Fotó: Facebook/U.S. Army
Az amerikai hadsereg az Afganisztánt tíz nap alatt lerohanó tálibokkal titkos megállapodást kötött, amelynek értelmében a szélsőségesek csoportokban a kabuli repülőtér bejáratához kísérték az országot elhagyni akaró amerikai állampolgárokat – jelentette szerdán a Pentagon illetékeseire hivatkozva a CNN amerikai hírcsatorna.
2021. szeptember 01., 12:142021. szeptember 01., 12:14
2021. szeptember 01., 12:152021. szeptember 01., 12:15
A CNN egyik forrása azt is elárulta, hogy a hadsereg titkos bejáratot alakított ki a repülőtéren, és „telefonos ügyfélszolgálatot” létesített az evakuálásra váró amerikaiak útbaigazítására. A csatorna egyik forrása szerint a megállapodás „csodásan működött”, a kimenekítést nem hivatalosan segítő amerikaiak szerint viszont adódtak problémák, különösen a művelet elején, mert
A megállapodás értelmében a kimenekítendőknek gyülekező pontokon kellett megjelenniük, ahol tálibok ellenőrizték az irataikat, majd a repülőtérre kísérték őket, ahol az amerikai katonák beengedték az embereket. A CNN-nek többen is azt mondták, értetlenül fogadták, hogy a tálibok biztonságos elvonulást biztosítanak, és többször is visszakérdeztek, hogy jól értik-e az utasításokat.
Fedélzetén katonákkal és a még Kabulban maradt diplomáciai személyzettel az utolsó amerikai katonai repülőgépek is elhagyták Afganisztánt – jelentette be Frank McKenzie tábornok.
A CNN forrásai nevük elhallgatását kérték, és felhívták a figyelmet, hogy a megállapodás azért volt titkos, mert az amerikai fél attól tartott, hogy a tálibok hogyan reagálnának, ha kiderül, másrészt a csoportokban mozgatott amerikaiak csábító célpontot jelentettek volna az Iszlám Államnak és a hozzá hasonló terrorszervezeteknek.
amikor is Chris Donahue vezérőrnagy, a 82. légi szállítású hadosztály parancsnoka utolsó amerikai katonaként felszállt az Afganisztánt elhagyó utolsó amerikai katonai szállítórepülőre. A végső adatok szerint július óta 122 ezer embert hoztak ki Afganisztánból a kabuli repülőtéren keresztül.
Az Egyesült Államok hétfő este véget vetett a 20 éve tartó afganisztáni háborúnak, ezzel befejeződött az amerikai történelem leghosszabb háborúja – jelentette be kedden a Fehér Házban elmondott beszédében Joe Biden amerikai elnök.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
szóljon hozzá!