Fotó: Haáz Vince
A CrowdStrike amerikai kiberbiztonsági cég úgy véli, hogy nem biztonsági incidens vagy kibertámadás áll a pénteken kezdődött globális informatikai hiba mögött, a problémát már azonosították, a javítás folyamatban van. Az üzemzavar miatt számos repülőjáratot töröltek a bukaresti légikikötőben is.
2024. július 19., 18:202024. július 19., 18:20
2024. július 19., 19:222024. július 19., 19:22
A meghibásodás a Microsoft 365 alkalmazásokat és szolgáltatásokat érintette. Az amerikai technológiai óriásvállalat időközben szintén azt közölte, hogy már orvosolta a problémát előidéző okot, bár egyes szolgáltatásaik még akadoznak a történtek nyomán. George Kurtz, a CrowdStrike vezérigazgatója az X-en közölte, hogy a cég „aktívan együttműködik az érintett felhasználókkal a Windows Hosts fájlok egyetlen tartalmi frissítésében előforduló hiba elhárításában”.
„A problémát azonosították, elszigetelték és folyik a javítása” – idézte az MTI az illetékest, aki hozzátette, hogy a Mac és Linux rendszerek nincsenek veszélyben. „Nagyon sajnáljuk a felhasználóknak, utazóknak, illetve minden érintettnek okozott következményeket, ideértve saját vállalatunkat is” – hangsúlyozta Kurtz az NBC News hírtelevízió Today című műsorában.
„Felhasználóink közül sokan újraindítják rendszereiket és azok ismét működni fognak” – mondta Kurtz, ugyanakkor elismerte, hogy egyes olyan rendszereknél, amelyek automatikusan nem állnak helyre, ez némi időbe telhet. A New York-i tőzsdén a CrowdStrike részvényeinek árfolyama a nyitás előtti kereskedésben csaknem 12 százalékot esett, míg a Microsoft részvényei 1,4 százalékot. A Crowdstrike amerikai technológiai vállalat, amelynek központja Texas államban van, és a Windows rendszerfrissítéseinek gazdája. A Crowdstrike ügyfelei között szerepel az Egyesült Államok legnagyobb vállalatait tömörítő Fortune500 listán szereplő cégek mintegy fele.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok teljes légiforgalmát érintette és több repülőterén is ideiglenes zárlatot okozott az amerikai kiberbiztonsági világcégtől indult, és az egész világra kiterjedő technológiai üzemzavar. A meghibásodás hátrányosan befolyásolta európai légikikötők forgalmát is: járatkéséseket, torlódást és jelentősen megnövekedett várakozási időt okozott többek között a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és a bukaresti Otopeni repülőtéren is.
Egyelőre tisztázatlan eredetű informatikai hiba akadályozza repülőterek, légitársaságok, vasutak, bankok és más nagy rendszerek működését szerte a világban – jelentették péntek délelőtt a nemzetközi hírügynökségek az érintett intézmények közléseit idézve.
A Bukaresti Repülőterek Országos Társasága (CNAB) közölte, hogy a Henri Coandă repülőtérről induló és oda érkező több járatot is töröltek pénteken a Microsoft bizonyos szolgáltatásainak kiesése miatt. A közlemény szerint előbb a Wizz Air jelentette be a Beauvais-ba, illetve a Lutonba tartó járatának törlését, majd az Aeroitalia légitársaság Fiumicino-Bukarest, Bukarest-Fiumicino járata is hasonló sorsra jutott.
A globális informatikai probléma miatt számos járat késve szállt fel pénteken a Henri Coandă repülőtérről, a Wizz Air Bariba tartó gépe például két és fél óra, a Turkish Airlines isztambuli járata több mint két és fél óra késéssel indult el.
A Wizz Air korábban közleményben tájékoztatta utasait, hogy a globális üzemzavar miatt nem működik az informatikai rendszerük. Mint írták, nem működik az online felületük, sem az applikációjuk, nem lehet jegyet foglalni, nem működik az online bejelentkezés, és az ügyfélszolgálatuk nem tud új foglalásokat készíteni, sem a meglévőkön változtatni. A légitársaság ugyanakkor arra kérte utasait, hogy a járatuk indulása előtt legalább három órával érkezzenek meg a reptérre. Hangsúlyozták azt is, hogy a problémák elhárításáig ingyenes utasfelvételre van lehetőség a repülőtéren.
A globális informatikai zavar több iparágban – a légi közlekedés mellett a pénzügyi szektorban, a tömegtájékoztatásban és az egészségügyben is – komoly fennakadásokat okozott.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!