Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az egyik legnagyobb romániai autóipari cég, a Leoni 10 százalékkal csökkenti dolgozói számát a több mint 3600 személyt foglalkoztató besztercei gyárában – adta hírül a G4media.ro. A cégvezetés az elektromos autók iránti kereslet csökkenésével, a megrendelések visszaesésével indokolta a döntést.
2024. július 23., 08:272024. július 23., 08:27
„Ez a lépés szükséges a vállalat hosszú távú verseny- és életképességének biztosítása céljából” – áll az MTI által idézett közleményben.
Otilia Râpan, a Beszterce-Naszód Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója megerősítette az Agerpres hírügynökségnek, hogy az általa vezetett intézményt
és a szakszervezet képviselőivel folytatott tárgyalások lezárása után kapják meg az elbocsátandó alkalmazottak pontos számát.
A besztercei székhelyű Leoni Wiring Systems Ro Kft. gyárában tavaly közel 4400-an dolgoztak. A német anyavállalatnak több cége van Romániában, amelyek 2023-ben közel 12 ezer embert foglalkoztattak, az árbevételük 728 millió euró volt.
A nürnbergi székhelyű Leoni AG a világ egyik vezető kábel- és kábelköteg-gyártója. A cégnek négy kontinens 26 országában van leányvállalata, az árbevétele tavaly 5,5 milliárd euró volt.
A Leoni Aradon nyitotta meg az első romániai üzemét 2000-ben, jelenleg 10 üzeme van, a besztercei a legnagyobb. A vállalat május elején jelentette be, hogy bezárja a 200 dolgozót foglalkoztató marosludasi üzemét, az elektromos-autóipari megrendelések csökkenése miatt.
Idén júniusban 61,7 százalékkal több új személyautót helyeztek forgalomba Romániában, mint a tavalyi hatodik hónapban, és a környezetkímélő autók szegmensében is 27,4 százalékos növekedést jegyeztek.
Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!