Részleges siker. Ukrajna a jelek szerint helyreállította a kapcsolatot Washingtonnal, a katonai és hírszerzési támogatás újraindítása jelentős siker
Fotó: X/Andrij Jermak
Ukrajna kihozta a lehetséges maximumot a kedden a szaúd-arábiai Dzsiddában az Egyesült Államokkal a tűzszünetről folytatott tárgyalások során – vélekedett Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemző, a posztszovjet térség szakértője.
2025. március 12., 18:382025. március 12., 18:38
Az elemző – aki egyben az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója – közösségi oldalán az események kapcsán rámutatott:
A külföldi elemzők szkeptikusak voltak: ha sikerül is megegyezni, az amerikai delegáció egyrészt aligha old fel minden korlátozást, hogy legyen még nyomásgyakorló ráhatása Kijevre a tárgyalások során, illetve vélhetően futnak még egy kört Donald Trumpnál a végső döntés kimondásához.
Moszkva nem fogadja el az olyan kompromisszumokat, amelyek életeket veszélyeztetnek – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán, amikor az Egyesült Államok és Ukrajna között kedden létrejött békemegállapodásról kérdezték.
„Ehhez képest a több mint 8 órás maratoni tárgyalások során az ukrán delegáció Andrij Jermakkal az élén gyakorlatilag elérte a maximumot, amit ebből ki lehetett hozni, ráadásul a Marco Rubio által vezetett amerikai delegáció is már olyan felhatalmazással érkezett Dzsiddába, hogy ezeket a fontos döntéseket már ott helyben meg tudták hozni. A katonai támogatások és a hírszerzési adatok felfüggesztésének feloldását elérték, Rubio nyilatkozatai alapján visszanyerték Washington bizalmát, és elérték, hogy
– mutatott rá a szakértő, aki nemrég a Krónikának is elemezte az ukrajnai helyzetet a háború kitörésének harmadik évfordulója és a lehetséges béketárgyalások kapcsán.
Ursula von der Leyen európai bizottsági, valamint António Costa európai tanácsi elnök üdvözölte, hogy kedden Ukrajna az Egyesült Államokkal folytatott szaúd-arábiai megbeszélések során beleegyezett egy 30 napos átmeneti tűzszünetbe.
„Ha Oroszország is rábólint, akkor lesz egy olyan feltétel nélküli fegyverszünet, amely akár korlátlan alkalommal meghosszabbítható lenne újabb 30 napokkal. Tehát
– hangsúlyozta a szakértő.
Elfogadta Ukrajna az Egyesült Államok tűzszüneti javaslatát, ennek nyomán Washington újraindítja Kijev katonai és hírszerzési támogatását – ebben állapodott meg a két ország tárgyalódelegációja Szaúd-Arábiában.
Arra is rávilágított: az eredmény jó lehet Oroszország számára is, amennyiben Ukrajna nem kap középtávon semmiféle biztonsági garanciákat, akkor Moszkva rendezheti a sorait, és újult erővel nekimehet majd Ukrajnának.
Ugyanakkor arra is érdemes figyelni, ami a tárgyalások utáni nyilatkozatok során minimálisan, vagy csak alig került elő: a biztonsági garanciák kérdése mellett ilyen volt az Egyesült Államok és Ukrajna között kötendő ritkaföldfém-megállapodás kérdése. Miközben az elmúlt hetek akörül forogtak, most leginkább csak említés szintjén volt róla szó, de a fő kérdés a háború befejezése körül mozgott. Ugyanakkor a delegációktól származó források szerint
– mutatott rá Bendarzsevszkij Anton.
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott ünnepi beszédében.
Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából tett közzé bejegyzést a közösségi média oldalán: új 12 pontot fogalmazott meg, üzenetét Brüsszelnek címezve.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov csütörtökön közölte: tudatta Washingtonnal, hogy az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet az ukrajnai háború szüneteltetése érdekében csak Ukrajnának lenne jó.
Több házkutatást hajtottak végre Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben, amelyben a gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban.
szóljon hozzá!