Fő a biztonság. A román kormány ideiglenesen betiltotta az orosz vírusölőket
Fotó: Pixabay
Bár az orosz antivírus szoftverek tiltása egyelőre csak az állami szektorra vonatkozik, a Krónikának nyilatkozó szakember szerint azoknak a magáncégeknek, melyek közvetlen kapcsolatban állnak az állami informatikai rendszerekkel, el kell gondolkodniuk azon, telepítenek-e orosz vírusülőt, kockáztatva, hogy éppen ők lehetnek az állami rendszerek elleni támadás kiskapui.
2022. szeptember 16., 08:422022. szeptember 16., 08:42
Valós veszélyt jelenthetnek a megbízhatatlan antivírus szoftverek az állami informatikai rendszerre – szögezte le Bihari Béla, az IT Plusz klaszter alelnöke, akit annak kapcsán kérdeztünk, hogy a román kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely megtiltja az Orosz Föderációból származó antivírus szoftverek beszerzését és használatát az állami intézményekben.
A kormány tájékoztatása szerint a már beszerzett és/vagy installált orosz vírusirtókat eltávolítják az állami informatikai rendszerekből. Az intézkedésre a hivatalos érvelés szerint azért van szükség, mert
„Valamennyi uniós tagállamban az a tendencia, hogy ajánlásokkal vagy jogszabályokkal írják elő saját közintézményeik számára, hogy cseréljék le a vírusirtókat, ha azok közvetlenül vagy közvetve az Orosz Föderációból származnak, mivel fennáll a veszélye, hogy Oroszország felhasználja ezeket a szoftvereket egy kibertámadás során” – olvasható a kormány tájékoztatásában. A tiltás amúgy ideiglenes jellegű: az Ukrajna ellen intézett orosz invázió ideje alatt hatályos, mindaddig, amíg alá nem írnak a felek egy békeszerződést vagy állandó tűzszüneti megállapodást, amely szavatolja Ukrajna területi integritását.
Az oroszok általában az élvonalban vannak, kitűnően teljesítenek a szoftverek stressztesztjében, vagyis amikor a gyártó eljátssza a „betörő” szerepét, hogy élesben gyorsan és hatékonyan ki tudja majd védeni a támadásokat. A szakember szerint ugyanakkor
Az informatikus leszögezte, egy ilyen tiltás nem gyűrűzik át automatikusan a magánszférába, viszont azoknak a magáncégeknek, melyek közvetlen kapcsolatban állnak az állami informatikai rendszerekkel, be kell tartaniuk egy bizonyos szintű biztonsági protokollt, el kell gondolkodniuk azon, hogy telepítenek-e egy orosz vírusülőt, kockáztatva, hogy éppen ők lehetnek az állami rendszerek elleni támadás kiskapui. Bihari Béla ugyanakkor kifejtette, a veszély, hogy bejuttat egy zsarolóvírust, bármelyik szoftver esetében fennáll, például e tekintetben a magánszférából a kínai gyártmányú szoftverekre több a panasz, de az afrikai, dél-amerikai gyártmányúak esetében is előfordulnak gondok.
– vallja a szakértő. Ő maga azt mondja, mindenképpen az értékelések alapján telepítene vírusölőt, figyelembe véve, hogy a szoftver adatbázisa milyen gyorsan frissül, milyen gyorsan irtotta a legutóbbi zsarolóvírusokat, továbbá mennyire terheli a gépet, napközben milyen mértékben csökkenti a hatékonyságát, a kapacitását.
Nicolae Ciucă szerint az orosz vírusirtó szoftverek veszélyeztetik az állami informatikai rendszereket, ezért a kormány betiltaná a beszerzésüket.
Romániában instabil és veszélyes a politikai helyzet, Oroszországgal szimpatizáló pártok is nehezíthetik a stabil kormányalakítást – írta kedden a The New York Times (NYT).
Elengedhetetlen, hogy Ukrajna még több katonai segélyt kapjon – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár kedden Brüsszelben, a szövetséges tagállamok külügyminisztereinek kétnapos találkozóját megelőző sajtótájékoztatóján.
A NATO-országok valószínűleg nem teljesítik Ukrajna felhívását, hogy a közelgő, december 3-4-i NATO-külügyminiszteri találkozón meghívást kapjon a katonai szövetségbe a forrongó ország – jelentette több diplomatára hivatkozva a Reuters.
Vlagyimir Putyin orosz elnök sajátos álláspontot fogalmazott meg a romániai elnökválasztást övező visszásságok kapcsán egy nyilvános rendezvényen miközben fő ideológusa Romániát fenyegette.
Szíria biztonsági helyzetének eszkalálódásáról folytatott hétfőn telefonos eszmecserét Vlagyimir Putyin orosz és Maszúd Peszeskján iráni elnök – közölte hétfőn a Kreml sajtószolgálata.
Donald Trump leendő amerikai elnök hétfőn súlyos következményeket helyezett kilátásba arra az esetre, ha hivatalba lépése napjáig a Hamász palesztin terrorszervezet nem engedi szabadon a 2023. október 7. óta fogva tartott túszokat.
Nyugat-Európában jórészt a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) támogatták az ott élő románok a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki az összesített eredményekből.
Izraelben holttá nyilvánítottak egy újabb túszt, akit már tavaly október 7-én megöltek – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) hétfőn.
Terrorista bűncselekmények előkészítése vádjával indítottak büntetőeljárást Svédországban három, az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető személy ellen – közölte hétfőn a svéd ügyészség.
Elnöki kegyelemben részesítette Joe Biden amerikai elnök a fiát, Huntert, akit két büntetőügyben talált bűnösnek a bíróság korábban az év során – jelentette be az elnök a Fehér Ház közleményében vasárnap este.
szóljon hozzá!