A magyar légierő a 21. századi színvonalon nyeri vissza oltalmazási képességét
Fotó: Honvédelem.hu
Magyarország is döntött arról a légvédelmi rakétarendszerről, amellyel korszerűsíti és erősíti haderejét. Romániában már évek óta folyamatban van a hasonló jellegű fejlesztés; mindkét ország esetében kiemelt beszerzési terep az Egyesült Államok.
2020. november 25., 08:312020. november 25., 08:31
Magyarország az amerikai–norvég fejlesztésű NASAMS légvédelmi rakétarendszerrel korszerűsíti a hadseregét. A norvég Kongsberg és az amerikai Raytheon cégektől vásárolt elemek 2023-ban érkeznek meg az anyaországba. A magyar védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos titkárságának közleménye szerint a korszerű rövid, illetve közepes hatótávolságú, földi telepítésű légvédelmi rendszerek szolgálatba állításával a haderő XXI. századi színvonalon nyeri vissza azt az oltalmazási képességét, amelyet a rendszerváltás utáni leépítésekkel vesztett el.
Az új légvédelmi rendszer elsősorban a magyar légierő JAS–39 Gripen vadászbombázókhoz is rendszeresített, az amerikai AMRAAM AIM–120 közepes hatótávolságú, radar-önirányítású rakéták köré épül – számolt be a Magyar Nemzet című napilap.
Az újság arra emlékeztet, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma még májusban engedélyezte a légvédelmi rakéták, valamint a hozzá tartozó pótalkatrészek, műszerek, oktatási anyagok és kiképzési szolgáltatások esetleges eladását. Az ügylet külföldi katonai értékesítési és közvetlen kereskedelmi értékesítési elemei együttesen mintegy egymilliárd dolláros befektetést jelentenek.
A Konstancához közeli Mihail Kogălniceanu légibázison Adrian Zuckerman, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete néhány napja jelentette be:
A bukaresti vezetés 2018 februárjában döntött a beszerzésről. Románia három, egyenként 18 rakétatüzérségi eszközből álló HIMARS típusú, nagy mozgékonyságú sorozatvető rendszert vásárolt az Egyesült Államoktól. A távirányított lövedékeket használó, 300 kilométeres hatótávolságú sorozatvetőket szinte bárhova el lehet juttatni, az azokat szállító teherautók terepjáró képességeinek köszönhetően. A sorozatvetők a román légierő és sok NATO-tagállam által használt Hercules katonai repülőgépekkel légi úton is szállíthatók. A Lockheed Martin idén szállítja le az első 18 HIMARS típusú, 2-300 kilométer hatótávolságú rakétatüzérségi rendszert Romániának. Bukarest összesen 54-et rendelt 1,25 milliárd dollár értékben.
A HIMARS-program a csaknem négymilliárd dollárért megrendelt hét Patriot típusú rakétavédelmi rendszer után a második közvetlen hadi felszerelési beszerzés Románia és az Egyesült Államok kormánya között.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!