Fotó: Brit hadsereg
A brit külügyminiszter szerint meg kell győzni a NATO-szövetségeseket a védelmi kiadások még további növelésének szükségességéről. David Lammy kijelentette azt is: Donald Trump megválasztott amerikai elnök minapi nyilatkozatai ellenére is biztos, hogy az Egyesült Államok nem tesz kísérletet Grönland megszerzésére katonai erővel.
2025. január 10., 10:592025. január 10., 10:59
A londoni külügyminisztériumban tartott átfogó csütörtöki bel- és külpolitikai helyzetértékelésében Lammy úgy fogalmazott:
Mint ismeretes, Trump minapi nyilatkozatában felszólította a NATO-tagállamokat arra, hogy hazai össztermékük (GDP) 5 százalékát költsék védelmi kiadásokra a szövetség jelenleg érvényes ajánlásában szereplő 2 százalékos minimum helyett.
Csütörtöki beszédében azonban a brit külügyminiszter is csak arra tett ígéretet, hogy Nagy-Britannia a következő amerikai elnök által követelt 5 százalék felére emeli GDP-arányos védelmi kiadásait. David Lammy azt mondta: a munkáspárti brit kormány egyértelműen kijelöli majd azt az utat, amely elvezet a hazai össztermék 2,5 százalékának megfelelő védelmi költségvetés eléréséhez.
Lammy szerint a NATO-nak fel kell hagynia azzal, hogy az 1990-es évek emléke elhomályosítsa ítélőképességét, mivel a hidegháború utáni békés időszak egyértelműen véget ért, megváltozott a stratégiai környezet.
A brit külügyminiszter nem tért ki beszédében azokra a kijelentésekre, amelyeket Trump tett az utóbbi napokban az autonóm területként Dániához tartozó Grönland amerikai ellenőrzés alá vonásának lehetőségéről. Nem sokkal korábban, a BBC rádió csütörtöki hírműsorának nyilatkozva azonban azt mondta: Trump retorikájának intenzitása és megnyilatkozásainak kiszámíthatatlansága destabilizáló lehet, de az biztos, hogy Trump is elismeri a Grönland feletti dán fennhatóságot.
Trump, aki január 20-án lép hivatalba, minapi nyilatkozatában nem volt hajlandó kizárni azt a lehetőséget, hogy az Egyesült Államok gazdasági nyomásgyakorlással vagy katonai erővel ellenőrzése alá vonja Grönlandot és a Panama-csatornát.
A csütörtöki BBC-interjúban – arra a kérdésre, hogy London miként reagálna, ha az Egyesült Államok katonai erővel próbálná megszerezni Grönlandot – a brit külügyminiszter egyértelműen kijelentette, hogy „ez nem fog megtörténni”. David Lammy hangsúlyozta: soha nem fordult elő, hogy NATO-tagállamok háborús konfliktusba kerüljenek egymással.
Az amerikai és arab közvetítők némi előrelépést értek el az Izrael és a Hamász közötti gázai tűzszüneti megállapodás elérésére irányuló erőfeszítéseikben, de nem eleget ahhoz, hogy megpecsételjék az egyezséget – közölték csütörtökön a tárgy
A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) megállapodott csütörtökön, hogy hivatalosan is megkezdi a koalíciós tárgyalásokat – áll a két párt közleményeiben.
Los Angeles körzetében további kötelező kitelepítést rendeltek el a lakott területet fenyegető bozóttüzek miatt, amelyek helyi idő szerint csütörtök este már 46 ezer hektárt meghaladó térséget érintettek.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozni akar vele, és a találkozó előkészítése folyamatban van.
A magyar útlevél továbbra is a világ tíz legerősebb útiokmánya között van, de a román útlevél is közelít a top tízes listához – derül ki a Henley Passport Index legfrissebb rangsorából.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök célja, hogy beiktatását követő 100 napon belül véget vessen Oroszország Ukrajna elleni háborújának – mondta Keith Kellogg, Trump által ukrajnai különmegbízottjának választott Keith Kellogg a Fox Newsnak szerdán.
Három újabb vádemeléshez vezetett 2024 végén a Katargate néven ismert nyomozás, amelyet Belgiumban folytatnak az Európai Parlamentben felmerült korrupciós gyanú ügyében – közölte a Le Soir napilap.
Sajtóbeszámolók szerint sztárok is elvesztették otthonukat a Los Angeles közelében tomboló erdőtüzekben.
Volodimir Zelenszkij ukrán és Maia Sandu moldovai elnök szerdán felvetette az energetikai válsággal küzdő szakadár Dnyeszter-mellék ellátását ukrán szénnel.
Az Európai Unió, illetve külön Németország és Franciaország is elutasította Donald Trump megválasztott amerikai elnök Grönland megszerzésére vonatkozó szándékát.
szóljon hozzá!