Mezőgazdasági miniszterek brüsszeli tanácskozása. Egyre erősebb a kelet-közép-európai összefogás
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
Továbbra is tagállami viták övezik az Európai Unió mezőgazdaságának gyors, környezetbarát átalakítását. A román tárcavezető a szigorú előírások alkalmazásának időbeni kitolását kérte, a magyar miniszter a vegyszerhasználat egységes arányú csökkentését utasította el. A kelet-közép-európai országok agrárminiszterei ismét az ukrajnai gabona behozatali tilalmának meghosszabbítását kérték.
2023. július 27., 09:242023. július 27., 09:24
2023. július 27., 09:342023. július 27., 09:34
A tagországok mezőgazdasági miniszterei hét elején Brüsszelben tárgyaltak az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának (AGRIFISH) keretében. A tanácskozáson ezúttal is felszínre került az érezhető választóvonal, amely a kelet-közép- és a nyugat-európai tagállamokat jellemzi az Ukrajnára vonatkozó gabonaexport tilalmának meghosszabbítása terén. Nagy István agrárminiszter a tanácskozást követően magyar újságíróknak nyilatkozva közölte:
A miniszter szerint ragaszkodni kell az intézkedés fenntartásához, ugyanis nem engedhető meg, hogy a magyar tározókat ismét teletöltsék a bennragadt ukrán készletekkel.
,,Az intézkedés hatályát muszáj az aratás utánra kitolni, hogy a saját termésünknek helye legyen. Amennyiben nem érkezik ukrán gabona az országba, akkor lesz helye a magyar termésnek” – jelentette ki Nagy István, aki arra emlékeztetett, hogy a fekete-tengeri kikötők le vannak zárva, és nem sikerült a gabonaegyezmény meghosszabbítása, azaz az orosz fél nem járul hozzá ahhoz, hogy tengeri útvonalon kiszállítsák a gabonát. Ha az a 40 millió tonna ukrán gabona az Európai Unió belső piacára kerül, akkor a hagyományos európai mezőgazdaság összeomlik.
Florin-Ionuț Barbu román tárcavezető elődjénél sokkal erőteljesebben képviseli a román gazdák érdekeit
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
A tanácskozáson élénk vita alakult ki azokról a követelményekről is, amelyeket idéntől a Közös Agrárpolitika (KAP) ír elő a tagországok számára. Florin-Ionuț Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter azt kérte, hogy az Európai Unió összes tagországa számára halasszák el a GAEC 7 és a GAEC 8 néven ismert új szabályok alkalmazását.
Ez alól kivételt képeznek a víz alatt termesztett növények, a több éves vetemények, fóliaházak és üvegházak, azok a gazdaságok, amelyek termőterületük 75 százalékán állandó gyepterület található, illetve azok a farmok, amelyek mezőgazdasági területük 75 százalékán lágyszárú növényeket, fűféléket vagy hűvelyeseket termesztenek, illetve a terület egy része parlag.
Ha a szántóterület legalább 4 százalékát növényvédő szerek használata nélkül termesztett nitrogénkötő vetemények vagy másodvetemények teszik ki, akkor csak további 3 százaléknyi területet kell tájelemek (beleértve a parlagokat is) számára fenntartani. Ilyen formán a tájelemek aránya legalább 7 százalék kell hogy legyen. Uniós megfogalmazásban tájelemnek számítanak a köztes vetemények, mezsgyék, füves parcellaszélek és foltok 1–20 méter közötti szélességben, sövények, fasorok, bokorsávok, maximum 30 méteres szélességig, illetve kis tavak, magányos fák és parlagok.
Nagy István mezőgazdasági miniszter szerint a korlátlan ukrajnai gabonaimport tönkreteheti az uniós országok mezőgazdaságát
Fotó: Makkay József
akik szintén úgy ítélték meg, hogy az ukrajnai háború okozta válságidőszakban még nem jött el az ideje a mezőgazdaság gyors átállásának, mert a mai helyzetben ez megélhetési problémákat okozhat a gazdák számára az unió tagországaiban.
Nincs egyetértés a növényvédő szerek felhasználásnak csökkentéséről sem. Az Európai Bizottság azt szorgalmazza, az Európai Unió tagországaiban egységesen 50 százalékkal csökkentsék a mezőgazdaságban használt vegyszerek felhasználását. Florin-Ionuț Barbu azzal érvelt, hogy míg
A román tárcavezető azt kérte, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg annak a lehetőségét, meddig lehet elmenni a vegyszerhasználat korlátozásával, ami nem veszélyezteti az európai mezőgazdaság hatékonyságát és jövedelmezőségét.
Nem értett egyet a mezőgazdaságban használt vegyszerek egységes, ötven százalékos csökkentésével Nagy István magyar agrárminiszter sem. Megfogalmazása szerint az uniós tagországokban nem egyforma ezek alkalmazása. ,,Az nem megy, hogy egy olyan ország, mely Magyarországhoz képest háromszor több növényvédőszert használ, ugyanúgy 50 százalékkal csökkenti az ilyen szerek alkalmazását. Magyarország az európai uniós csatlakozásakor már megfelezte a növényvédőszerek használatának mennyiségét. Azt még egyszer megfelezni lehetetlen” – hangsúlyozta a magyar tárcavezető.
Romániában rekord búzatermés várható, amivel az EU egyik legfontosabb gabonatermesztő államává válik az ország. Öt kelet-európai állam mezőgazdasági minisztere arról állapodott meg, hogy továbbra is korlátozzák az EU-ba irányuló ukrán gabonaexportot.
Románia is megsínyli, hogy Oroszország egyoldalúan felmondta az ukrán gabona fekete-tengeri szállítását lehetővé tevő egyezményt, hiszen az ukrán mezőgazdasági termékek szállításának egyik fő szárazföldi útvonala az országon át vezet.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
1 hozzászólás