Izrael a háború után sem vonul ki a frissen kialakított gázai biztonsági zónákból

Izrael

Maradnak. Izrael a Hamász terrorszervezet elleni újabb hadművelet során kiterjesztette a Gáza és Izrael közötti biztonsági zónát, amit meg is kíván tartani

Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg

Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.

Krónika

2025. április 17., 11:012025. április 17., 11:01

Jiszráel Kac a BBC szerint elmondta, hogy az övezetek „ütközőzónát” biztosítanak az izraeli közösségek védelmére „bármilyen átmeneti vagy állandó helyzetben”, és hogy a palesztin terület „több tucatnyi százalékát” hozzáadták a három héttel ezelőtti izraeli offenzíva újraindítása óta.

Izrael közben folytatja a humanitárius segélyek hat hete tartó blokádját, hogy nyomást gyakoroljon a Gázát uraló Hamász terrorszervezetre a túszok szabadon bocsátása érdekében,

annak ellenére, hogy az ENSZ „pusztító” következményekre figyelmeztetett.

Szerdán az Orvosok Határok Nélkül (MSF) fújt riadót az izraeli hadjárat következményei miatt, mondván, hogy Gáza „a palesztinok és a segítségükre sietők tömegsírjává változott”.

„Valós időben vagyunk szemtanúi a teljes gázai lakosság pusztulásának és kényszerű kitelepítésének” – mondta Amande Bazerolle, a jótékonysági szervezet gázai sürgősségi koordinátora.

A Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium szerint a háború március 18-i kiújulása óta több mint 1650 ember halt meg.

Kórházi tisztségviselők szerint legalább 24 palesztin halt meg szerdán Gáza-szerte izraeli csapásokban.

A jelentések szerint a legtöbb áldozat Gázaváros északi részén halt meg.

Az ENSZ szerint a terület 69 százaléka jelenleg aktív izraeli katonai evakuálási parancs alatt áll,

az Izraellel és Egyiptommal határos „no-go” zónán belül, illetve a Gázavárostól délre fekvő Vádi Gáza völgyében.

Becslések szerint mintegy 500 000 ember kényszerült újból lakóhelye elhagyására, és nincs biztonságos hely, ahová mehetnének.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közölte, hogy „több száz terroristát” öltek meg a csapások során, miközben a csapatok északon és délen több területen is előrenyomultak.

Új folyosót hoztak létre, amely elvágja a déli Rafah városát a szomszédos Hán Júnisztól, és a Gázai övezet 30 százalékát „operatív biztonsági övezetnek” jelölte ki.

Szerdán Jiszráel Kac azt mondta, hogy Izrael politikája „mindenekelőtt az, hogy minden erőfeszítést megtegyen a még mindig ott fogva tartott túszok szabadon bocsátása érdekében”, és hogy „hidat építsen a Hamász későbbi legyőzéséhez”.

„A korábbiaktól eltérően az IDF nem üríti ki a megtisztított és elfoglalt területeket” – mondta.

„Az IDF a biztonsági zónákban marad, pufferövezet lesz az ellenség és az [izraeli] közösségek között bármilyen átmeneti vagy állandó gázai helyzetben – ahogy Libanonban és Szíriában is” – tette hozzá.

A Hamász ragaszkodik ahhoz, hogy az izraeli erőknek bármilyen tartós tűzszünet eredményeként ki kell vonulniuk a Gázai övezetből.

„Minden olyan tűzszünet, amely nem nyújt valódi garanciákat a háború leállítására, a teljes visszavonulásra, a blokád feloldására és az újjáépítés megkezdésére, politikai csapda lesz” – mondta a terrorszervezet szerdán a Reuters hírügynökség szerint.

Az izraeli Túszok és Eltűnt Családok Fóruma, amely számos túsz hozzátartozóját képviseli, „illúziónak” nevezte Kac tervét.

„Azt ígérték, hogy a túszok mindenek előtt állnak. A gyakorlatban azonban Izrael a területfoglalás mellett dönt, a túszok előtt” – közölte a szervezet.

„Egyetlen nyilvánvaló, gyakorlatias megoldás van, és ez az, hogy egy megállapodással egy lépésben engedjék szabadon az összes túszt, akár a háború befejezésének árán is” – vélekedtek.

Az izraeli katonai tartalékosok és veteránok a közelmúltban több nyílt levelet is aláírtak, amelyekben azt követelik, hogy a túszok visszatérését helyezzék előtérbe a Hamász elleni harccal szemben.

Kac azt is világossá tette, hogy

Izrael fenntartja a Gázai övezet blokádját, miután március 2. óta minden élelmiszer, gyógyszer és egyéb szállítmány bejutását megakadályozta.

„Izrael politikája egyértelmű: semmilyen humanitárius segély nem érkezik Gázába, és e segélyek blokkolása az egyik fő nyomásgyakorló eszköz, amely megakadályozza, hogy a Hamász eszközként használja őket a lakossággal szemben” – mondta.

Az ENSZ ügynökségei határozottan visszautasítják az izraeli kormány állítását, miszerint Gázában nincs hiány segélyből, mert a tűzszünet alatt 25 ezer teherautónyi szállítmány érkezett be, és azt állítják, hogy a blokád megsértheti a nemzetközi humanitárius jogot.

Az ENSZ humanitárius partnerei szerint a sátrakat már nem lehet szétosztani, és az akut alultápláltság is nőtt, a kiegészítő táplálékot kapó gyermekek száma pedig márciusban több mint kétharmadával csökkent.

Az MSF közleményében azt írta, hogy a humanitárius segítségnyújtás „súlyosan küzd a bizonytalanság és a kritikus ellátási hiányok súlya alatt, így az embereknek kevés lehetőségük van, vagy egyáltalán nincs lehetőségük az ellátáshoz való hozzáférésre”.

