Fotó: Izraeli Védelmi Erők
Miközben az izraeli hadsereg szombaton hajnalban Rafah városának környékét lőtte, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította a hadsereget (IDF), hogy a Hamász legyőzésével párhuzamosan tervezze meg a „lakosság evakuálását” a Gázai övezet déli részén fekvő városból – közölte a miniszterelnöki hivatal pénteken.
Az ENSZ szerint több mint 1,3 millió ember él Rafahban, többségük Gáza más részeiből menekült oda.
Netanjahu csütörtökön azt mondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) „hamarosan bevonulnak Rafahba, a Hamász utolsó bástyájába”.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal pénteken kiadott közleményében azt írta, hogy
„Másrészt világos, hogy egy nagyszabású hadművelet Rafahban megköveteli a civil lakosság evakuálását a harci övezetekből” – tették hozzá. „Ezért a miniszterelnök utasította az IDF-et és a védelmi intézményeket, hogy terjesszenek a kabinet elé egy kettős tervet mind a lakosság evakuálására, mind a zászlóaljak feloszlatására vonatkozóan”.
Az ENSZ „rendkívül aggódik a rafahi civilek sorsa miatt” – mondta pénteken Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő.
Dujarric a napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az embereket meg kell védeni, de hozzátette, hogy az ENSZ „nem akar semmilyen erőszakos tömeges kitelepítést, az emberek tömeges kitelepítését, ami definíció szerint akaratuk ellenére történik”.
Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius főnöke pénteken szintén nyilatkozatot adott ki, amelyben a civilek védelmét sürgette.
– mondta Griffiths. „A civileket meg kell védeni, és alapvető szükségleteiket, beleértve a menedéket, az élelmet és az egészségügyet, ki kell elégíteni” – tette hozzá.
Griffiths hozzátette, hogy Rafah több mint 1 millió fős lakossága elképzelhetetlen szenvedést élt át, és hónapok óta mozgásban van.
A Human Rights Watch (HRW) is figyelmeztetett a Rafahban lakóhelyüket elhagyni kényszerülő palesztinok erőszakos evakuálásának következményeire, miután Izrael katonai eszkalációt tervez a Gázai övezet déli részén fekvő városban.
– mondta Nadia Hardman, a HRW menekült- és migránsjogi kutatója. „Gázában nincs hová biztonságosan menekülni. A nemzetközi közösségnek lépéseket kellene tennie a további atrocitások megakadályozása érdekében” - mondta.
A HRW szerint az izraeli hadseregnek kötelessége megvédeni a civileket, akár evakuálják őket, akár nem.
„Azokat a civileket, akik a figyelmeztetések nyomán nem menekülnek el, a nemzetközi humanitárius jog továbbra is teljes mértékben védi” – figyelmeztetett a HRW. „Sok civil lehet, hogy egészségi okokból, fogyatékosságból, félelemből vagy más okból nem tud távozni, és nem tudja megfogadni az evakuálásra vonatkozó figyelmeztetést” – hangsúlyozták.
A Ciszjordánia civil kormányzását végző Palesztin Hatóság vezetőjének hivatala hangsúlyozta: mind az izraeli, mind az amerikai kormányt felelősnek fogja tartani a terv megvalósulásának következményeiért.
A palesztin elnökség felhívta az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) figyelmét arra, hogy Izrael eme terve „fenyegeti a békét és a biztonságot a régióban, illetve globálisan is”. „Ez minden határon túlmegy” – tette hozzá.
A városban a Gázai övezet más térségeiből a harcok elől elmenekült palesztinok százezrei kerestek menedéket.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
szóljon hozzá!