Szijjártó Péter szerint Iohannisnak több tiszteletet kell mutatnia Magyarország, a magyar nemzet összes tagja iránt
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Számos képviselő felszólalt hétfőn a magyar Országgyűlésben Klaus Iohannis múlt heti kijelentése kapcsán, amelynek során a román államfő „Erdély kiárusításával” vádolta meg az ellenzéki román szociáldemokratákat és a magyar kormányt.
2020. május 04., 18:542020. május 04., 18:54
2020. május 04., 20:542020. május 04., 20:54
Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője elképesztőnek nevezte azt a „gyűlöletáradatot”, amelyet a román elnök zúdított a magyarságra múlt heti nyilatkozatában. „Klaus Iohannis az autonómia és a magyarok ellen uszított, az ellenzéki szociáldemokratákat »Erdély magyaroknak adásával« vádolta” – mondta Magyarország egykori csíkszeredai főkonzulja. Zsigmond Barna Pál hozzátette: az elnök kirohanása csak színészkedés volt, így akarja ugyanis növelni alakulata, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) népszerűségét.
„Kérjen bocsánatot a magyaroktól, vonja vissza felelőtlen nyilatkozatát” – szólította fel Iohannist, azt kérdezve, mit tehet ezért a magyar kormány. „Igenis kiállunk Székelyföld autonómiájáért” – idézte az MTI Zsigmond Barna Pál felszólalását.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt válaszolta: Magyarország abban érdekelt, hogy jó kapcsolatot tartson fenn Romániával, ám az elmúlt hetekben a román politikai elit számos tagja tett az anyaországban és a határon túl élő magyarok becsületét sértő nyilatkozatot. A román elnök szavait teljes mértékben elfogadhatatlannak nevezte, azokat szerinte a leghatározottabban vissza kell utasítani, mélyen sértik ugyanis a magyarokat. „Klaus Iohannisnak több tiszteletet kell mutatnia Magyarország, a magyar nemzet összes tagja iránt” – jelentette ki Szijjártó Péter, megjegyezve: az erdélyi és székelyföldi magyarság egy nagy része őt támogatta a legutóbbi elnökválasztáson.
A tárcavezető közölte, a magyar kormány diplomáciai csatornákon világossá tette a nyilatkozat tarthatatlanságát, és követeli: a román elnök adjon több tiszteletet a magyaroknak. Szijjártó Péter azt is megjegyezte: Magyarország a koronavírus-járványban a román fél összes kérését teljesítette, például a vendégmunkásaik tranzitját.
Akadt ellenzéki honatya is, aki elítélte Iohannis kirohanását. Keresztes László Lóránt, a Lehet más a Politika (LMP) képviselője döbbenetesnek nevezte a román elnök kijelentését, és feltette a kérdést: a magyar kormány milyen diplomáciai intézkedéseket tervez a magyarellenes kirohanások megakadályozása érdekében. Németh Zsolt (Fidesz) szintén Klaus Iohannis „magyarellenes kirohanásáról” szólt, és megköszönte a magyar külgazdasági és külügyminiszter határozott válaszát arra. „Egyértelműen, világosan nemet kell mondani az idegengyűlöletre és a magyarellenes félelemkeltésre, de igent a székely autonómiatörekvésre” – hangsúlyozta a külügyi bizottság elnöke. Németh Zsolt arra emlékeztette a román elnököt, hogy ő is szász német nemzetiségű, és ő sem létezne, ha a Magyar Királyság nem adott volna autonómiát a szászoknak. Hangsúlyosan szólt a gyümölcsöző magyar–román együttműködés fontosságáról is.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
4 hozzászólás