Az MSF közölte, hogy az elmúlt két hétben két munkatársát megölték, és a múlt hónapban izraeli katonák által megölt 15 sürgősségi dolgozót újabb példának nevezte arr, hogy „az izraeli erők teljesen figyelmen kívül hagyják a humanitárius és egészségügyi dolgozók védelmét”.

A szervezet azt is közölte, hogy hiány van a fájdalomcsillapításhoz és a krónikus betegségek kezeléséhez szükséges gyógyszerekből, antibiotikumokból és kritikus sebészeti anyagokból.

Az izraeli hadsereg a Hamász megsemmisítésére indított hadjáratot válaszul a 2023. október 7-én elkövetett, példátlan, határokon átnyúló támadásra, amelyben mintegy 1200 embert öltek meg és 251 embert ejtettek túszul.

A terület egészségügyi minisztériuma szerint azóta legalább 51 025 ember halt meg Gázában.

Az 1,9 millió kitelepített közül sokan visszatértek lakóhelyükre a január 19-én kezdődött legutóbbi tűzszünet idején.

A tűzszünetben a Hamász 33 izraeli túszt engedett szabadon – közülük nyolcan meghaltak – cserébe az izraeli börtönökben lévő mintegy 1900 palesztin fogolyért, a Gázai övezetbe érkező humanitárius segélyek száma megugrott, és az izraeli csapatok kivonultak a lakott területekről.

Izrael március 2-án leállította a Gázába irányuló ellátást, és két héttel később folytatta offenzíváját. Azt mondta, hogy a Hamász nem fogadta el a tűzszüneti megállapodás első szakaszának meghosszabbítására és a még mindig fogva tartott 59 túsz közül többnek a szabadon bocsátására vonatkozó javaslatot, akik közül mintegy 24-en lehetnek életben.

A Hamász azzal vádolta Izraelt, hogy megsértette az eredeti megállapodást, amely szerint egy második fázisban átadnák az összes még élő túszt, és végleg véget vetnének a háborúnak.

Egy magas rangú palesztin tisztségviselő kedden azt mondta a BBC-nek, hogy

a Hamász elutasította az új izraeli javaslatot, amely hathetes tűzszünetről szólt, cserébe az élő izraeli túszok felének szabadon bocsátásáért és a fegyveres csoport lefegyverzéséért.

Szerdán az izraeli miniszterelnöki hivatalhoz közeli források a Háárec című lapnak azt mondták, hogy Izrael még nem kapott hivatalos választ a Hamásztól.

A Hamásszal szövetséges terrorszervezet, a Palesztin Iszlám Dzsihád eközben újabb videót tett közzé, amelyen Rom Braszlavszkij izraeli-német túsz látható.

A videón, amelyen látszólag kényszer hatása alatt beszél, a 21 éves férfi az amerikai és az izraeli kormányhoz fordul, hogy biztosítsák szabadon bocsátását.

Kiújultak a Hamász elleni tüntetések a Gázai övezetben
Kiújultak az Hamász iszlamista terrorszervezet elleni tüntetések a Gázai övezetben – jelentette a The Times of Israel című lap.
A Gázai övezet északi részén, Bét Lahíja térségében több száz fős tüntető tömeg tiltakozott a Hamász és a háború ellen, s követelte a tűzszünetet és az Izraellel folytatott háború befejezését.
A közösségi médiában terjedő videofelvételeken a palesztinok olyan jelszavakat skandáltak, hogy „Ki a Hamásszal”, „Élni akarunk”, „Nem a terrorra, igen a békére”, és „Szabadon akarunk élni”.
Egyiptomi zászlókat is magasba emeltek, mellyel a Kairó közvetítésével folyó tárgyalásokat sürgették a tűzszüneti megállapodás és az izraeli túszok kiszabadulásának ügyében.
A felvételeken az is látható, hogy megjelentek a Hamász támogatói is „Bét Lahíja az ellenállással van” feliratot hordozva, az Izraellel folytatott harcok folytatása érdekében, – de őket a tüntetők eltávolították a tömegből.
Olyan családok vezetőit is felismerték a tüntetésen, akik közül többen a múlt hónapban nyilatkozatban védték meg a demonstrációkat. A Gázai övezetben több tucat nagyhatalmú család él, melyek jól szervezett klánként működnek.
Hatalmukat különféle vállalkozások felügyeletéből nyerik, több száz vagy több ezer rokon szolgálja hűségesen a szervezet-családot, melyeknek vezetőjét muhtárnak vagy törzsfőnek nevezik.
Korábban, március végéig, heteken át folytak hasonló demonstrációk a Gázai övezetben, melyeket a Hamász a tüntetők elleni fenyegetésekkel és kivégzésekkel próbált elfojtani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Bekérették az ukrán külügyminisztériumba a magyar nagykövetet

Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.

Bekérették az ukrán külügyminisztériumba a magyar nagykövetet
2025. július 04., péntek

Nagy Csodálatos Törvény: adó- és kiadáscsökkentésről szóló jogszabályt fogadott el az amerikai képviselőház

Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.

Nagy Csodálatos Törvény: adó- és kiadáscsökkentésről szóló jogszabályt fogadott el az amerikai képviselőház
2025. július 04., péntek

Trump: nem szüneteltetjük teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de túl sok fegyvert adtunk

Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

Trump: nem szüneteltetjük teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de túl sok fegyvert adtunk
2025. július 03., csütörtök

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból
2025. július 03., csütörtök

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres

Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres
2025. július 03., csütörtök

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben

Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

2025. július 03., csütörtök

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart

Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart
2025. július 02., szerda

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást

A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást
2025. július 02., szerda

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor

Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor