Nincs megállás? Románia közel áll a teljes körű schengeni csatlakozáshoz
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Csütörtökön szavaz a Bel- és Igazságügyi Tanács a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain folytatott ellenőrzések megszüntetéséről 2025. január 1-től – erősítette meg kedden az Agerpres hírügynökségnek egy uniós tisztviselő.
2024. december 10., 19:582024. december 10., 19:58
Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozása az Állandó Képviselők Bizottságának (COREPER) szerdai ülésén is téma lehet, de az elmúlt időszak fejleményei alapján nem várható változás a döntésben.
Gerhard Karner osztrák belügyminisztert azt nyilatkozta, „meg lehet tenni a következő lépést” a Bel- és Igazságügyi Tanács december 12-én és 13-án Brüsszelben tartandó ülésén, „megnyílik az út” az előtt, hogy a két ország a szárazföldi határaival is csatlakozzon a schengeni övezethez.
Némi bizonytalanság övezi azonban továbbra is azokat az ideiglenes határellenőrzéseket, amelyeket a Románia, Bulgária, Magyarország és Ausztria képviselői által november végén Budapesten elfogadott megállapodás ír elő „a migrációs útvonalakban a schengeni térség bővítése miatt bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében”.
Az erre vonatkozó kérdésre az uniós tisztviselő azt válaszolta, hogy „a belső határellenőrzések esetleges bevezetéséről Bulgáriának és Romániának kell döntenie”.
Hasonló közös nyilatkozat kísérte a 2023. december 30-i döntést is a két ország részleges – vízi és légi – schengeni csatlakozásáról, amely idén március 31-én lépett érvénybe.
Az osztrák belügyminiszter hétfő este azt is kijelentette, hogy a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni korábbi vétója és az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez kapcsolódó osztrák követelések hatására csökkent az osztrák-magyar határ környékén feltartóztatott migránsok száma. „E vétó nélkül nem történt volna ilyen mértékű csökkenés” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy míg tavaly októberig 70 ezer személyt tartóztattak fel, idén ugyanebben az időszakban 4 ezret.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
szóljon hozzá!