Felelősség. Robert Fico szerint a Nyugat hozzájárul az ukrajnai háború folytatásához, az ország NATO-felvétele pedig világháborúhoz vezet
Fotó: Facebook/Robert Fico
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
2024. október 21., 08:292024. október 21., 08:29
„Ez egy olyan háború, amelyet Oroszország a nemzetközi jog megsértésével robbantott ki. Ma azonban a Nyugat a háború folytatását támogatja, hogy ezzel térdre kényszerítse Oroszországot” – mondta Fico a TA3 hírtelevízió műsorában. Hangsúlyozta egyben, hogy
„Nem jó ötlet Ukrajnát felvenni a NATO-ba, mert az veszélyes volna az egész világ számára. Ukrajnának e helyett semlegesnek kellene maradnia, cserébe pedig biztonsági garanciákat kapna” – húzta alá Fico, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgynevezett Győzelmi tervének egyik sarkalatos pontjára utalt.
Bár a NATO csatlakozást nem, de Ukrajna Európai Unióba történő felvételét támogatja a pozsonyi vezetés. Szlovákia áramszállításokkal és aknaszedő rendszerekkel támogatja a kijevi vezetést, fegyverekkel azonban Fico hatalomra kerülése óta már nem. A szlovák hadiipar ugyanakkor kereskedelmi alapon továbbra is gyárt önjáró lövegeket és lőszereket az ukrán hadsereg számára.
Eközben
ez volt a legutóbbi a nagy hatótávolságú dróntámadások sorában, amelyekkel a hátországban a nagyobb ellenség hatalmas hadigépezetét lassan, távolról próbálják ledarálni.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik forrása a Kyiv Independentnek elmondta, hogy a drónok a nagy, állami tulajdonú Szverdlov-gyárat vették célba a Nyizsnyij Novgorodi területen lévő Dzserzsinszk városában, mintegy 900 kilométer mélyen Oroszországban.
Az üzemet az Egyesült Államok és az EU 2023 óta szankciókkal sújtja, amiért az amerikai külügyminisztérium szerint „Oroszország háborús erőfeszítéseit támogató áruk beszerzésével” foglalkozik.
A forrás a Kyiv Independentnek elmondta, hogy az üzem repülőgép- és tüzérségi lövedékeket, repülőbombákat és robbanófejeket gyárt, amelyek segítik Oroszországot az Ukrajna elleni háború folytatásában.
Az ukrán fegyveres erők vezérkara később a nap folyamán arról számolt be, hogy Ukrajna csapást mért a Lipeck-2 repülőterére is a Lipecki régióban, amely több mint 400 kilométerre található az ukrán határtól.
– tették hozzá.
A műveleteket az SZBU, az ukrán katonai hírszerzés (HUR) és a különleges műveleti erők együttműködésével hajtották végre – mondta az SZBU forrása.
A harctéren túlerőben lévő Oroszországgal szemben Ukrajna házi készítésű drónokhoz folyamodott, hogy megpróbálja a lehető legnagyobb mértékben kimeríteni az orosz harci képességeket a távolból, célba véve az orosz katonai-ipari komplexum létesítményeit, légibázisokat vagy olajfinomítókat.
Bár Ukrajna rendszeresen állítja, hogy mélyen Oroszországba irányuló támadásokat hajtanak végre, nehéz ellenőrizni a jelentések hitelességét és az okozott károk nagyságrendjét.
– mondta az SZBU forrása a Kyiv Independentnek.
„A gazdasági szankciókat drónokkal egészítettük ki, amelyek azonnali hatást fejtenek ki. Folytatódik a munka az ellenség katonai képességeinek csökkentésére”.
Október elején egy másik ukrán dróncsapás felgyújtott egy észak-koreai lőszereket tároló orosz fegyverraktárat Brjanszk megyében – jelentette az ukrán vezérkar október 9-én.
Szeptemberben Ants Kiviselg észt ezredes, az észt védelmi erők hírszerzési központjának vezetője azt mondta, hogy az oroszországi Tveri területen lévő fegyverraktárra mért ukrán dróncsapás két-három hónapra elegendő lőszert semmisített meg.
Oroszország nem támaszt előfeltételeket az ukrajnai rendezést szolgáló tárgyalásokhoz, a meglévő megállapodások teljesítését követeli – jelentette ki csütörtökön Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
A szíriai átmeneti kormány biztonsági erőinek tizennégy tagját megölték, tíz társukat pedig megsebesítették szerdán egy támadásban Aszad emberei. A Bassár el-Aszad megdöntött elnök híveinek tulajdonított támadást egy emberjogi szervezet jelentette.
Megtalálták a baleset helyszínén a szerdán lezuhant azerbajdzsáni repülőgép fekete dobozát. A nyomozók már vizsgálják a tartalmát.
Gyászoló, síró emberek imádkoztak csütörtökön több ázsiai országban a 20 évvel ezelőtti szökőárra emlékezve. A történelem legpusztítóbb cunamija több mint 220 ezer emberéletet követelt 2004-ben, karácsony másnapján.
Az ajtók kitárása a szívek megnyitását jelenti a remény előtt – hangoztatta Ferenc pápa, aki a Szent Péter-bazilika után a római Rebbibia börtönben nyitotta meg a jubileumi szentév második szent kapuját csütörtökön.
Magas rangú orosz katonatisztek meggyilkolására tett kísérletet egy orosz állampolgárokból álló négytagú csapat, akiket az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat szerint az ukrán titkosszolgálat szervezet be, a gyanúsítottakat letartóztatták.
A közép-európai és a közel-keleti háborúk okozta szenvedésekről, a kulturális, etnikai és vallási különbségek tiszteletben tartásának fontosságáról szólt karácsonyi üzenetében a brit uralkodó.
Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján.
Lezuhant egy utasszállító repülőgép a kazahsztáni Aktau város közelében szerdán, az elsődleges értesülések szerint a balesetnek vannak túlélői – jelentette be a közép-ázsiai ország rendkívüli helyzetek minisztériuma.
A szíriai új vezetés bejelentette, hogy megállapodott a fegyveres csoportokkal a feloszlatásukról. Hozzátette, hogy a jövőben ezek a védelmi minisztériumhoz tartoznak majd.
szóljon hozzá!