Fő a biztonság. A román kormány ideiglenesen betiltotta az orosz vírusölőket
Fotó: Pixabay
Bár az orosz antivírus szoftverek tiltása egyelőre csak az állami szektorra vonatkozik, a Krónikának nyilatkozó szakember szerint azoknak a magáncégeknek, melyek közvetlen kapcsolatban állnak az állami informatikai rendszerekkel, el kell gondolkodniuk azon, telepítenek-e orosz vírusülőt, kockáztatva, hogy éppen ők lehetnek az állami rendszerek elleni támadás kiskapui.
2022. szeptember 16., 08:422022. szeptember 16., 08:42
Valós veszélyt jelenthetnek a megbízhatatlan antivírus szoftverek az állami informatikai rendszerre – szögezte le Bihari Béla, az IT Plusz klaszter alelnöke, akit annak kapcsán kérdeztünk, hogy a román kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely megtiltja az Orosz Föderációból származó antivírus szoftverek beszerzését és használatát az állami intézményekben.
A kormány tájékoztatása szerint a már beszerzett és/vagy installált orosz vírusirtókat eltávolítják az állami informatikai rendszerekből. Az intézkedésre a hivatalos érvelés szerint azért van szükség, mert
„Valamennyi uniós tagállamban az a tendencia, hogy ajánlásokkal vagy jogszabályokkal írják elő saját közintézményeik számára, hogy cseréljék le a vírusirtókat, ha azok közvetlenül vagy közvetve az Orosz Föderációból származnak, mivel fennáll a veszélye, hogy Oroszország felhasználja ezeket a szoftvereket egy kibertámadás során” – olvasható a kormány tájékoztatásában. A tiltás amúgy ideiglenes jellegű: az Ukrajna ellen intézett orosz invázió ideje alatt hatályos, mindaddig, amíg alá nem írnak a felek egy békeszerződést vagy állandó tűzszüneti megállapodást, amely szavatolja Ukrajna területi integritását.
Az oroszok általában az élvonalban vannak, kitűnően teljesítenek a szoftverek stressztesztjében, vagyis amikor a gyártó eljátssza a „betörő” szerepét, hogy élesben gyorsan és hatékonyan ki tudja majd védeni a támadásokat. A szakember szerint ugyanakkor
Az informatikus leszögezte, egy ilyen tiltás nem gyűrűzik át automatikusan a magánszférába, viszont azoknak a magáncégeknek, melyek közvetlen kapcsolatban állnak az állami informatikai rendszerekkel, be kell tartaniuk egy bizonyos szintű biztonsági protokollt, el kell gondolkodniuk azon, hogy telepítenek-e egy orosz vírusülőt, kockáztatva, hogy éppen ők lehetnek az állami rendszerek elleni támadás kiskapui. Bihari Béla ugyanakkor kifejtette, a veszély, hogy bejuttat egy zsarolóvírust, bármelyik szoftver esetében fennáll, például e tekintetben a magánszférából a kínai gyártmányú szoftverekre több a panasz, de az afrikai, dél-amerikai gyártmányúak esetében is előfordulnak gondok.
– vallja a szakértő. Ő maga azt mondja, mindenképpen az értékelések alapján telepítene vírusölőt, figyelembe véve, hogy a szoftver adatbázisa milyen gyorsan frissül, milyen gyorsan irtotta a legutóbbi zsarolóvírusokat, továbbá mennyire terheli a gépet, napközben milyen mértékben csökkenti a hatékonyságát, a kapacitását.
Nicolae Ciucă szerint az orosz vírusirtó szoftverek veszélyeztetik az állami informatikai rendszereket, ezért a kormány betiltaná a beszerzésüket.
Huszonegy vádpontban adott felhatalmazást vádemelésre a Tate fivérek ellen az angol-walesi főügyészség (Crown Prosecution Service, CPS).
A Fekete-tenger térségének biztonságát, stabilitását és fenntartható fejlődését célzó új és átfogó stratégiát mutatott be szerdán az Európai Bizottság. A kezdeményezés célja, hogy megerősítse az Európai Unió geopolitikai szerepét a térségben.
Barnamedve támadt rá egy nőre, és súlyosan megsebesítette Szlovéniában, a fővárostól, Ljubljanától mintegy tíz kilométerre délkeletre fekvő Skofljica külvárosában, egy erdőszélen - közölte szerdán a ljubljanai rendőrség.
A háború megállítását sürgette a béketárgyalások elindításával Ukrajnában XIV. Leó pápa, aki tűzszünetet, a humanitárius jog betartását és a túszok szabadon engedését kérte a Gázai övezetben is a Szent Péter téren tartott szerdai általános audiencián.
Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai háború befejezésének egyik feltételeként azt követeli, hogy a nyugati vezetők írásban kötelezzék el magukat a NATO keleti bővítésének leállítására és az Oroszországgal szembeni szankciók egy részének feloldására.
Elkötelezettségét hangsúlyozta a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség elmélyítése mellett Nicușor Dan román államfő, miután telefonon beszélgetett Donald Trump amerikai elnökkel.
Káosz tört ki kedden egy vitatott, az Egyesült Államok által támogatott csoport által működtetett gázai segélyosztó helyszínen, amikor kétségbeesett palesztinok ezrei igyekeztek élelmiszerhez, miközben izraeli katonák figyelmeztető lövéseket adtak le.
Telefonon egyeztetett kedden Nicușor Dan új román államfő Donald Trump amerikai elnökkel – közölte a Digi 24 hírcsatorna saját értesülésre hivatkozva.
Pengeváltáshoz vezetett Moszkva és Washington között, hogy Donald Trump amerikai elnök ismét bírálta orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint, amiért az halogatja a színvallást az ukrajnai fegyverszünettel kapcsolatosan.
Donald Trump amerikai elnök szerint az orosz elnök „a tűzzel játszik”.
szóljon hozzá!