EU-csúcs: háborús üzemmódba kapcsolnák az Európai Uniót, tovább támogatnák Ukrajnát

•  Fotó: Európai Tanács

Fotó: Európai Tanács

„Növelnünk kell védelmi felkészültségünket és háborús alapra kell helyeznünk a gazdaságokat, hogy megfeleljünk a fenyegetések jelentette kihívásoknak” – jelentette ki Charles Michel, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Brüsszelben csütörtök este.

Hírösszefoglaló

2024. március 22., 08:012024. március 22., 08:01

Charles Michel a kétnapos uniós csúcstalálkozó első munkanapját követően tartott sajtótájékoztatón kijelentette: az Európai Unió céljai között szerepel Ukrajna folytatódó és azonnali támogatása mindaddig, ameddig arra szükség van. A célok között említette a védelmi kiadások összehangolását és felgyorsítását, valamint azt, hogy könnyebb hozzáférést teremtenének a köz- és magánfinanszírozáshoz a védelmi szektor számára.

Idézet
Felgyorsítjuk katonai támogatásunkat, lőszert, rakétákat és légvédelmi rendszereket szállítunk Ukrajnának”

– fogalmazott.

Az Európai Tanács elnöke elmondta, a tagállami vezetők felülvizsgálták és a megbeszélések folytatásáról határoztak az európai bankokban tárolt, majd az ukrajnai háború miatt befagyasztott orosz vagyon profitjának felhasználásának lehetőségeiről Ukrajna számára. Kijelentette, a vezetők „eltökéltek a gyors cselekvés mellett” annak érdekében, hogy ezeket a pénzeket Ukrajna támogatására fordítsák, beleértve a katonai támogatást is.

Michel közölte, a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával még június vége előtt megkezdődhetnek, az Európai Unió Tanácsának soros belga elnökségének ideje alatt.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta,

a tagállamok készek jóváhagyni, hogy a befagyasztott orosz pénzezközök nyereségét Ukrajna céljaira fordítsák.

Kijelentette: az európai bankokban tárolt orosz vagyon mintegy hárommilliárd eurót kitevő idei nyeresége finanszírozni foga katonai felszerelések beszerzését Ukrajna számára.

Közölte,

az Európai Bizottság az orosz és a fehérorosz gabonára kivetett vámok emelését javasolja, hogy megvédje az európai gazdákat, és „megbüntesse Moszkvát” az Ukrajna ellen indított háború miatt.

•  Fotó: Európai Tanács Galéria

Fotó: Európai Tanács

Az intézkedés „megakadályozza majd, hogy az orosz gabona destabilizálja az EU piacát, megakadályozza, hogy Oroszország bejuttassa az Ukrajnától lopott gabonát az Európai Unió területére, és felhasználja az érintett áruk exportjából származó bevételeit” az Ukrajna elleni háború folytatásához – húzta alá.

A bizottsági elnök elmondta azt is, hogy az Európai Uniónak javítania kell védelmi felkészültségét és fel kell számolnia a védelmi ipar töredezettségét.

„Az Európai Tanács a fokozott és összehangolt katonai és polgári felkészültség és a stratégiai válságkezelés elengedhetetlen szükségességét hangsúlyozta a változó fenyegetettségi környezet összefüggésében” – idézte az elfogadott zárónyilatkozat szövegét Ursula von der Leyen. Nemcsak többet, hanem jobban kell költeni az európai védelem megerősítése érdekében - húzta alá.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a brüsszeli EU-csúcson videókapcsolaton keresztül elmondott beszédében kijelentette: teljes egészében fel kell használni az uniós bankokban tárolt, majd az ukrajnai háború miatt befagyasztott orosz pénzeszközöket Ukrajna támogatására, az agresszornak ugyanis a legmagasabb árat kell fizetnie a háborúért.

Az Európai Tanács által közreadott beszédben az ukrán elnök kijelentette: a befagyasztott orosz vagyont védekezésre és helyreállításra kell felhasználni, és fegyvereket kell vásárolni belőlük „az orosz terror megállítására”.

„Oroszországnak éreznie kell a háború valódi árát és az igazságos béke szükségességét” – fogalmazott.

Az ukrán elnök kijelentette:

Idézet
Vlagyimir Putyin rendszerének veszítenie kell az Ukrajna elleni háborúban. A háború ugyanis nemcsak Ukrajna ellen, hanem „mindannyiunk ellen, az önök országai ellen is, egész Európánk és az európai életforma ellen zajlik”

– mondta.

Ez létkérdés. Európában sehol sem szabad érvényesülnie az erőszaknak – emelte ki.

Elmondta: Ukrajna nagyra értékeli a védelme számára biztosított támogatást, a meglévő légvédelmi rendszerek azonban nem elegendőek ahhoz, hogy Ukrajna egész területét megvédjék az orosz terrortól. El kell érni, hogy Putyin elveszítse az ukrán égbolt birtoklásáért vívott harcát, és ha ez megtörténik, akkor az elbitorolt ukrán földet is elveszíti.

