Brüsszelben számolni kell a keletiekkel – Johannis sokáig Merkelt követte, Orbán sikeresen harcolt az uniós egyezkedéseken

Eltérő taktika. Orbán Viktor döntő szerepet játszott, Klaus Johannis Angela Merkelt követte •  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Eltérő taktika. Orbán Viktor döntő szerepet játszott, Klaus Johannis Angela Merkelt követte

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Ursula von der Leyen személyében, az előzőnél jóval kevésbé konfliktusos elnöke lesz az Európai Bizottságnak, az eredeti jelöltek bukása pedig a közép-kelet-európai államoknak kedvez – összegezték a maratoni brüsszeli egyezkedés végeredményét a lapunk által megkérdezett elemzők. Míg Klaus Johannis sokáig Angela Merkel vonalát képviselte, addig Orbán Viktor döntő szerepet játszott Frans Timmermans elutasításában, ami a Fidesz teljes jogú visszatérését eredményezheti a néppártba.

Pataky István

2019. július 04., 08:252019. július 04., 08:25

Illyés Gergely politológus szerint Klaus Johannis államfő keveset kommunikált az elmúlt hetek brüsszeli háttértárgyalásairól, a sajtó számára megfogalmazott előzetes várakozásai nem léptek túl a szokásos diplomáciai nyelvezeten, amelyek valójában semmilyen tekintetben nem kötelezték el őt.

„Valószínűleg Manfred Weber elfogadható lett volna Johannisnak, mint ahogyan Frans Timmermans is, ugyanakkor Angela Merkel különmegállapodása az európai bizottsági elnöki pozíció feladásáról az összes néppárti vezetőnél kiverte a biztosítékot, ebben a sorban találjuk Romániát is” – nyilatkozta a Krónikának a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa. Ursula von der Leyenről, az Európai Bizottság leendő elnökéről azt mondta, várhatóan nem hoz lényegesen mást Románia számára, mint Manfred Weber hozott volna. Ugyanúgy egy német néppárti politikusról beszélünk, aki – egyelőre – sokkal kevésbé megosztó személyiség, mint a volt csúcsjelölt.

Jó viszony a nagyokkal

Ami Románia viselkedését illeti az európai politikában, Illyés Gergely úgy vélte,

az elmúlt évek azt mutatták, hogy az ország stratégiai érdekeinek érvényesítését továbbra is a nagy országokkal kialakított jó kapcsolataitól reméli, mintsem a regionális együttműködés erősítésétől vagy önálló megközelítések felépítésétől.

„Ebben a tekintetben nem várható változás, a román diplomácia továbbá a kétfejűsége miatt sem képes egyértelmű álláspontra helyezkedni. Az elnök és a kormány közötti ellentétek erre a területre legalábbis erőteljesen rányomták a bélyegüket az elmúlt években” – hangsúlyozta a politológus.

Radu Carp, a Bukaresti Egyetem politikatudományi karának tanára ésszerűnek nevezte a brüsszeli kompromisszumot. Úgy véli, a Megújítjuk Európát (Renew Europe) nagyot nyer Charles Michel európai tanácsi elnökségével, de azzal is, hogy

Von der Leyen politikusi profilja sokban hasonlít ahhoz, amit Macron szeretett volna: középen áll, a jobboldal és a baloldal között.

A román állásponttal kapcsolatban a szakértő lapunk megkeresésére elmondta, Johannis nem csatlakozott a visegrádiakhoz, de egy alternatív megoldással sem állt elő, egy az egyben Merkel vonalát követte. Carp azt is kiemelte, hogy Michel és Von der Leyen meggyőződéses föderalisták, így valószínűsíthető a szövetségi Európa tervének fellendítése. Megjegyezte ugyanakkor, Közép-Európa országai ezzel nem értenek egyet, ami ütközetet valószínűsít. „Románia erős képviselettel rendelkezik a döntéshozó körben, mivel Johannis közel áll Merkelhez, Cioloş pedig a Renew Europe parlamenti csoportjának vezetője. A kérdés csak az, hogyan használják ki ezt az előnyös pozíciót.”

Merkel visszavonulása

A Bukaresti Egyetem tanára kiemelte:

Orbán Viktornak döntő szerepe volt abban, hogy elutasították Frans Timmermans jelölését az Európai Bizottság élére, ez pedig megnyitja a Fidesz számára a teljes jogú visszatérést a néppártba a Merkel utáni időszakban.

Radu Carp úgy véli, a jelenlegi egyezség az intézmények vonatkozásában egy erőteljes és sikeres visszavonulást tesz lehetővé a német kancellárnak, még az eredetileg kitűzött 2021-es céldátum előtt. „Leyen az Európai Bizottság elnöki posztján, Annegret Kramp-Karrenbauer pedig a Kereszténydemokrata Unió élén, a játszma eldőlt, Merkel öröksége már működik” – fogalmazott az elemző.

Deák Dániel, a budapesti XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint az elmúlt hetekben az Európai Parlament szerepe jelentősen leértékelődött, a csúcsjelöltek bukásával pedig egyértelművé vált, hogy az Európai Tanácshoz, tehát a nemzetállamok állam és kormányfőit összefogó testületéhez visszakerült a kezdeményezés.

Idézet
Ez Magyarország és a régió számára kifejezetten előnyös, hiszen a csúcsjelölti rendszer az Európai Egyesült Államok irányába történő elmozdulást jelentett volna, most ezen a téren sikerült visszafordítani a közösséget a nemzetállami döntéshozatal irányába”

– hangsúlyozta a Krónikának a szakértő. Úgy vélte, szintén komoly siker a régió számára, hogy a visegrádi négyek szoros együttműködésének köszönhetően sem Manfred Weber, sem Frans Timmermans nem lett az Európai Bizottság elnöke.

