Csak a jelenlegi kormánypártok állapodtak meg a második fordulós stratégiáról
Akárcsak a vasárnapi szavazatszámláláskor, tegnap is az MDF „szolgáltatta” a választási izgalmakat Magyarországon. Miközben ugyanis a jelenlegi kormánypártok megállapodtak a második fordulós együttműködésről (képünkön Hiller István, Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor), Dávid Ibolya MDF-elnök ismét kizárta, hogy jelöltjeik visszalépnének a Fidesz javára. Szakértők szerint a nagyobbik ellenzéki pártnak így nincs esélye ledolgozni jelenlegi hátrányát.
Amíg a jelenlegi kormánypártok hamar megegyeztek tegnap a magyar parlamenti választások második, április 23-i fordulójában való együttműködésről, addig a jobboldalon egyelőre nyoma sincs az egyetértésnek. Ez pedig mindenképpen az MSZP-nek és az SZDSZ-nek kedvez, hiszen az első forduló végleges adatai szerint az MSZP a szavazatok 43,21 százalékát, a Fidesz–KDNP 42,03, az SZDSZ 6,50, az MDF pedig 5,04 százalékát szerezte meg. Így az Országgyűlés 386 helye közül a választások első fordulója után 212-t már betöltöttek, ebből az MSZP 105 mandátumot szerzett (egyéni választókerületből 34, területi listán 74), a Fidesz 97-et (28/69), az SZDSZ négyet, az MDF pedig kettőt (mind területi listán). A 174 betöltetlen mandátumból 64 képviselői helyet osztanak szét az országos kompenzációs listáról, 110 mandátum sorsa pedig az egyéni választókerületekben dől el. Ez utóbbiak közül az első fordulóban 61 helyen MSZP-s vagy közös kormánypárti, 48 helyen fideszes, egy helyen pedig független jelölt állt az élen az első fordulóban. Az országos listára az állampolgárok közvetlenül nem szavaznak, innen töredékszavazatok alapján kaphatnak mandátumot a pártok.
Két forgatókönyv valószínűsíthető A Török Gábor és Lakner Zoltán politológus nevével fémjelzett Vision Consulting kommunikációs tanácsadó és stratégiai elemző cég két valószínű forgatókönyvvel számol a második forduló kapcsán. Az egyik, valószínűsíthető változat szerint az MSZP és az SZDSZ megszerzi a 110 egyéni választókerület többségét (de legalább közel a felét), és ezzel a két párt abszolút többséget szerez az országgyűlésben. Ez a forgatókönyv akkor látszik a legvalószínűbbnek, ha az MDF nem lépteti vissza a Fidesz javára a negyven választókerületben harmadik helyen végzett jelöltjeit. A másik, szintén valószínűsíthető változat szerint az MDF képviselői dönthetik el, milyen kormány alakul. Ez a helyzet akkor körvonalazódhat, ha a Fidesz 10–15 mandátummal többet nyer, mint az MSZP–SZDSZ. Ebben az esetben sem a Fidesznek, sem a jelenlegi koalíciónak nem lesz abszolút többsége. A két oldal közül egyik sem tud kormányt alakítani az MDF valószínűen több mint tíz mandátuma nélkül.
Csak a baloldalon van megállapodás Az MSZP és az SZDSZ már meg is állapodott abban, hogy a liberálisok 55, a szocialisták pedig három helyen léptetik vissza jelöltjüket egymás javára az országgyűlési választások második fordulójában. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök szerint a tegnapi megbeszélésen nem volt szó kormányzati pozíciókról, arról viszont igen, hogy a kampányt összehangolják a következő két hétben. A konzervatív oldalon azonban az MDF elnöke, Dávid Ibolya tegnap kijelentette: a párt elnöksége óriási többséggel azt javasolja országgyűlésiképviselő-jelöltjeinek, hogy ne lépjenek vissza a második fordulóban a megmérettetéstől. Ha az MDF nem lépteti vissza jelöltjeit a második fordulóban a Fidesz javára, akkor a nagyobbik ellenzéki pártnak kevés esélye marad arra, hogy az Orbán Viktor által a győzelemhez szükségesnek vélt 75 egyéni mandátumot megszerezze. A pártvezető tegnap levelet kapott Orbán Viktor Fidesz-vezetőtől, amelyben a nagyobbik ellenzéki párt a két forduló közötti együttműködésre hívja fel az MDF-et. A megkeresésre ma ad hivatalos választ az MDF. Dávid Ibolya azonban tegnap emlékeztetett az MDF azon korábbi vállalására, miszerint a párt nem fog asszisztálni Orbán Viktor „baloldali politikájához”, és nem fogja hatalomra segíteni Gyurcsány Ferencet. Az MDF vezetője szerint ma egy 10 százalékos párt vezetője lenne, ha nem kellett volna elszenvedniük a sok igazságtalanságot a Fidesztől. Ezért, fogalmazott Dávid Ibolya, az MDF nem kíván egy halálos ölelés részese lenni.
Mozgósító nagygyűlések A Fidesz a tegnapi, a budai Várban több tízezer ember részvételével megtartott kampánygyűlésén is kérte az MDF támogatását. „Ha nem vagyunk képesek összefogni, mert a hiúság erősebb, mint a haza szeretete, történelmi vétket követünk el – jelentette ki Pokorni Zoltán alelnök. – A nemzeti oldal már kétszer veszítette el a választást azért, mert nem volt képes összefogni, harmadszorra tanuljunk az eltelt időből, ne azt nézzük, ki mit tett az elmúlt hónapokban, években”. Az MSZP a Batthyány-örökmécsesnél tartott kampánygyűlést, ahol az SZDSZ-szel való összefogás megünneplésén volt a hangsúly.
A határon túl a többpárti Országgyűlést üdvözölték Üdvözölték a többpárti parlament létrejöttét a magyarországi parlamenti választások első fordulójának eredményeként az MTI-nek nyilatkozó határon túli magyar vezetők. Markó Béla, az RMDSZ elnöke külön örömét fejezte ki, hogy a Magyar Demokrata Fórum is bejutott a parlamentbe, mert ennek a pártnak, mint mondta, a kilencvenes évek elején nagy szerepe volt a határon túli magyarsággal kapcsolatos politika kialakításában. Tőkés László református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke viszont sajnálatának adott hangot, amiatt hogy eredményesnek bizonyult „a magyarországi utódkommunista párt propagandája”, „szemfényvesztő politikája”. Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke szerint az első forduló eredményein a második fordulóban már nagyon nehéz lesz változtatni. Bizakodását fejezte ki, hogy az MSZP és a következő magyar kormány kész lesz „tisztességesebben együttműködni” a határon túli magyarokkal. Hírösszefoglaló
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!