•  Fotó: Európai Tanács Galéria

Fotó: Európai Tanács

Szavai szerint a lőszerek biztosítása továbbra is létfontosságú Ukrajna számára. Kiemelte ugyanakkor: fontos bebizonyítani, hogy Európa többet tud nyújtani.

Ha van elegendő támogatás, az megmutatja Putyinnak és szövetségeseinek, hogy lesz elég támogatás akkor is, ha elrendeli az agresszió kiterjesztését más európai országokra is

– jelentette ki.

Zelenszkij továbbá fontosnak nevezte az EU-val folytatott kereskedelmi liberalizációs rendszer fenntartását az orosz agressziónak való ellenállóképesség megerősítése szempontjából. Azt mondta, az ukrán gabona fontos az EU déli országai, nevezetesen a spanyol és olasz mezőgazdasági szektor számára, az ukrán cukor pedig kell a román piacra. Európa haszonra fog szert tenni az Ukrajnával ápolt együttműködésből – tette hozzá.

Az ukrán elnök végezetül az országa uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdésének fontosságát hangsúlyozta. „Ez az egyik kulcseleme annak, hogy motiváljuk népünket az Oroszország elleni harcban. Ukrajna teljesíti a reformokra vonatkozó kötelezettségvállalásait, az ukránoknak pedig látniuk kell, hogy az EU egyre közelebb kerül – tette hozzá Zelenszkij.

Magas rangú NATO-tisztségviselő: Ukrajna képes megnyerni a háborút
Óva intett a túlzott pesszimizmustól Rob Bauer, a NATO katonai bizottságának elnöke Ukrajna azon képességével kapcsolatban, hogy képes megnyerni a háborút, és Kijev folyamatos támogatására szólított fel.
„Míg a világ 2023-ban túlságosan optimista volt, nem szabad elkövetnünk azt a hibát, hogy 2024-ben pedig túlságosan pesszimistává válunk” – fogalmazott a holland tengernagy csütörtökön egy kijevi biztonsági fórumon. Megjegyezte, hogy „a pesszimisták nem nyernek háborút”.
Bauer hangsúlyozta: ha a tényeket nézzük, minden okunk megvan arra, hogy bízzunk Ukrajna sikerében. „Az egyetlen dolog, amire szüksége van Ukrajnának, az a segítségünk. A NATO-tagországok és a világ számos más országa példátlan támogatást nyújt Ukrajnának, és ez valóban jobbra változtatta a helyzetet, de még több támogatásra van szüksége Ukrajnának” – mondta, kiemelve, hogy az ukrán hadsereg „alapvetően megváltoztatta a modern hadviselés számos aspektusát”. „Az első világháborús lövészárkok és tüzérségi védvonalak mellett gyorsan alkalmazkodtak a 21. századi drónokkal és mesterséges intelligenciával folytatott hadviseléshez, és visszavágtak, úttörő szerepet játszva az innovációban, ötvözve a szovjet technológiát a modern nyugati fegyverekkel” – magyarázta Bauer.
A magas rangú tisztségviselő kifejtette azon véleményét, hogy további mozgósításra van szükség Ukrajnában. Leszögezte, hogy a háború folytatásához Ukrajnának nemcsak fegyverekre, hanem emberekre is szüksége van. „Nemcsak gránátokra van szükség, hanem emberekre, akik pótolják az elesetteket és a sebesülteket. Ez pedig mozgósítást jelent” – fogalmazott.
Mély tiszteletét fejezte ki egyúttal az ukránok által a csatatéren és azon túl tanúsított bátorságuk és erejük iránt. Bauer szerint Ukrajna és a NATO napról napra közelebb kerül egymáshoz, és együtt teszik meg a szükséges erőfeszítéseket az orosz agresszió célpontjává vált ország euroatlanti integrációja érdekében.
„Nem a svéd zászló lesz az egyetlen kék-sárga zászló a NATO-székház előtt” – jegyezte meg az észak-atlanti szövetség képviselője. Hangsúlyozta, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök által indított háborúnak – ellentétben a Kreml állításával – soha nem volt semmi köze ahhoz, hogy Ukrajna vagy a NATO bármiféle valós biztonsági fenyegetést jelentene Oroszországra nézve.
„Ez a háború annak következménye, hogy Putyin elnök fél valamitől, ami akármelyik fizikai fegyvernél sokkal erősebb a földön: a demokráciától. Ha az ukránoknak valódi demokratikus jogaik lehetnek, akkor hamarosan az oroszok is azokat fogják követelni maguknak” – mutatott rá.
Rob Bauer NATO-küldöttség élén most először látogatott Kijevbe az Ukrajna elleni orosz támadás bő két évvel ezelőtti kezdete óta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 31., szombat

Iohannis szerint Románia továbbra is a Moldovai Köztársaság legerősebb nemzetközi támogatója

Kétségbevonhatatlan Bukarest „stratégiai hozzájárulása” a Moldovai Köztársaság reformtörekvéseihez és európai integrációjához – mondta szombaton Chișinăuban tett hivatalos látogatása során Klaus Iohannis államfő.