„Ursula von der Leyen győzelme már csak azért is előnyös, hiszen személye körül eddig nem voltak konfliktusok az Európai Unióban, így tiszta lapról indulhat a tagállamok és az Európai Bizottság kapcsolata. Annak köszönhetően, hogy a V4 államai ennyire összetartóak, az új elnök kénytelen lesz komolyan venni ezt a régiót. Világossá vált, hogy ezek nélkül az országok nélkül nem lehet döntést hozni az Európai Unióban, így a Jean-Claude Juncker által alkalmazott politikai nyomásgyakorlás helyett várhatóak kompromisszumkészebb lesz majd a hamarosan felálló új bizottság” – hangsúlyozta Deák Dániel.

Romlott a német alkupozíció

Az elemző úgy látja, a mostani folyamatok azt is jelzik, hogy jelentősen romlott Németország alkupozíciója, Angela Merkel jelöltjeit többször leszavazták a tagállamok az elmúlt hetekben, a V4 országok erős ellensúlynak bizonyultak. „Ez arra késztetheti Európa vezető hatalmát, hogy az Európai Bizottsághoz hasonlóan szakítson azzal a politikával, amelynek keretében számos intézkedést – például kötelező kvóta, közös adópolitika – rá akartak kényszeríteni a keleti tagállamokra. A következő öt évben csak úgy lehet sikeres Európa, ha teljesen új alapra helyezik a döntéshozatalt és a túlzott integráció erőltetése helyett a nemzetállamoknak nagyobb szerepet hagynak. Az Európai Parlamentben ugyanakkor továbbra is erős a balliberális oldal, így a különböző bevándorláspárti intézkedések felvetésére fel kell készülni, ezért is fogalmazott úgy Orbán Viktor, hogy a harc folytatódni fog” – vázolta fel a közeljövőt Deák Dániel.


Tisztább magyar indulás

A két legfontosabb intézmény élére kinevezett személy kiválasztásakor a Berlin–Párizs tengely érdeke érvényesült – mondta Feledy Botond külpolitikai elemző az InfoRádióban. Mint fogalmazott, sok évtizede nem volt az Európai Bizottságnak német vezetője, ez jelenthet esélyt arra is, hogy az integráció újabb lendületet kapjon, illetve hogy Párizs és Berlin is magáénak érezhesse ezt a kezdeményezést. A külpolitikai elemző úgy fogalmazott, hogy bár a jelöltlistán voltak bolgár és szlovák nevek, ez kevés volt ahhoz, hogy a kelet-európai országok úgymond befuthassanak. Az elemző hozzátette: ahogy a Fidesz, úgy minden más visegrádi ország is beállt e mögé a döntés mögé, az egyetlen tartózkodó maga Berlin volt a belső koalíciós feszültsége miatt. „Ebből a szempontból budapesti oldalról ez tisztább indulás lesz, mint annak idején a Junckerrel szembeni kiállás Londonnal párhuzamosan. Ez talán jó esély arra, hogy bizonyos szempontból jobban induljanak a dolgok az Európai Bizottsággal való kapcsolat ügyében, ugyanakkor az is látható, hogy a következő magyar biztos számára is komoly hídépítési munkák fognak adódni” – mondta Feledy Botond.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 22., kedd

EU: Oroszországnak kell megfizetnie az Ukrajnában okozott károk költségeit

Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.

EU: Oroszországnak kell megfizetnie az Ukrajnában okozott károk költségeit
2024. október 22., kedd

Az Egyesült Államok és az Európai Bizottság örül az uniós csatlakozásról tartott moldovai népszavazás eredményének

Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.

Az Egyesült Államok és az Európai Bizottság örül az uniós csatlakozásról tartott moldovai népszavazás eredményének
2024. október 22., kedd

Amerika: nincs esély a libanoni és a gázai tűzszünetre

A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .

Amerika: nincs esély a libanoni és a gázai tűzszünetre
2024. október 22., kedd

Moszkva mélyíti az együttműködést Észak-Koreával, Washington újabb katonai segélyt nyújt Ukrajnának

Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.

Moszkva mélyíti az együttműködést Észak-Koreával, Washington újabb katonai segélyt nyújt Ukrajnának
2024. október 22., kedd

Elemző a Krónikának: a moldovai társadalom megosztottágát jelzi a népszavazás eredménye

A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.

Elemző a Krónikának: a moldovai társadalom megosztottágát jelzi a népszavazás eredménye
2024. október 21., hétfő

Román külügy: Oroszország masszívan beavatkozott a moldovai választásokba

Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.

Román külügy: Oroszország masszívan beavatkozott a moldovai választásokba
2024. október 21., hétfő

Fiatalok készülhettek fegyveres támadásra Magyarországon, az amerikai szervek figyelmeztettek (FRISSÍTVE)

Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.

Fiatalok készülhettek fegyveres támadásra Magyarországon, az amerikai szervek figyelmeztettek (FRISSÍTVE)
2024. október 21., hétfő

NATO-főtitkár: jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea beszállna az ukrajnai háborúba Moszkva oldalán

Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.

NATO-főtitkár: jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea beszállna az ukrajnai háborúba Moszkva oldalán
2024. október 21., hétfő

Gyanúsnak tartja a moldovai szavazások eredményét Moszkva

A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Gyanúsnak tartja a moldovai szavazások eredményét Moszkva
2024. október 21., hétfő

A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban

Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.

A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban
A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban
2024. október 21., hétfő

A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban