Mezőgazdasági miniszterek brüsszeli tanácskozása. Egyre erősebb a kelet-közép-európai összefogás
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
Továbbra is tagállami viták övezik az Európai Unió mezőgazdaságának gyors, környezetbarát átalakítását. A román tárcavezető a szigorú előírások alkalmazásának időbeni kitolását kérte, a magyar miniszter a vegyszerhasználat egységes arányú csökkentését utasította el. A kelet-közép-európai országok agrárminiszterei ismét az ukrajnai gabona behozatali tilalmának meghosszabbítását kérték.
2023. július 27., 09:242023. július 27., 09:24
2023. július 27., 09:342023. július 27., 09:34
A tagországok mezőgazdasági miniszterei hét elején Brüsszelben tárgyaltak az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának (AGRIFISH) keretében. A tanácskozáson ezúttal is felszínre került az érezhető választóvonal, amely a kelet-közép- és a nyugat-európai tagállamokat jellemzi az Ukrajnára vonatkozó gabonaexport tilalmának meghosszabbítása terén. Nagy István agrárminiszter a tanácskozást követően magyar újságíróknak nyilatkozva közölte:
A miniszter szerint ragaszkodni kell az intézkedés fenntartásához, ugyanis nem engedhető meg, hogy a magyar tározókat ismét teletöltsék a bennragadt ukrán készletekkel.
,,Az intézkedés hatályát muszáj az aratás utánra kitolni, hogy a saját termésünknek helye legyen. Amennyiben nem érkezik ukrán gabona az országba, akkor lesz helye a magyar termésnek” – jelentette ki Nagy István, aki arra emlékeztetett, hogy a fekete-tengeri kikötők le vannak zárva, és nem sikerült a gabonaegyezmény meghosszabbítása, azaz az orosz fél nem járul hozzá ahhoz, hogy tengeri útvonalon kiszállítsák a gabonát. Ha az a 40 millió tonna ukrán gabona az Európai Unió belső piacára kerül, akkor a hagyományos európai mezőgazdaság összeomlik.
Florin-Ionuț Barbu román tárcavezető elődjénél sokkal erőteljesebben képviseli a román gazdák érdekeit
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
A tanácskozáson élénk vita alakult ki azokról a követelményekről is, amelyeket idéntől a Közös Agrárpolitika (KAP) ír elő a tagországok számára. Florin-Ionuț Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter azt kérte, hogy az Európai Unió összes tagországa számára halasszák el a GAEC 7 és a GAEC 8 néven ismert új szabályok alkalmazását.
Ez alól kivételt képeznek a víz alatt termesztett növények, a több éves vetemények, fóliaházak és üvegházak, azok a gazdaságok, amelyek termőterületük 75 százalékán állandó gyepterület található, illetve azok a farmok, amelyek mezőgazdasági területük 75 százalékán lágyszárú növényeket, fűféléket vagy hűvelyeseket termesztenek, illetve a terület egy része parlag.
Ha a szántóterület legalább 4 százalékát növényvédő szerek használata nélkül termesztett nitrogénkötő vetemények vagy másodvetemények teszik ki, akkor csak további 3 százaléknyi területet kell tájelemek (beleértve a parlagokat is) számára fenntartani. Ilyen formán a tájelemek aránya legalább 7 százalék kell hogy legyen. Uniós megfogalmazásban tájelemnek számítanak a köztes vetemények, mezsgyék, füves parcellaszélek és foltok 1–20 méter közötti szélességben, sövények, fasorok, bokorsávok, maximum 30 méteres szélességig, illetve kis tavak, magányos fák és parlagok.
Nagy István mezőgazdasági miniszter szerint a korlátlan ukrajnai gabonaimport tönkreteheti az uniós országok mezőgazdaságát
Fotó: Makkay József
akik szintén úgy ítélték meg, hogy az ukrajnai háború okozta válságidőszakban még nem jött el az ideje a mezőgazdaság gyors átállásának, mert a mai helyzetben ez megélhetési problémákat okozhat a gazdák számára az unió tagországaiban.