Iohannis szerint Románia továbbra is a Moldovai Köztársaság legerősebb nemzetközi támogatója
2024. augusztus 31., szombat

Közelebb kerültek az oroszok a stratégiai fontosságú Pokrovszk városához a Donyec-medencében

Ukrajna második legnépesebb városában, Harkivba orosz légibomba csapódott be egy 12 emeletes tömbházba. Közben az orosz csapatok egyre közelebb kerülnek a stratégiai fontosságú Pokrovszk városához, ami eldöntheti a Donyec megyei harcok sorsát.

Közelebb kerültek az oroszok a stratégiai fontosságú Pokrovszk városához a Donyec-medencében
2024. augusztus 31., szombat

A rendszerváltás utáni legdurvább választási kampányra számít Klaus Iohannis, Chişinăuban beszélt erről a román sajtónak

A román nyelv napja alkalmából a Chişinăuban tartózkodó Klaus Iohannis román államfőt fogadta Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke. A találkozó utáni sajtóértekezleten a bukaresti államfőt főleg belpolitikai kérdésekről faggatták a román újságírók.

A rendszerváltás utáni legdurvább választási kampányra számít Klaus Iohannis, Chişinăuban beszélt erről a román sajtónak
2024. augusztus 31., szombat

Albániai táborokba szállítják az olasz hatóságok a tengerről kimentett migránsokat, jelentősen csökkent az érkezők száma

A következő hetekben megnyitják az olaszországi illegális bevándorlóknak az Albániában épített táborokat – jelentette be az olasz miniszterelnök a nyári szabadság utáni első kormányülésen.

Albániai táborokba szállítják az olasz hatóságok a tengerről kimentett migránsokat, jelentősen csökkent az érkezők száma
2024. augusztus 30., péntek

Európát megosztja a nyugati fegyverek orosz területen való bevetésének ügye

„Ukrajnával vagyunk, feltételek nélkül, de nem állunk háborúban Oroszországgal” – jelentette ki Antonio Tajani olasz külügyminiszter azt indokolva, miért utasítja el, hogy Ukrajna orosz területen használja a Nyugattól kapott fegyvereket.

Európát megosztja a nyugati fegyverek orosz területen való bevetésének ügye
2024. augusztus 30., péntek

Tetemes bírságot kapnak a magyarországi autópályákat e-matrica nélkül használó romániai gépkocsivezetők

Drasztikus büntetésről szóló értesítést kapnak kézhez a romániai felségjelű gépkocsival magyarországi autópályákon közlekedő sofőrök, akik elmulasztottak e-matricát vásárolni. A szabályszegés több száz euróba kerülhet.

Tetemes bírságot kapnak a magyarországi autópályákat e-matrica nélkül használó romániai gépkocsivezetők
2024. augusztus 30., péntek

Több millió forintos fogást szagolt ki a román kisbuszban a magyar keresőkutya (videóval)

Több mint háromezer doboz cigarettát találtak egy román kisbuszban a pénzügyőrök a magyarországi M1-es autópálya Komárom-Esztergom vármegyei szakaszán – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken az MTI-vel.

Több millió forintos fogást szagolt ki a román kisbuszban a magyar keresőkutya (videóval)
2024. augusztus 29., csütörtök

Incidens zavarta meg Donald Trump részvételét az Arlingtoni Nemzeti Sírkertben tartott koszorúzáson

Kisebb dulakodásra került sor egy tisztségviselő és Donald Trump kíséretének tagjai között az Arlingtoni Nemzeti Sírkertben, amikor a temető egy dolgozója megpróbálta megakadályozni, hogy fotó készüljön a volt elnök látogatásáról.

Incidens zavarta meg Donald Trump részvételét az Arlingtoni Nemzeti Sírkertben tartott koszorúzáson
2024. augusztus 29., csütörtök

Josep Borrell: az EU-tagállamoknak fel kell oldaniuk az ukrán fegyverhasználati korlátozásokat

Josep Borell kül-és biztonságpolitikáért felelős EU-főképviselő szerint Ukrajna önvédelmének segítése érdekében az európai uniós tagállamoknak teljesen fel kell oldaniuk a fegyverhasználati korlátozásokat.

Josep Borrell: az EU-tagállamoknak fel kell oldaniuk az ukrán fegyverhasználati korlátozásokat
2024. augusztus 29., csütörtök

Több palesztin fegyverest megölt az izraeli hadsereg Ciszjordániában a terrorellenes razziában

Az izraeli hadsereg megölt öt palesztin fegyverest Ciszjordánia északi részén, Túl-Karmban a szerdán kezdődött terrorellenes razzia során – jelentette az izraeli katonai szóvivő csütörtök reggel.

Több palesztin fegyverest megölt az izraeli hadsereg Ciszjordániában a terrorellenes razziában