Történelmi döntést hoztak az EU állam- és kormányfői
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Az Európai Unió 27 állam- és kormányfője csütörtökön este megszavazta, hogy az Európai Bizottság elkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és a Moldovai Köztársasággal. Orbán Viktor közölte: Magyarország nem szavazta meg a határozatot, távolmaradt a döntéstől.
2023. december 14., 20:012023. december 14., 20:01
2023. december 14., 20:282023. december 14., 20:28
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke közösségi oldalán jelentette be, hogy a testület a csúcsértekezleten úgy határozott, megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Az elnök hozzátette, hogy Grúziát tagjelöltté nyilvánítja, továbbá az EU tárgyalásokat kezd Bosznia-Hercegovinával, amint „eléri a tagsági kritériumoknak való megfelelés szükséges szintjét”.
Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcson született határozathozatalt követően közölte: Magyarország továbbra is ellenzi Ukrajna EU-tagságát, ezért távol maradt a döntéstől. „Ukrajna uniós tagsága rossz döntés, Magyarország ebben a rossz döntésben nem kíván részt venni” – jelentette ki a kormányfő a közösségi oldalán közzétett videójában. A miniszterelnök a Brüsszelben zajló uniós csúcstalálkozó szünetében rögzített üzenetében kijelentette: Magyarország álláspontja világos: Ukrajna nem felkészült arra, hogy az Európai Unió megkezdje vele a tárgyalásokat az uniós tagságról.
„Teljesen értelmetlen, irracionális és helytelen döntés ilyen körülmények között megkezdeni Ukrajnával a tárgyalásokat, és Magyarország nem is módosítja az álláspontját” – emelte ki a miniszterelnök. Közölte, ellenben 26 másik ország ragaszkodott ahhoz, hogy ez a döntés megszülessen. „Ezért Magyarország úgy döntött, hogy ha 26-an így döntenek, menjenek a maguk útján” – jelentette ki.
A tárgyalások folytatódnak a költségvetés módosításával – tette hozzá Orbán Viktor.
Ukrajna gyors felvétele az Európai Unióba beláthatatlan következményekkel járna, és nem szolgálja sem Magyarország, sem az Európai Unió érdekét – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán az Országgyűlésben.
A kormányfő ezt megelőzően Brüsszelben úgy nyilatkozott: Magyarország nem enged semmiféle nyomásnak, a bővítéssel kapcsolatban nagyon határozott álláspontja van, azt fogja képviselni, „akármi is az ajánlat”. A miniszterelnök a kétnapos EU-csúcsra érkezve közölte: a magyar álláspont nagyon világos. „Ha bővítésről beszélünk, akkor a magyar álláspont azt mondja, hogy ez egy érdemalapú, szofisztikált, jogi eljárás” – fejtette ki. Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatos kérdésre válaszolva a miniszerelnök azt mondta, a bővítésnek vannak feltételei, ezek nem teljesültek.
Orbán Viktor közölte: az Európai Tanács nincs abban a helyzetben, hogy döntsön. Szavai szerint erre később kell visszatérni, amikor – mint kiemelte – a feltételek már teljesültek. „Ebből nem fogunk elmozdulni, akármi is az ajánlat” – tette hozzá Orbán Viktor. Kérdésre válaszolva kifejtette: a bővítés nem elméleti kérdés, a bővítés jogilag meghatározott folyamat, melynek feltételei vannak. „Az EU hét ilyen feltételt kér számon, amelyből Ukrajna ez idáig az Európai Bizottság értékelése szerint négyet teljesített. Mivel a brüsszeli testület álláspotja szerint három feltétel nem teljesült, nincs itt az ideje Ukrajna tagságáról tárgyalni” – jelentette ki a miniszterelnök az EU-csúcs előtt.
Ukrajna minden kötelezettségének eleget tett, meghozta az uniós csatlakozáshoz szükséges legfontosabb törvényeket – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön, a brüsszeli EU-csúcson videókapcsolaton keresztül elmondott beszédében.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!