A sofőrök és a szimpatizánsok az ottawai törvényhozás épülete előtt táboroztak le
Fotó: Képernyőmentés
Kanadában a koronavírus megfékezését célzó intézkedések és a védőoltással kapcsolatos szabályozás ellen tüntetők eltorlaszolták az ország Egyesült Államokkal közös, legfontosabb határátkelőjét és egy másikat is.
2022. február 09., 22:302022. február 09., 22:30
2022. február 09., 22:382022. február 09., 22:38
Eközben bejelentették, hogy a kanadai Alberta és Saskatchewan tartományokban fokozatosan feloldják a járványügyi korlátozásokat. Helyszíni beszámolók szerint azon a főúton, amely az Ontario tartománybeli Windsort köti össze a Michigan állambeli Detroittal, kamionok és kisteherautók álltak keresztbe hétfőn. Helyi idő szerint kedden már az Egyesült Államok irányába megindult ott a forgalom, de kanadai irányba még nem. Ez az út a két ország közötti legforgalmasabb határátkelő.
A windsori hatóságok arról számoltak be hétfőn, hogy a járművek folyamatosan érkeznek az Ambassador-híd környékére, a tiltakozásban részt venni nem akarókat pedig arra kérték, igyekezzenek más útvonalakon megközelíteni az Egyesült Államokat. Emellett felszólították a tüntetőket, tartózkodjanak a közrend megzavarásától, emlékeztetve őket, hogy a szabálysértők ellen eljárást kezdeményeznek.
Az ottawai tüntetések alig több mint egy hete több száz teherautóból álló konvojjal kezdődtek el. A sofőrök az ellen a január közepén bevezetett rendelkezés ellen tiltakoznak, amely arra kötelezi őket, hogy beadassák a koronavírus elleni oltást, ha az Egyesült Államokba vagy onnan kellene árut szállítaniuk. A kamionosok tiltakozásához azóta sok, a járványügyi rendeletekkel egyet nem értő ember csatlakozott, a demonstrálók azt akarják elérni, hogy „az élet térjen vissza a normális kerékvágásba”.
Justin Trudeau miniszterelnök a megmozdulás beszüntetésére szólított fel, amely szerinte „megbénítja a demokráciát”. A környéken élők mindeközben a sajtónak a teherautók keltette zajra, és a folyamatos dudálásra panaszkodtak. A rendőrség szerdán már arról számolt be, hogy az ottawai tüntetők kezdenek elszállingózni.
Közben kedden Alberta és Saskatchewan tartományok bejelentették, hogy fokozatosan megszüntetik a járványügyi korlátozásokat – írta a Breitbart amerikai hírportál. Jason Kenney albertai kormányzó keddi sajtótájékoztatóján közölte: a hatóságok szerda hajnaltól már nem kérik az oltási igazolást, és a többi korlátozást is fokozatosan feloldják egy-két hónap alatt. A döntést azzal indokolta, hogy a korlátozások nagyon megosztották a társadalmat. Hangsúlyozta azonban, hogy a magáncégek még megkövetelhetik alkalmazottaiktól az igazolvány meglétét, ha akarják.
Bár a járvány kitörése óta a kanadaiak nagyrésze követte a kormány rendelkezéseit, az oltásra jogosultak csaknem 79 százaléka pedig a vakcina mindkét adagját felvette, a legutóbbi közvélemény-kutatási eredmények szerint nő az elégedetlenség a járványügyi korlátozásokkal szemben. A BBC brit hírtelevízió a múlt héten arról számolt be, hogy az oltásellenesek hangosak ugyan, de jelentős kisebbségben vannak, miután Kanada mintegy 120 ezer, nemzetközi áruforgalmat biztosító teherautó-sofőrje közül körülbelül 90 százalék vette fel az oltást.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
szóljon hozzá!