Féltve óvják. Az orosz drónok miatt át kell dolgozni az M1 Abrams harckocsik használatára vonatkozó taktikát
Fotó: US Army
Az Egyesült Államok egy új, mintegy 6 milliárd dollár értékű fegyverszállítási szerződést készül bejelenteni Ukrajnának – jelentette a Politico csütörtökön, a tervekben részt vevő, név nélkül nyilatkozó tisztviselőkre hivatkozva.
2024. április 26., 12:212024. április 26., 12:21
Mint arról beszámoltunk, Joe Biden amerikai elnök kedden írta alá azt a régóta halogatott külföldi segélyekről szóló törvényt, amely közel 61 milliárd dolláros támogatást biztosít Ukrajnának. A fegyvercsomag ezekből a pénzekből fog meríteni.
és a tisztségviselők szerint akár már pénteken véglegesíthetik.
Ezek a fegyverek várhatóan csak évek múlva jutnak el Ukrajnába, mivel a finanszírozás az Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés (USAI) keretében történik. Az USAI ahelyett, hogy a jelenlegi amerikai készletekből küldene fegyvereket Ukrajnának, arra kötelezi a Pentagont, hogy szerződéseket kössön amerikai védelmi vállalatokkal új szállítmányok legyártására.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter várhatóan az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG) pénteki, online ülésén jelenti be az új segélycsomagot. A csoport pontosan két évvel az első ilyen csúcstalálkozó után fog összeülni a németországi Ramstein légibázison.
A Pentagon közölte, hogy kész az amerikai fegyverkészletekből 1 milliárd dollár értékű fegyvert, többek között légvédelmi rakétákat és harcjárműveket küldeni.
A The New York Times április 25-én arról számolt be, hogy az Egyesült Államok a múlt héten már több mint 100 nagy hatótávolságú hadsereg taktikai rakétarendszert (ATACMS) szállított titokban Ukrajnának.
A katonai segély késedelmei hozzájárultak a harctéri veszteségekhez, mivel Ukrajna kritikus lőszer-, légvédelmi rendszer- és személyzeti hiányokkal küzd.
Ugyanakkor két amerikai katonai tisztségviselő az Associated Press (AP) hírügynökségnek szerdán azt mondta: az ukrán erők kivonták az amerikaiak által biztosított Abrams M1A1 harckocsikat a frontvonalból az orosz drónok általi észlelés magas kockázata miatt.
A tisztségviselők 2023 októberében megerősítették, hogy mind a 31 járművet leszállították.
Az AP-nek nyilatkozó amerikai tisztségviselők szerint az orosz megfigyelő drónok és „vadász-gyilkos” drónok jelentősen megváltoztatták a helyzetet a terepen, növelve a járművek felfedezésének kockázatát.
A 31 Abrams harckocsiból öt már elveszett a harctéren – mondták.
– mondta egy magas rangú katonai tisztségviselő, aki névtelensége megőrzése mellett nyilatkozott.
Az Abrams harckocsikat egyelőre kivonták a frontvonalból. Az Egyesült Államok és Ukrajna együtt fog dolgozni a taktika megváltoztatásán – mondta az AP-nek Christopher Grady amerikai vezérkari főnök, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke.
– mondta Grady.
„Együtt fogunk dolgozni ukrán partnereinkkel és más szárazföldi partnerekkel, hogy segítsünk nekik átgondolni, hogyan használhatnák őket ebben a megváltozott környezetben, ahol most már mindent azonnal látni lehet” – tette hozzá.
A tisztségviselők azt is elmondták, hogy
Az Egyesült Államok 2023 tavaszán a németországi Grafenwoehr hadsereg bázisán harckocsi-üzemeltetési kiképzést biztosított az ukránoknak. Ez magában foglalta az Abrams harckocsik kombinált fegyveres hadviselésben való használatára vonatkozó kiképzést is.
A védelmi tisztségviselők elmondták, hogy tavaly tavasz óta az ukrán erők csak korlátozottan használták az Abrams harckocsikat, és nem használták ki a kombinált fegyveres hadviselés taktikáját.
Joe Biden elnök aláírta, és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.
Az Egyesült Államok idén tavasszal Joe Biden elnök utasítására titokban megkezdte Ukrajna ellátását a hadsereg nagy hatótávolságú taktikai rakétarendszereivel (ATACMS) – erősítette meg Vedant Patel, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!