Az About Hungary portálon használt illusztráció
Fotó: Abouthungary.hu
A hét végén reagált a román külügy egy, a múlt hét elején tett, Trianon káros hatásairól szóló magyar kormányzati nyilatkozatra, amelyet a kormány által működtetett portálon a szétszakított Nagy-Magyarországgal illusztráltak.
2019. június 10., 17:282019. június 10., 17:28
2019. június 10., 17:382019. június 10., 17:38
Angol nyelvű Twitter-üzenetben ment neki Magyarországnak a román külügyminisztérium, miután Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a trianoni diktátum kapcsán arról beszélt: az óriási károkat okozott Magyarországnak,
A szombaton megjelent rövid, angol nyelvű román külügyi állásfoglalás szerint a román külügyminisztérium „határozottan elítéli, hogy magas rangú magyar kormányképviselők a trianoni szerződés előtti Ausztria–Magyarország térképével idézik fel a történelmi eseményeket, ami ellentétes az EU lényegével és alapelveivel, amelyek iránt Románia szorosan elkötelezett”.
A megjegyzés – amely amúgy pontatlan, mivel csak a Magyar Királyságot ábrázolja, nem az Osztrák–Magyar Monarchiát – vélhetően nem független az úzvölgyi katonatemető elleni román támadás, illetve az ott törvénytelenül felállított román emlékmű miatt kirobbant magyar–román diplomáciai konfliktustól.
Az RMDSZ ellenzi az úzvölgyi katonatemető államosítását, miután az állami intézmények „nem akarták, vagy nem tudták” megakadályozni a június 6-ai incidenseket – mondta Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Az About Hungary oldalon ugyanis június 4-i, azaz múlt keddi dátummal jelent meg a cikk, míg a román külügy szombaton tette közzé a Twitter-üzenetet.
Amúgy a térkép Szlovénia figyelmét is fölkeltette: a szlovén külügyminisztérium pénteken szintén Twitter-oldalán közölte: Szlovénia elítéli a magyar kormány hivatalos Twitter-oldalán közzétett térképet, amely azt sugallja, hogy Szlovénia és más országok a trianoni békeszerződés után földterületeket sajátítottak el Magyarországtól. A szlovén külügyminisztérium Twitter-oldalán a többi között azt hangoztatta: a térkép nem járul hozzá az Európai Unió értékeinek megerősítéséhez és a jószomszédi viszonyhoz.
Borut Pahor szlovén elnök pénteken a hírügynökségnek azt mondta: érthető és helyes, hogy egy demokratikus közösség elítéli az olyan térképek megjelentetését, amelyek területi igényeket támasztanak más országokkal szemben. Úgy vélte: az ilyen kísérletek miatt nagyobb erőfeszítéseket kell tenni a tisztelet és az együttműködés kialakítására nemzeti kereteken belül és egymás között is.
A térkép közzétételét Marjan Sarec szlovén kormányfő is bírálta. Twitter oldalán azt írta, hogy az „sem nem európai, sem nem békés”. Ezzel kést szúrtak Szlovénia szívébe – húzta alá. A magyar Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.
Fontos változások időszaka következik – figyelmeztetett Joe Biden leköszönő amerikai elnök, amikor találkozott Japán és Dél-Korea vezetőivel pénteken Limában, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozóján.
Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az illegális zsidó telepekről származó termékek európai uniós behozatalának tilalmát, valamint az Izraellel folytatott politikai párbeszéd felfüggesztését javasolta az EU tagállamainak.
Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője állítólagos „meggyőző” bizonyítékokról tájékoztatta az európai nemzeteket Oroszországnak szánt „halálos segédeszköz” kínai gyártásáról, az uniós külügyminiszterek közelgő találkozója előtt – jelentette a német <a href="https://www.faz.net/akt
A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.
Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.
Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.
Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.
6 hozzászólás