Fotó: Beliczay László
Románia schengeni övezethez való csatlakozását nem lehet tovább halogatni, mivel az ország megfelel az ehhez szükséges technikai kritériumoknak – hangsúlyozta Nicolae Ciucă kormányfő.
2022. június 01., 17:092022. június 01., 17:09
2022. június 01., 17:122022. június 01., 17:12
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke az Európai Néppárt (EPP) kongresszusán tartott beszédében kifejtette: mint korábban már sokszor, Románia most, a legújabb válságban is bebizonyította, hogy képes ellátni az Európai Unió és a schengeni övezet külső határainak ellenőrzését. Ezt az Európai Bizottság már több mint tíz éve, az Európai Parlament is „már nagyon régóta” elismeri.
– jelentette ki a PNL elnöke az EPP kongresszusán. Beszélt arról is, hogy szükség van az Európai Unió megerősítését célzó konkrét és gyors intézkedésekre. Ezek egyike az Oroszországtól való energiafüggetlenség elérése, amelyet Románia teljes mértékben támogat, és kész hozzájárulni azáltal, hogy a Fekete-tengerből származó hazai földgáz felhasználására összpontosít, illetve új technológiákba ruház be az atomenergia és a megújuló energia terén. Ugyanakkor Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak is segítséget kell nyújtani az energiafüggőség csökkentése érdekében – hangsúlyozta.
Románia már eldöntötte, hogy jövő évben a GDP 2 százalékáról 2,5 százalékára emeli a védelemre szánt költségvetését. Az Európai Uniónak sikerrel kell szembenéznie a jelenkori kihívásokkal, főleg a kiber- és hibrid támadások terén – hívta fel a figyelmet.
Prioritásnak nevezte az élelmiszer-biztonság kérdését is, emlékeztetve hallgatóságát, hogy Románia részt vesz az ukrajnai gabonaexport megkönnyítésére irányuló erőfeszítésekben, többek közt infrastrukturális fejlesztések révén.
Ugyanakkor az Ukrajnával vállalt szolidaritásra kérte az európai államokat. Arra hívta fel hallgatósága figyelmét, hogy a jelen történései átírják történelmünket és jövőképünket – írja az Agerpres.
Szeretnék köszönetet mondani az Európai Néppártnak, amiért egyértelműen kiállt az ukrajnai orosz invázió ellen. Kötelességünk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk Ukrajna támogatására” – hangsúlyozta a román miniszterelnök a Rotterdamban zajló EPP-kongresszuson.
Fotó: gov.ro
Ciucă beszámolt arról, hogy Románia első perctől kezdve mindent megtett a több mint 1,1 millió ukrajnai menekült megsegítése érdekében, szállást, biztonságot nyújtott számukra. Több mint 85 ezer ukrán állampolgár most is Romániában van, közülük 30 ezer gyermek; az ország pedig gondjukat viseli, az ukrán gyerekek romániai iskolákba járnak – mondta.
Felhívta a figyelmet, hogy a Moldovai Köztársaság ambiciózus reformok mellett kötelezte el magát, az EU-párti államfő, Maia Sandu, valamint a kormány és a parlament többsége is a reformok gyakorlatba ültetésén dolgozik. Ugyanakkor Moldova lakosságarányosan a legnagyobb számú ukrán menekültet fogadta be. „Ezért ragaszkodunk hozzá, hogy a Moldovai Köztársaság megkapja a tagjelölti státuszt” – nyomatékosította Nicolae Ciucă.
A PNL vezetősége az Európai Néppárt tisztújító kongresszusán vesz részt, amelyen a következő három évre választják meg a páneurópai politikai alakulat új vezetőségét. Kedd este a német Manfred Webert választották meg a pártelnöki tisztségbe. Szerdán a 10 alelnökkel, főtitkárral és kincstárnokkal válik teljessé a vezetőség.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
szóljon hozzá!