Nincs egyetértés a növényvédő szerek felhasználásnak csökkentéséről sem. Az Európai Bizottság azt szorgalmazza, az Európai Unió tagországaiban egységesen 50 százalékkal csökkentsék a mezőgazdaságban használt vegyszerek felhasználását. Florin-Ionuț Barbu azzal érvelt, hogy míg
A román tárcavezető azt kérte, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg annak a lehetőségét, meddig lehet elmenni a vegyszerhasználat korlátozásával, ami nem veszélyezteti az európai mezőgazdaság hatékonyságát és jövedelmezőségét.
Nem értett egyet a mezőgazdaságban használt vegyszerek egységes, ötven százalékos csökkentésével Nagy István magyar agrárminiszter sem. Megfogalmazása szerint az uniós tagországokban nem egyforma ezek alkalmazása. ,,Az nem megy, hogy egy olyan ország, mely Magyarországhoz képest háromszor több növényvédőszert használ, ugyanúgy 50 százalékkal csökkenti az ilyen szerek alkalmazását. Magyarország az európai uniós csatlakozásakor már megfelezte a növényvédőszerek használatának mennyiségét. Azt még egyszer megfelezni lehetetlen” – hangsúlyozta a magyar tárcavezető.
Romániában rekord búzatermés várható, amivel az EU egyik legfontosabb gabonatermesztő államává válik az ország. Öt kelet-európai állam mezőgazdasági minisztere arról állapodott meg, hogy továbbra is korlátozzák az EU-ba irányuló ukrán gabonaexportot.
Románia is megsínyli, hogy Oroszország egyoldalúan felmondta az ukrán gabona fekete-tengeri szállítását lehetővé tevő egyezményt, hiszen az ukrán mezőgazdasági termékek szállításának egyik fő szárazföldi útvonala az országon át vezet.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök állítólagos ódzkodása ellenére Izrael beleegyezett az izraeli hadsereg (IDF) erőinek kivonásába a Gázai övezetből.
A háború két és fél évvel ezelőtti kezdete óta Oroszország több mint 9600 rakétát és 14 ezer drónt vetett be Ukrajnában – jelentette ki kedden Olekszandr Szirszkij, az ukrán hadsereg főparancsnoka a televízióban is sugárzott sajtótájékoztatóján.
Európa keresztény értékeit ért támadásokról, a Krisztus-követés nehézségeiről a mai világban és Szent István király szellemi örökségéről beszélt Aurel Percă bukaresti érsek a Szent István-napon tartott ünnepi szentmisén a Szent István-bazilikában kedden.
Az amerikai kormány arra a következtetésre jutott, hogy az iráni kormány áll a Donald Trump elnökválasztási kampányát célzó hacker- és kiszivárogtatási akció mögött, és a Biden-Harris-kampányt is megpróbálta megcélozni.
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vette át kedden a Magyar Szent István Rendet az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.
Augusztus 20-át, a magyar államalapítást ünnepeljük szerte a Kárpát-medencében.
Az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja Ukrajnát, amelynek csapatai előrenyomulnak az oroszországi Kurszki területen – közölte Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótszóvivője augusztus 19-én újságírókkal.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter izraeli tárgyalásai után bejelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette számára, hogy Izrael elfogadja az amerikai áthidaló javaslatot a gázai tűzszünetre és túszalkura.
Nem szerepel a kormányprogramban az állampolgárság megadása a bevándorló gyerekeknek – jelentette ki Tommaso Foti, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt képviselőházi frakcióvezetője a La Stampa című napilapnak adott, hétfőn megjelent interjújában.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter Jichák Hercog izraeli államelnökkel folytatott hétfői megbeszélésén kijelentette, hogy a jelenlegi tűzszüneti és túszcsere-tárgyalások talán az utolsó esély az elraboltak szabadon engedésére.
1 hozzászólás