Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
Korrekcióra szorul az a jelenlegi gyakorlat, amelynek alapján az uniós tagországok egyenlőtlenül kapnak a koronavírus elleni vakcinákból – jelentette ki Sebastian Kurz osztrák kancellár a cseh, szlovén és bolgár miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
2021. március 17., 07:392021. március 17., 07:39
A kormányfők – Andrej Babis cseh, Janez Jansa szlovén és Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök – keddi bécsi találkozójukon egyetértettek az osztrák kancellár kijelentésével. Közölték: vissza kell térni az uniós tagállamok kormányfőinek korábbi megállapodásához, vagyis az oltóanyagok lakosságarányos elosztásához.
Hozzátette, hogy az Európai Tanács elnöke, Charles Michel és Ursula von der Leyen bizottsági elnök támogatásáról biztosította a kormányfők kezdeményezését, és még a héten – videókonferencián – tárgyalnak a lehetséges megoldásról.
– mondta Bojko Boriszov.
Történtek hibák az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) elleni oltóanyag beszerzésében, „Brüsszelben és a tagországokban is” – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke egy vasárnapi német lapinterjúban.
„Ha így megy tovább, júniusra oda jutunk, hogy bizonyos országokban 30 százalékos, míg más országokban 60 százalékos lesz az átoltottság. Még időben vagyunk, hogy az ebből az aránytalanságból egyenesen következő jogos elégedetlenséget és politikai krízist megelőzzük” – közölte Janez Jansa.
Miközben február 23-án még világszinten a 6. helyen állt Románia abban a rangsorban, ami azt vizsgálja, hogy a lakosságarányosan hányan kapták meg a koronavírus elleni oltás második adagját is, a legfrissebb ranglistán már alig 17.
A tájékoztatót megelőző tárgyalásokba a négy kormányfőn kívül Andrej Plenkovic horvát és Krisjanis Karins lett miniszterelnök videókapcsolaton keresztül kapcsolódott be. Valamennyien egyetértettek abban, hogy a jelen helyzetre igazságos megoldást kell találni, mert Európa csak akkor tud sikeresen túljutni a koronavírus okozta válságon, ha nem szakad el az európai szolidaritás elvétől.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
Moszkva és Kijev az értesülések szerint előzetes megbeszéléseket folytat az egymás energetikai infrastruktúrája elleni támadások leállításáról – jelentette a Financial Times kedden.
Tűz ütött ki a legnagyobb brit hadiipari vállalat, a BAE Systems északnyugat-angliai hajógyárában, ahol a brit királyi haditengerészet nukleáris meghajtású tengeralattjáróit is gyártják.
Donald Trump kedden Floridában tartott sajtótájékoztatót, amelyen azt állította, miközben demokrata ellenfele őt vádolja gyűlölettel, a gyűlöletkeltés Kamala Harris kampányát jellemzi.
Az orosz védelmi minisztérium kedden azt állította, hogy erői elfoglalták a Donyecki területen található Szelidove városát, amely a kulcsfontosságú logisztikai központ, Pokrovszk közelében fekszik.
Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy „próbálja megérteni”, miért tartózkodott olyan sok ember Beit Lahijában egy épületet érz légicsapás idején, amely a palesztin hatóságok szerint több mint 90 ember halálát okozta.
Oroszország a szükséges és elégséges szinten fogja fenntartani nukleáris erőit, nem megy bele új fegyverkezési versenybe – jelentette ki Vlagyimir Putyin.
szóljon hozzá!