Védett személy. Az ukrán dróntámadások miatt további légvédelmi rendszerekkel próbálják biztonságosabbá tenni Putyin nyári rezidenciáját
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Miközben Ukrajna egyre bátrabban támad célpontokat Oroszország mélyén, Moszkva csendben fokozta a biztonsági intézkedéseket Vlagyimir Putyin elnök Moszkvától északra fekvő vidéki rezidenciája körül.
2024. július 19., 11:002024. július 19., 11:00
A CNN szerint műholdfelvételekből kiderült, hogy több Pancir-Sz1 légvédelmi rendszert telepítettek az elnöki rezidencia környékére a Novgorodi területen lévő Valdaj-tónál.
A rezidencia kiemelt célpont lehet, mivel Putyin közismerten sok időt tölt ott a nyár folyamán. A palotaszerű ingatlan a Valdaj nemzeti parkban, egy két tó közé ékelődött félszigeten, egy nagy állami üdülőközpontban található. Az egész komplexum megközelítése szigorúan korlátozott – a 40 hektáros területet három oldalról víz veszi körül, és el van kerítve a park többi részétől.
A Szabadság Rádió által elsőként közölt műholdas felvételek azt mutatják, hogy
A Maxar Technologies által rendelkezésre bocsátott műholdfelvételeken látható, hogy a légvédelmet stratégiai pontokon helyezték el a térségben, többek között egy toronyban, amely egy erdő mélyén található, mindössze néhány kilométerre a tábortól.
A CNN megkereste az orosz védelmi minisztériumot az ügyben, de nem kapott választ.
Kijev nemrégiben engedélyt kapott arra, hogy nyugati fegyverekkel csapást mérjen a határon túli, oroszországi területekre, de ez olyan katonai célpontokra korlátozódik, amelyek az ukrajnai Harkiv régió határához közel vannak, és támogatják Oroszország ukrajnai offenzíváját.
Az ennél mélyebben Oroszországba irányuló csapásokhoz Ukrajnának a saját fegyvereire kell támaszkodnia. A stratégia jelentős részben a drónokra támaszkodik.
Ukrajna drónprogramja jelentősen fejlődött azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megkezdte teljes körű invázióját. Ami a megfigyelésre használható olcsó, készen kapható drónok átalakítására irányuló erőfeszítésekkel kezdődött, az
Kijev azt állította, hogy idén ukrán drónok több orosz hadihajót elsüllyesztettek vagy súlyosan megrongáltak a Fekete-tengeren, és kárt okoztak az Oroszország által 2014-ben elcsatolt ukrán Krím közötti Kercsi-szoros hídjában.
Az ukrán hadseregnek sikerült üzemanyagraktárakat, katonai célpontokat, olajfinomítókat és az energetikai infrastruktúra elemeit is megsemmisítenie.
– közölte a washingtoni székhelyű Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) csoport szerdai harctéri elemzésében, rámutatva Oroszország azon döntésére, hogy a Pancir-Sz1 rendszereket Putyin rezidenciája közelébe telepítették.
Közben az ukrán hírszerző szolgálatok egyik forrása a Kyiv Independenttel csütörtökön azt közölte: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) és az Ukrán Fegyveres Erők felelősek azért a dróntámadásért, amely az éjszaka folyamán sikeresen eltalált egy orosz parti védelmi támaszpontot a Krímben.
„Az SZBU drónjainak köszönhetően ezek a gyakorlatok kudarcba fulladtak, mert az oroszok még a bázisukat sem tudták megvédeni, nem is beszélve a tó területéről” – mondta a forrás a Kyiv Independentnek.
A támadás során légi és haditengerészeti drónok segítségével csapást mértek a bázisra, megrongálva a parancsnokságot és annak irányítási pontját, egy lőszer- és felszerelésraktárt, egy elektromos alállomást, valamint ellenséges lőállásokat – mondta a forrás.
– mondta a forrás.
Csütörtökön kora reggel az orosz megszálló hatóságok azt állították, hogy Szevasztopol kikötővárosát egy haditengerészeti dróntámadás érte. A Krími Szél Telegram-csatorna megosztott egy videót, amelyen állítólag a drón ellen a tenger felé lövöldöző védők láthatóak.
A megszállt Krím elleni sikeres ukrán csapások arra kényszerítették Moszkvát, hogy kivonja haditengerészeti erőinek nagy részét a félszigetről, az orosz Fekete-tengeri Flotta utolsó járőrhajója hétfőn vonult ki a Krímből.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!