy országról és államról kell beszélnünk. Beszéljünk inkább a kijevi rezsimről” – mondta.
A szóvivő állásfoglalása szerint a közösségi média ukrán szegmensében cinikus és kárörvendő kommentek jelentek meg, de az amerikai platformok nem törölték őket.
Kirill, az orosz ortodox egyház pátriárkája az Orosz Népi Világtanács moszkvai kongresszusán szerdán egyértelműnek nevezte, hogy
Úgy vélekedett, hogy Moszkva rosszakarói „megpróbálták kihasználni a migrációs helyzettel kapcsolatos belső problémákat, hogy kiélezzék az interetnikus viszonyokat”, egyebek között a radikális iszlamista tényező segítségével„.
Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) közölte, hogy parlamenti képviselők egy csoportja felkérte: vizsgálja meg, milyen módon szervez, finanszíroz és hajt végre az Egyesült Államok és több más nyugati ország terrortámadásokat Oroszország ellen. A hatóság közölte, hogy ennek eleget fog tenni.
A Moszkva mellett Crocus City Hall elleni múlt heti véres terrortámadás végrehajtói előbb Fehéroroszországba akartak menekülni, de a fokozott biztonsági intézkedések miatt oda nem juthattak be, ezért az ukrán határ felé vették az irányt.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
szóljon hozzá!