Könnyítés jöhet? Andrei Muraru szerint a határérték alá csökkent az elutasított román vízumkérelmek száma
Fotó: Alexandru Muraru/Facebook
Románia megfelel „minden technikai feltételnek” a vízummentességi programba való belépéshez – állította kedden reggel Andrei Muraru, az ország Egyesült Államokba akkreditált nagykövete.
2024. október 01., 09:412024. október 01., 09:41
2024. október 01., 09:442024. október 01., 09:44
„A mai nap nagy nap, egy olyan nap, amelyre már nagyon-nagyon régóta vártunk. Románia mától hivatalosan is megfelel minden technikai feltételnek ahhoz, hogy részt vehessen a vízummentességi programban” – mondta a Facebookon közzétett videoüzenetében.
„Tegnap véget ért a pénzügyi év az Egyesült Államokban, és az utolsó feltétel is teljesült, amelyet Romániának teljesítenie kellett. Természetesen várjuk az amerikai partnerek megerősítését az elkövetkező időszakban, de az idei vízumkérelmek száma, valamint az elmúlt évek erősen csökkenő tendenciája alapján az a megítélésünk, hogy Románia a 3 százalékos elutasítási arány alá esett” – tette hozzá Andrei Muraru.
– jegyezte meg.
Az Amerikába való vízummentes utazás nem csupán egy országnak biztosított kiváltságos státusz. Fontos előnyökkel jár majd számunkra. A könnyebb utazás révén a románok több hidat építenek majd, és így képesek lesznek fellendíteni a kereskedelmet vagy a befektetéseket. Arra is számítunk, hogy hamarosan több közvetlen járat lesz Románia és Amerika között” – tette hozzá Muraru.
Szeptember 12-én azt is bejelentette, hogy utoljára találkozott az amerikai belbiztonsági miniszterrel, Alejandro Mayorkasszal még az amerikai költségvetési év vége előtt, hogy megvitassák az elkövetkező időszakban teendő lépéseket, amelyek lehetővé teszik Románia számára a vízummentességi programhoz való hozzáférést.
Románia nagyon közel áll ahhoz, hogy maradéktalanul teljesítse az amerikai vízummentességi program (Visa Waiver) követelményeit.
Az amerikai költségvetési év vége fontos mérföldkő, mivel
Az Egyesült Államok romániai nagykövete, Kathleen Kavalec kifejtette, hogy amint a technikai feltételek teljesülnek, októberben elkezdődik egy több hónapos folyamat, amely során az amerikai hatóságok kiértékelik a helyzetet, és szakértői látogatásra is sor kerül.
A nagykövet kifejtette, hogy amint a technikai feltételek teljesülnek, októberben elkezdődik egy több hónapos folyamat, amely során az amerikai hatóságok értékelésére és szakértői látogatásra kerül sor.
Kormányforrások szerint az amerikai egyesült államokbeli hatóságok várhatóan október 15-én jelentik be a román állampolgárok számára a jövő évtől alkalmazandó vízummentességről szóló határozatot.
Az amerikai törvények értelmében a külügyminiszterrel konzultálva a belbiztonsági miniszter az, aki kijelöl egy országot a vízummentességi programhoz való csatlakozásra, amennyiben az megfelel bizonyos technikai követelményeknek.
Szeptember 5-én Luminița Odobescu külügyminiszter a Digi24-nek adott interjújában azt mondta, hogy a jövő évtől kezdődően megszűnhet a román vízumkötelezettség az Egyesült Államokba. Azt mondta, hogy októberben „lesz egy első jelzésünk az elutasítási arányról”, és hogy „a jelek pozitívak”.
Mint ismeretes, a román kormány kampányt kezdeményezett az elutasított kérelmek számának csökkentésére. Ennek keretében arra buzdították mindazokat, akik már rendelkeztek amerikai vízummal, hogy még annak lejárta előtt igényeljenek újat, ezáltal is csökkentendő az elutasított kérelmek számát.
Bejelentette Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején annak a kampánynak az elindítását, amellyel a cél az amerikai vízummentességi program (Visa Waiver) követelményeinek a teljesítése.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!