Fotó: Facebook/Európai Parlament
Magyarázkodásba kezdett a Ciucă-kormány, miután az Európai Bizottság kifogásolta az alkotmánybíróság arra vonatkozó állásfoglalását, hogy a román alaptörvény elsőbbséget élvez az uniós jog felett. A kérdés nem csak Románia kapcsán merült fel, Varsó éles vitát folytat Brüsszellel egy hasonló lengyel alkotmánybírósági döntés miatt. Másfél évvel ezelőtt Németország taláros testülete kérdőjelezte meg az EU-s jog elsőbbségét.
2022. január 10., 19:312022. január 10., 19:31
Románia nem is reménykedhet a schengeni csatlakozásban, ha nem érvényesíti az európai bíróság döntését, miszerint az uniós jogrendszer a tagállami felett áll. Ezt Ramona Chiriac, az Európai Bizottság bukaresti képviseletének vezetője jelentette ki egy interjúban. Szerinte az európai jog elsőbbsége arra kötelezi a bírákat, hogy ne vegyék figyelembe a román alkotmánybíróság uniós joggal ellentétes határozatát. Chiriac emlékeztetett arra:
A román alkotmánybíróság december végén állásfoglalásban mondta ki Románia alaptörvényének elsőbbségét az európai uniós jog felett. A taláros testület az Európai Bíróság egyik december közepi ítéletével kapcsolatban foglalt állást, s jelezte, hogy az nem hajtható végre az ország alkotmányának módosítása nélkül. Nicolae Ciucă miniszterelnök ezt követően azt nyilatkozta, hogy a román alaptörvény nyilvánvalóvá teszi: az EU jogrendszerének irányadó része Romániára is vonatkozik.
Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter szerint az általa vezetett tárca, illetve a kabinet álláspontja nem változott az uniós jog elsőbbségére vonatkozóan, s ezt novemberben levélben, decemberben pedig kétoldalú találkozón is közölték Didier Reynders biztossal, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős tagjával.
Varga Attila, az alkotmánybíróság tagja egy novemberi, kolozsvári konferencián azt mondta, annak ellenére, hogy Bukarest előszeretettel vesz át államszervezeti megoldásokat a franciáktól, az alkotmány és az alkotmánybíróság tekintetében a német szövetségi esetgyakorlatot részesíti előnyben.
Mint fogalmazott, Románia alkotmánybírósága szerint az uniós jognak nem lehet elsőbbsége a tagállami alkotmánnyal, csak a jogszabályokkal szemben.
Brüsszel vitája a román alkotmánybírósággal már korábban kezdődött. Tavaly október végén az Európai Bizottság levélben kért magyarázatot a bukaresti kormánytól egy korábbi alkotmánybírósági határozattal kapcsolatban, amely úgyszintén elutasította az uniós jog elsőbbségét a romániai döntéssel kapcsolatban.
Brüsszel 2021 őszétől Lengyelországot is támadja egy hasonló döntés miatt. A lengyel alkotmánybíróság határozata szerint ugyanis a varsói igazságügyi reform ügyében hozott elmarasztaló európai bírósági ítéletet nem kell végrehajtani, mivel Lengyelország alkotmánya elsőbbséget élvez az EU-s jog felett. Magyarország támogatásáról biztosította Varsót.
– fogalmazott akkor Varga Judit magyar igazságügy-miniszter. 2020 májusában a német alkotmánybíróság egyik ítélete váltott ki éles vitát Brüsszellel, miután a testület szabálytalannak minősített egy európai központi banki intézkedést, és elfogadhatatlannak egy európai bírósági értelmezést.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
szóljon hozzá!