Winkler Gyula: az eddigi javaslatainkat kell megerősítsük
Fotó: Facebook/Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum - Kifor
A kisebbségi közösségek elvárják az Európai Bizottságtól, hogy hozzon létre uniós jogi keretet a nemzeti kisebbségek és nyelvi csoportok védelméről – jelentette ki az Európa jövőjéről szóló vitasorozat kapcsán Winkler Gyula.
2021. augusztus 27., 09:182021. augusztus 27., 09:18
2021. augusztus 27., 09:192021. augusztus 27., 09:19
Az erdélyi európai parlamenti képviselő lapunknak elmondta, a Minority SafePack polgári kezdeményezés is arról szól, hogy az Európai Parlament indítson jogalkotást a nemzeti kisebbségek védelmében, a Székely Nemzeti Tanács pedig a nemzeti régiók védelmében indított polgári kezdeményezést, ezeket a javaslatokat pedig meg kell erősíteni az Európa jövőjéről szóló vitában.
– szögezte le az RMDSZ-es politikus.
Winkler felidézte, az Európa jövőjéről szóló egyéves konferencia ötlete már a 2019-es EP-választási kampányban megfogalmazódott, azonban a koronavírus-járvány hátráltatta, így csak idén tavasszal hirdették meg. Az EU megalakulása óta nem volt ilyen mértékű közvita, társadalmi párbeszéd, ami a képviselő szerint válasz arra, hogy Európa-szerte romlott az állampolgárok Unióba vetett bizalma.
Az elmúlt évtizedben több válságot átéltek a tagállamok: 2009–2010-ben a gazdasági válság, 2015-ben migrációs válság, végül a világjárvány, ezek felerősítették a bizalmatlanságot, és jó táptalajt jelentettek a populista, demagóg, euroszkeptikus pártoknak.
– vélekedik Winkler. Szerinte a nemzetközi helyzet is a közös út szükségességére erősít rá, és ki kell javítani a hibákat, hiszen a polgárok másként látják a jövőt a keleti, a nyugati, a déli vagy éppen az északi tagállamokban, és nem szabad engedni, hogy a „repedések szétfeszítsék az Uniót”.
Az uniós konzultáció intézményes és állampolgári szinten zajlik. A polgárok részéről megfogalmazódott javaslatokat a www.futureu.europa.eu platformra lehet feltölteni. Ide került fel a nemzeti kisebbségek, a nemzeti régiók védelmére, az uniós jogi keret megalkotására vonatkozó javaslat, valamint az, hogy a diákok-pedagógusok Erasmus-programjának mintájára hozzanak létre szakmai csereprogramot az önkormányzati választottaknak. A platformra feltöltött javaslatokat végül becsatornázzák az intézményi vitába.
„Az állampolgárok számára ez jó alkalom arra, hogy hallassák a hangjukat, fontos, hogy az elégedetlenségen túl konkrétumokat javasoljunk, ám
– közölte Winkler Gyula. A politikus fontosnak tartja, hogy amikor megvonják a konzultáció mérlegét, a nemzeti kisebbségek igényei is megjelenjenek, hiszen intézményi szinten az „éles” témák, a digitális és a zöld átállás kerülnek terítékre. Az EP-képviselő hozzátette, meg kell ragadni az alkalmat a véleménynyilvánításra, hiszen fontos, hogy az erdélyi magyaroknak, a székely közösségnek hol lesz a helye a jövő Európájában.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
1 hozzászólás