Fotó: Twitter
Bár számos híradás szerint katonai eszközöket is küldött, Románia nem szerepel azon országok listáján, amelyeknek Ukrajna köszönetet mondott az Oroszországgal vívott háborúban nyújtott segítségéért az ukrán védelmi minisztérium Twitter-fiókján Ukrajna nemzeti ünnepe, augusztus 24. alkalmából indított kampányban.
2023. augusztus 25., 19:432023. augusztus 25., 19:43
„Ukrajna függetlenségének napja alkalmából köszönetmaratont kezdeményeztünk a hazánkat segítő barátoknak és partnereknek” – olvasható az ukrán védelmi minisztérium Twitter/X-fiókján közzétett közleményben. „Az ukrán nép mindig hálás lesz ezért a támogatásért” – fogalmaznak a Digi 24 szerint.
Ukrajna a következő NATO-országoknak mondott köszönetet az Oroszország elleni háborúban nyújtott katonai és humanitárius segítségért: Nagy-Britannia, USA, Kanada, Észtország, Spanyolország, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Olaszország, Dánia, Norvégia, Németország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Litvánia, Lettország, Finnország. Köszönetet mondtak a szövetségen kívüli országoknak is, mint például Ausztráliának, Japánnak és Svédországnak.
Albániának, Belgiumnak, Horvátországnak, Görögországnak, Magyarországnak, Izlandnak, Montenegrónak, Észak-Macedóniának, Portugáliának, Romániának, Szlovéniának és Törökországnak. Bár Bulgária szintén nem szerepel az ukrán hadsereg köszönetlistáján, Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter ehelyett egy külön bejegyzésben személyesen mondott köszönetet az országnak.
Az ukrán külügyminisztérium Twitter-fiókja megemlíti Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnökének, valamint Belgium, Ausztria, Észak-Macedónia, Észak-Macedónia, Szlovákia, Görögország és Grúzia vezetőinek Ukrajna-napi gratulációját is.
Románia kihagyása a köszönetlistáról már csak azért is furcsa, mert számos forrás is azt állítja: Bukarest komoly katonai támogatást nyújt Kijevnek.
A PentagonLeaks – a titkos amerikai katonai dokumentumok kiszivárgása körüli botrány – szerint ugyanakkor
Ezek szerint Románia részt vesz az ukrán katonák stratégiai vagy harci kiképzésében, az ukrán katonák gyógyításában, a nyugatról Ukrajnába irányuló felszerelések átadásában, a frontról érkező hírszerzési információk megfigyelésében. Románia fegyverek és katonai felszerelések adományozója is – áll a dokumentumokban.
Emellett – mint arról beszámoltunk – augusztus elején az Oryx holland portál képekkel alátámasztott összeállítást közölt, hogy Románia több rakétavetőt, páncélozott személyszállító járművet, tarackot, géppuskákat, lőszert és üzemanyagot is küldött Ukrajnának.
A nyílt forrásokat nyomon követő, hollandiai székhelyű védelmi elemzőportál szerint Románia nagyon diszkréten, de a jelek szerint hatékonyan különböző fegyverrendszereket és nagy mennyiségű lőszert küldött Ukrajnának.
Ezek hasonlóak az orosz Gradokhoz, de a brassói teherautógyárban gyártott DAC platformokra szerelték őket. Megjegyzendő, hogy a 40 löveges reaktív rakétavető, az APR-40 mind a 40 rakétát 16 másodperc alatt képes egy sorozatban kilőni, a maximális lőtávolság 20 kilométer. Ezek 2023 májusa előtt érkeznek Ukrajnába, miután a román védelmi minisztérium készleteiben a sokkal modernebb HIMARS-ok váltották fel őket.
Ugyanebben az időszakban 152 milliméteres vontatott tarackok jutottak el az ukránokhoz lőszerrel együtt. Fél évvel korábban a TAB-71 M kétéltű páncélozott járművek, a szovjet BTR-60 licencelt változatai érkeztek Ukrajnába. A TAB-71 hasonló a szovjet modellhez, de nem azonos azzal. A fő különbség a továbbfejlesztettlöveg torony, így a géppuska közel 90°-os függőleges tüzelési szöge lehetővé teszi a légi célpontok elleni hatékony bevetést. A TAB-71 a BTR-60-asnál több nappali célzótávcsővel rendelkezik, valamint a torony bal oldalán egy jellegzetes távcsővel, a LOTA-val, azaz a földi és légvédelmi céltávcsővel. Másrészt az ukránok tavaly év vége előtt 12,7 milliméteres DsKM nehézgéppuskákat is kaptak.
A lőszerek a gyanú szerint 2022 októbere és 2023 júliusa között jutottak el az ukránokhoz.
Ugyanakkor Románia politikája már a háború tavaly februári kitörése óta az, hogy nem beszél az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásról. A bukaresti hatóságok következetesen kerülik, hogy nyilvánosan pontos adatokat közöljenek arról, hogy az ország milyen katonai segítséget nyújt Kijevnek, illetve arról, hogy egyáltalán nyújt-e támogatás.
Gyakorlatilag Ukrajnával szomszédos állam vagyunk, és nekünk van a leghosszabb határunk vele. Ezért elsősorban Románia és állampolgárai biztonságát kell figyelembe vennünk, másodsorban pedig azt is, hogy a lehető leghatékonyabban kell segítenünk Ukrajnának” – mondta Bogdan Aurescu akkori román külügyminiszter idén áprilisban.
Még tavaly az orosz külügyminisztérium szóvivője azzal vádolta Romániát, hogy katonai segélyt küld Ukrajnának. Ekkor hangzott el először ilyen nyíltan és nyilvánosan a katonai segély küldáse, bár már korábban is megjelentek a közösségi médiában videók arról, hogy az ukrán fegyveres erők román gyártmányú lövedékeket használnak.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!