Közös uniós kisebbségvédelmi rendszer kiépítésére van szükség Sógor Csaba szerint
Jelentős lépésre készül Sógor Csaba szerint az Európai Parlament a kisebbségek védelme érdekében: kötelező európai keretszabályozás kidolgozását indítaná el a törvényhozás.
2018. szeptember 04., 12:132018. szeptember 04., 12:13
2018. szeptember 04., 12:142018. szeptember 04., 12:14
Az RMDSZ EP-képviselőjének keddi tájékoztatása szerint olyan jelentés készül az uniós törvényhozás Állampolgári Jogi, Bel-és Igazságügyi Bizottságában (LIBE), amely minimumszabályok létrehozásához tenné le az alapokat a kisebbségek védelme érdekében. Az európai parlamenti képviselők hétfő délután nyilvános meghallgatáson tárgyalták a jelentés-tervezetet, azzal a céllal, hogy a szakértőket és érdekcsoportokat is bevonják a szakbizottsági munkába.
Sógor számos kiegészítő módosító-javaslattal járult hozzá a jelentéstervezethez, a dokumentum minél átfogóbb és részletesebb kidolgozása érdekében. A találkozón az RMDSZ EP-honatyája elmondta, bár a csatlakozáskor az EU ellenőrzi a tagjelölt országokban a kisebbségi jogok helyzetét, a csatlakozás után nem történik meg ez a számonkérés. „Az európai nemzeti kisebbségek csapdahelyzetbe kerültek, amelyből nehéz az EU támogatása nélkül kiszabadulniuk” – érvelt az EP-képviselő, aki részletesen beszámolt a Romániában tapasztalható jogsértésekről.
A politikus elmondta: a csatlakozás után egymást követő román kormányzatok a nyelvi és kisebbségi jogok végrehajtását opcionálisnak tekintik, számos eszközzel akadályozzák a kisebbségi nyelvű iskolák működését és a magántulajdonok visszaszolgáltatását, belekezdtek a kisebbségi közösség egyházi épületeinek visszaállamosításába, a kisebbségi vezetőket rendszeresen zaklatják a nemzeti szimbólumok használata miatt, a médiában pedig megtűrik a kisebbségekkel szembeni gyűlöletbeszédet.
Sógor Csaba szerint szembe kell szállni azzal a gyakorlattal, amely lassan normalizálódni látszik: a tagállamok rendszeresen elmulasztják az Európa Tanács kisebbségvédelemre vonatkozó határozatainak, ajánlásainak végrehajtását. Mint mondta, a kisebbségek alapvető jogait csak akkor lehet érvényesíteni az EU teljes területén, ha egy közös uniós kisebbségvédelmi rendszert építünk ki, saját magas szintű standardokkal, illetve működő ellenőrzési mechanizmussal. „A készülő európai parlamenti jelentés nagy lépés lehet. Mi azért dolgozunk, hogy ennek a jelentésnek a végső formája rögzítse majd, hogy az európai kisebbségvédelmi keretrendszer felállítása is a minimumszabályok részét kell képezze” – olvasható az EP-képviselő közleményében.
Az EU-ban élő kisebbségekre vonatkozó minimumszabályokról szóló jelentésről szeptemberben szavaz az Európai Parlament LIBE-szakbizottsága, a testület javaslata pedig még az idei év vége előtt a plénum elé kerül.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!