Felelősség. Robert Fico szerint a Nyugat hozzájárul az ukrajnai háború folytatásához, az ország NATO-felvétele pedig világháborúhoz vezet
Fotó: Facebook/Robert Fico
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
2024. október 21., 08:292024. október 21., 08:29
„Ez egy olyan háború, amelyet Oroszország a nemzetközi jog megsértésével robbantott ki. Ma azonban a Nyugat a háború folytatását támogatja, hogy ezzel térdre kényszerítse Oroszországot” – mondta Fico a TA3 hírtelevízió műsorában. Hangsúlyozta egyben, hogy
„Nem jó ötlet Ukrajnát felvenni a NATO-ba, mert az veszélyes volna az egész világ számára. Ukrajnának e helyett semlegesnek kellene maradnia, cserébe pedig biztonsági garanciákat kapna” – húzta alá Fico, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgynevezett Győzelmi tervének egyik sarkalatos pontjára utalt.
Bár a NATO csatlakozást nem, de Ukrajna Európai Unióba történő felvételét támogatja a pozsonyi vezetés. Szlovákia áramszállításokkal és aknaszedő rendszerekkel támogatja a kijevi vezetést, fegyverekkel azonban Fico hatalomra kerülése óta már nem. A szlovák hadiipar ugyanakkor kereskedelmi alapon továbbra is gyárt önjáró lövegeket és lőszereket az ukrán hadsereg számára.
Eközben
ez volt a legutóbbi a nagy hatótávolságú dróntámadások sorában, amelyekkel a hátországban a nagyobb ellenség hatalmas hadigépezetét lassan, távolról próbálják ledarálni.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik forrása a Kyiv Independentnek elmondta, hogy a drónok a nagy, állami tulajdonú Szverdlov-gyárat vették célba a Nyizsnyij Novgorodi területen lévő Dzserzsinszk városában, mintegy 900 kilométer mélyen Oroszországban.
Az üzemet az Egyesült Államok és az EU 2023 óta szankciókkal sújtja, amiért az amerikai külügyminisztérium szerint „Oroszország háborús erőfeszítéseit támogató áruk beszerzésével” foglalkozik.
A forrás a Kyiv Independentnek elmondta, hogy az üzem repülőgép- és tüzérségi lövedékeket, repülőbombákat és robbanófejeket gyárt, amelyek segítik Oroszországot az Ukrajna elleni háború folytatásában.
Az ukrán fegyveres erők vezérkara később a nap folyamán arról számolt be, hogy Ukrajna csapást mért a Lipeck-2 repülőterére is a Lipecki régióban, amely több mint 400 kilométerre található az ukrán határtól.
– tették hozzá.
A műveleteket az SZBU, az ukrán katonai hírszerzés (HUR) és a különleges műveleti erők együttműködésével hajtották végre – mondta az SZBU forrása.
A harctéren túlerőben lévő Oroszországgal szemben Ukrajna házi készítésű drónokhoz folyamodott, hogy megpróbálja a lehető legnagyobb mértékben kimeríteni az orosz harci képességeket a távolból, célba véve az orosz katonai-ipari komplexum létesítményeit, légibázisokat vagy olajfinomítókat.
Bár Ukrajna rendszeresen állítja, hogy mélyen Oroszországba irányuló támadásokat hajtanak végre, nehéz ellenőrizni a jelentések hitelességét és az okozott károk nagyságrendjét.
– mondta az SZBU forrása a Kyiv Independentnek.
„A gazdasági szankciókat drónokkal egészítettük ki, amelyek azonnali hatást fejtenek ki. Folytatódik a munka az ellenség katonai képességeinek csökkentésére”.
Október elején egy másik ukrán dróncsapás felgyújtott egy észak-koreai lőszereket tároló orosz fegyverraktárat Brjanszk megyében – jelentette az ukrán vezérkar október 9-én.
Szeptemberben Ants Kiviselg észt ezredes, az észt védelmi erők hírszerzési központjának vezetője azt mondta, hogy az oroszországi Tveri területen lévő fegyverraktárra mért ukrán dróncsapás két-három hónapra elegendő lőszert semmisített meg.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
Izrael jobboldali kormányának a héten számos kellemetlen gesztust kellett lenyelnie Donald Trump amerikai elnök részéről, de diplomatikusan csendben maradt.
Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezeti majd az ukrajnai rendezésről csütörtökön Isztambulban tárgyaló orosz küldöttséget – közölte szerda késő este a Kreml.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
szóljon hozzá!