Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Izrael beleegyezett a fogoly- és túszcserére vonatkozó amerikai javaslatba, amely keretében mintegy 700 palesztin foglyot engedne szabadon, köztük 100 olyant, aki izraeli állampolgárok megöléséért életfogytiglani büntetést tölt, cserébe 40, a Hamász által Gázában fogva tartott izraeli túsz szabadon bocsátásáért – derül ki egybehangzó értesülésekből.
2024. március 25., 08:342024. március 25., 08:34
A hadviselő felek Katar és Egyiptom közvetítésével fokozták a tárgyalásokat az izraeli offenzíva hathetes felfüggesztéséről, cserébe azért a javaslatért, hogy a palesztin fegyveres csoport által még mindig fogva tartott 130 túsz közül 40-et engedjenek szabadon.
és ezzel nyitott a Hamász egyik legfontosabb követelésére – írja a Reuters.
A Hamász megpróbált minden lehetőséget kihasználni a harcok befejezésére és az izraeli erők kivonására. Izrael ezt kizárta, mondván, hogy folytatja a Hamász katonai és kormányzati képességeinek felszámolására irányuló erőfeszítéseit.
Izrael kezdetben elutasította ezt a kérést. Ez az álláspont azonban enyhült – mondta egy izraeli tisztségviselő, aki ismeri a Dohában zajló tárgyalások részleteit.
„Most már hajlandóak vagyunk tárgyalni a kitelepítettek egy részének visszatéréséről” – mondta a tisztségviselő a Reutersnek, anélkül, hogy számadatokat közölt volna. Az izraeli média szerint az ajánlat a nőkre és a gyerekekre korlátozódna, és megtiltaná a visszatérést azoknak a fegyvereseknek, akik megpróbálják megerősíteni azokat, akikkel az izraeli hadsereg még mindig harcol néhány helyen.
A CNN vasárnap szintén arról számolt be, hogy Izrael beleegyezett az amerikai fogoly- és túszcsere-javaslatba. Egy magas rangú izraeli tisztségviselő szerint
Egy diplomáciai forrás megerősítette a CNN-nek az értesüléseket, de azt mondta, hogy továbbra is vannak még nyitott kérdések, beleértve a segélyek bejutását és az „izraeli katonai átcsoportosítást” a Gázai övezetben.
Izrael az értesülések szerint beleegyezett a CIA igazgatója, Bill Burns által előterjesztett javaslatba. Burns Dohában járt, ahol a Hamász és Izrael közvetítőkön keresztül tárgyalásokat folytat.
A CNN szakértője szerint a részleteknek „a Hamász Dohában tárgyaló képviselőitől el kell jutniuk ahhoz a személyhez, aki valóban dönt, és ez Jahja Szinvár, a Hamász gázai vezetője, aki egy bunkerben van, mintegy 100 láb mélyen a föld alatt, így ez hosszú időt vesz igénybe”.
A javasolt csere biztosan kiterjed néhány amerikai túszra is, mert az 50 év feletti férfiak szabadon bocsátását is magában foglalja.
A Hamász legutóbbi javaslatában mintegy 700-1000 palesztin fogoly szabadon bocsátását követelte. Izrael akkor „nevetségesnek” és „abszurdnak” minősítette a követeléseket.
A megállapodásnak, ha létrejön, várhatóan több szakasza lesz.
Eközben az izraeli erők további két kórházat vettek körül a Gázai övezetben – közölte a Palesztin Vörös Félhold Társaság (PRCS), amely intenzív ágyúzásról és heves lövöldözésről számolt be.
A konfliktus hónapok óta tart, és a Gázai övezetben még mindig dúlnak a harcok, az Izraelre gyakorolt nemzetközi nyomás és a tűzszünetre és túszmegállapodásra irányuló folyamatos erőfeszítések ellenére.
A PRCS vasárnap közölte, hogy
Az izraeli hadsereg még mindig tevékenykedik a Sífa kórházban, Gáza legnagyobb kórházában is, miután a múlt hét elején rajtaütöttek.
Az izraeli hadsereg (IDF) csapatai „mintegy 480, a Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetekhez kötődő terroristát fogtak el, és fegyvereket és terrorista infrastruktúrát találtak a kórházban” – közölte az IDF vasárnapi tájékoztatójában.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!