Meghallgatták az Európai Ügyészség vezetői posztjára esélyes három jelöltet, köztük a román Laura Codruța Kövesit kedden az Európai Parlament (EP) illetékes szakbizottságai, amelyek másnap szavaznak arról, hogy kit támogatnak. Az egyik testület tagjainak többsége máris Kövesi mellett tette le voksát.
2019. február 26., 21:432019. február 26., 21:43
2019. február 26., 23:222019. február 26., 23:22
A sajtó híreiben elsősorban az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetőjét emelték ki, de mellette Jean-François Bohnert francia és Andres Ritter német ügyészt is meghallgatta a belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi (LIBE), illetve a költségvetés-ellenőrzési (CONT) bizottság. Mindhárom jelöltet nagyjából egy órán keresztül kérdezgették a képviselők a brüsszeli ülésen.
Ismertette, hogy több mint 23 éve ügyészként dolgozik, Romániában a legmagasabb ügyészi tisztségeket töltötte be: hat éven keresztül Románia legfőbb ügyésze, és öt éven keresztül a DNA főügyésze volt. „A DNA kimondottan korrupciós, adócsalási ügyekkel, uniós pénzekkel történt csalásokkal foglalkozik. Egyedülálló szakmai lehetőségnek látom egy független és hatékony Európai Ügyészség létrehozását” – idézte Kövesti az Agerpres hírügynökség. Közölte, az Európai Ügyészség működéséhez elengedhetetlennek tartja a humán és anyagi infrastruktúra biztosítását, az ügyek közös megoldására irányuló rendszer kidolgozását a tagállamok között, belső szabályzat leszögezését, főleg ami az adatvédelmet, humán erőforrást és a pénzügyi elveket illeti.
Laura Kövesi a meghallgatáson azt is megemlítette, hogy hozzászokott a nagy létszámú munkaközösségek irányításához, mint ahogy ahhoz is, hogy „stresszes körülmények között és a nyilvánosság nyomása alatt” kell dolgoznia. Elmondta azt is, hogy a DNA élén betöltött mandátuma alatt több mint kétmilliárd euró értékben foglaltak le anyagi javakat, és vezetése alatt tízszer akkora jogtalanul megszerzett összeget sikerült visszaszerezni, mint elődje idején. „Munkám során vegyes nyomozócsoportokat hoztam létre és több mint negyven országgal működtem együtt” – sorolta az esélyesnek tartott jelölt.
Laura Kövesi a legtöbb szavazatot kapta a bizottsági meghallgatás után
Fotó: RFI
Laura Codruţa Kövesi 12 szavazatot kapott a költségvetés-ellenőrzési bizottság tagjaitól. Őt követi a francia jelölt, Jean-Francois Bohnert 11 vokssal, illetve a német Andres Ritter egy szavazattal – közölte az Európai Parlament sajtóirodája. A CONT bizottság választása konzultatív jellegű. A szavazás titkos volt.
A LIBE szerda délelőtt dönt arról, hogy kit támogatnak, és ezt a nevet fogják majd az EP plenáris ülése elé bocsátani jóváhagyásra. A leendő főügyészt az EU társjogalkotó szervei – a tagállamok kormányait tömörítő tanács és az Európai Parlament – közös megegyezéssel hét évre nevezik ki. Az MTI által idézett diplomáciai források szerint az EU-tagállamok nagyköveteinek titkos szavazását előző héten Bohnert nyerte 50 ponttal, Kövesi és Ritter 29-29 pontot ért el. Eredetileg 24-en szálltak versenybe az európai főügyészi tisztségért.
Az úgynevezett uniós megerősített együttműködéssel létrejövő szervezetben 22 tagállam vesz részt, Magyarország nincs köztük. Laura Codruța Kövesit tavaly nyáron mentették fel a több száz román politikust rács mögé küldő DNA éléről Tudorel Toader román igazságügy-miniszter kezdeményezésére, aki szerint mandátuma idején visszaéléseket követett el a szervezet.
A bukaresti kormány hevesen tiltakozik és kampányol Kövesi európai főügyészi megválasztása ellen, ami a szakemberek szerint meglehetősen átpolitizálttá teszi az ügyet és rontja a volt román korrupcióellenes ügyész esélyeit.
Ferenc pápa magyarországi apostoli útján, 2023. április 28–30. között a vatikáni delegáció tagjaként Robert Francis Prevost – a csütörtökön megválasztott XIV. Leó – is elkísérte az előző szentatyát.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
szóljon hozzá!