Három hónap múlva már nem kell felmutatniuk az útlevelet az uniós állampolgároknak, amikor légi úton érkeznek Romániába
Fotó: Rostás Szabolcs
A román belügyminisztérium politikai megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár társtárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő kibővítéséről a légi és tengeri határátkelőkön keresztül 2024 márciusától – jelentette be szerda este a bukaresti belügyi tárca.
2023. december 27., 22:502023. december 27., 22:50
2023. december 28., 09:412023. december 28., 09:41
Ennek értelmében a reptéri és tengeri határellenőrzés feloldása 2024. március elsejétől megtörténik. A belügyminisztérium közölte azt is, hogy a háromoldalú politikai megállapodás értelmében a 2024-es év folyamán folytatódnak az egyeztetések annak érdekében, hogy Románia és Bulgária esetében a közúti és vasúti határátkelőknél is megszűnjön a vám- és határellenőrzés.
A belügyi tárca szerda esti közleménye szerint a román, a bolgár és az osztrák belügyminisztérium december 23-án állapodott meg abban, hogy 2024 márciusától feloldják a schengeni övezeten belüli határellenőrzést a repülőtereken és a kikötőkben, és még 2024 folyamán tárgyalni fognak a szárazföldi határellenőrzés megszüntetéséről is, „szoros összefüggésben a határellenőrzés megerősítését célzó kiegészítő intézkedésekkel és a dublini megállapodás betartásával”.
A román külügyminisztérium arról is beszámolt, hogy december 26-27-e folyamán a belügyminisztériumok, a külügyminisztériumok és a külképviseletek szintjén folytattak tárgyalásokat a politikai megállapodás jogi formába öntéséről. A tárgyalások csütörtökön, december 28-án folyatódnak.
Marcel Ciolacu kormányfő szerda este közösségi oldalán erősítette meg, hogy jövő év márciusától a román állampolgárok is élvezhetik a schengeni tagság előnyeit, Románia megkapja a szabad mozgás jogát a légi és a vízi közlekedésben. „Jövő év márciusától a román állampolgárok is élvezhetik a schengeni tagság előnyeit, Románia megkapja a szabad mozgás jogát a légi és a vízi közlekedésben” – írta Facebook-oldalán a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök.
Románia teljes jogú Schengen-tagságot érdemel – hangsúlyozta szerda este a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője.
Ciolacu szerint ezzel „exponenciálisan nő a konstancai kikötő jelentősége”. A miniszterelnök ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy 2024-ben sikerül lezárni a tárgyalásokat a szárazföldi határellenőrzés megszüntetéséről is. „Rengeteg munka van ebben a projektben. Köszönöm mindenkinek, aki részt vett ebben és különösen a kormányban dolgozó kollégáimnak, akik annak ellenére is folytatták a munkát, hogy tavaly úgy tűnt, teljesen bezárult a schengeni ajtó” – tette hozzá Marcel Ciolacu.
Hollandia egyetért Bulgária schengeni térséghez való csatlakozásával – jelentette be pénteken a holland igazságügyi minisztérium, véget vetve ezzel az ország hosszú ideje tartó ellenállásának a bolgár csatlakozással szemben.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter december 12-én, a közép- és kelet-európai országokat tömörítő Salzburgi Fórum belügyminisztereinek találkozóját követő sajtótájékoztatón közölte: Ausztria készen áll arra, hogy Románia és Bulgária esetében támogassa a légi közlekedésre kiterjesztett schengeni csatlakozást. Ausztria javaslata szerint a szárazföldi határokon az ellenőrzések változatlanok maradnának, és a két ország hivatalosan nem lenne tagja a schengeni térségnek, de a repülőtereken megszűnnének a jelenleg késedelmeket okozó ellenőrzések.
Az osztrák belügyér már akkor egyeztetett a javaslatról román és bolgár kollégájával, Cătălin Predoiuval és Kalin Sztojanovval is. Cătălin Predoiu román belügyminiszter pozitívnak nevezte Ausztria döntését, mondván, hogy a patthelyzetből a konstruktív párbeszéd felé sikerült elmozdulni, amelyet azonban még tovább kell fejleszteni. Megismételte továbbá, hogy Románia a schengeni csatlakozás minden feltételének megfelel. Bolgár kollégája egyébként akkor úgy foglalt állást: Bulgária is megfelel a schengeni térség teljes jogú tagsága minden feltételének. Kalin Sztojanov mindazonáltal jelezte: ragaszkodnak egy olyan megoldáshoz, amely magában foglalja „a schengeni térséghez való teljes körű és jogú csatlakozást”.
Sajtóértesülések szerint Ausztria azokkal a feltételekkel támogatja Románia és Bulgária belépését az úgynevezett Air Schengenbe, hogy a közúti és a vasúti határátkelőkön szigorítsák a határellenőrzést Bulgária és Románia, valamint Románia és Magyarország között, az Európai Bizottság fordítson a korábbinál háromszor több pénzt a Frontex (az EU határvédelmi hivatala) bulgáriai műveleteire, továbbá Románia és Bulgária fogadjon be (vagyis vegyen át) menedékkérőket, főleg afgánokat és szíriaiakat.
Tavaly decemberben az Európai Unió belügyminiszteri tanácsa nem járult hozzá ahhoz, hogy Románia és Bulgária csatlakozzon a belső határellenőrzés nélküli övezethez. Ausztria akkor azzal indokolta ellenzését, hogy túl nagy arányú az illegális bevándorlás, Romániának és Bulgáriának többet kell tennie ennek megakadályozására a schengeni csatlakozás előtt.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt írta szombat esti Facebook-bejegyzésében, hogy Ausztria „rugalmasabbá tette” álláspontját a schengeni övezettel kapcsolatban, és beleegyezik a légi határok megszüntetésébe Románia számára.
A román schengeni csatlakozás feltételekhez kötött részleges jóváhagyásának ígéretével az osztrák kormány úgy adott „ajándékot” Bukarestnek, hogy kétséges: valójában adott-e egyáltalán valamit.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
szóljon hozzá!