Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Romgaz
Románia mindent megtesz Moldova földgázszükségletének kielégítése érdekében a közvetlen ellátás, a tárolás és a tranzit biztosítása terén – mutatott rá kedden Nicolae Ciucă román kormányfő, amikor Bukarestben fogadta Natalia Gavriliţa moldovai miniszterelnököt.
2022. szeptember 13., 14:412022. szeptember 13., 14:41
2022. szeptember 13., 14:452022. szeptember 13., 14:45
A két politikus megbeszéléséről kiadott bukaresti kormányközlemény szerint Románia a meglévő vezetékeken keresztül villanyárammal is segíti Moldova energiaellátását, közép- és hosszú távon pedig további kapcsolódási pontokat építenek ki a két szomszédos ország villamosenergia-hálózata között.
Gavrilița felvetette, hogy az utóbbi időben jelentősen megnőtt a teherforgalom Románia és Moldova között, és emiatt kamionsorok, torlódások alakulnak ki a határátkelőkön.
A megbeszélésen Ciucă támogatást ígért Moldovának az európai uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, Gavrilița pedig beszámolt az ezzel kapcsolatos előkészületekről, kiemelten a moldovai igazságszolgáltatás reformjáról.
A februári közös kormányülésen aláírt megállapodás értelmében Románia idén 100 millió euró vissza nem térítendő támogatást ad a Moldovai Köztársaságnak. A román kormány júliusban további 10 millió eurós közvetlen költségvetési segélyt ajánlott fel Chișinăunak azon a német-francia-román kezdeményezésű nemzetközi adományozói konferencián, amelyet az orosz agresszió következményeitől sújtott Moldova megsegítése érdekében Bukarestben szerveztek meg júliusban.
„Románia mindig a Pruton túli testvérei és a chişinăui kormányok mellett állt, segíteni próbálta az ország intézményi és gazdasági fejlődését, a demokratizálódási folyamatot és az európai integrációt”.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!