Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Seawatchprojekt/Suzanne de Carrasco
Biztonságos és legális útvonalak kialakításának, valamint az emberi jogok védelmének kell az Egyesült Királyság és a Franciaország közötti migrációs együttműködés középpontjában állnia – jelentette ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa a két érintett ország belügyminiszterének írt levelében szerdán.
2021. december 08., 17:332021. december 08., 17:33
Dunja Mijatovic Priti Patel brit és Gérald Darmanin francia belügyminiszternek címzett, és szerdán nyilvánosságra hozott levelében hangsúlyozta: az országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a menekültek, a menedékkérők és a migránsok emberi jogai álljanak minden migrációs intézkedés középpontjában.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a sürgősséggel meghozott intézkedések főként a migráció visszaszorítására összpontosítottak, míg a biztonságos és legális útvonalak hiányának és a helyzet egyéb emberi jogi vonatkozásainak alapvető kérdései nagyrészt figyelmen kívül maradtak.
Mijatovic megjegyezte: jelenleg nincs olyan jogi keret, amely lehetővé tenné a Franciaországban tartózkodó migránsok számára, hogy menedéket kérjenek az Egyesült Királyságtól, ami – véleménye szerint – lehetővé tenné számukra a veszélyes és illegális tengeri átkelések elkerülését.
Mijatovic levelében hangsúlyozta, hogy a kormányoknak biztosítaniuk kell az élet és az emberi jogok védelmét, szavatolniuk kell a menedékjog érvényesülését és a menedék iránti kérelmek tisztességes feldolgozását a határokon szabálytalanul áthaladók esetében is. Emellett a tengeri mentés hatékony koordinációjára, a visszatérők számára hatékony jogorvoslatra, és a migrációs státusztól függetlenül mindenki számára humánus és méltóságteljes elbánás biztosítására van szükség – hangoztatta.
Mutassanak jó példát Európában arra vonatkozóan, hogy a kérdést miként lehet hatékonyan és humánusan kezelni – tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.
Az észak-franciaországi kikötőváros, Calais több mint harminc éve a kontinensről Nagy-Britanniába átjutni vágyó illegális migránsok gyűjtőhelye. 2018 óta a november 24-i volt a legtöbb halálos áldozattal járó átkelési kísérlet. Hivatalos francia adatok szerint az elmúlt három hónapban megduplázódott az átkelési kísérletek száma. Az év eleje óta 31 500 illegális migráns próbált meg átjutni a francia oldalról Nagy-Britanniába, közülük 7800-at felvett hajójára a francia parti őrség.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!