Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió Ukrajnával és Moldovával írt alá közúti árufuvarozásról szóló megállapodásokat a két ország exportjának támogatása érdekében – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
2022. június 30., 17:502022. június 30., 17:50
A brüsszeli közlemény szerint a megállapodások hozzá fognak járulni az ellátási láncok biztosításához, beleértve az élelmezésbiztonságot, miután Oroszország Ukrajna elleni háborúja akadályozza a hagyományos közlekedési útvonalakat.
Az EU és Ukrajna továbbá megállapodást írt alá az ország transzeurópai közlekedési hálózatának (TEN-T) és az EU és Ukrajna közötti infrastrukturális összeköttetésének a javítása céljából – tájékoztattak.
A bizottsági közlemény Adina Vălean közlekedési biztost idézte, aki az aláírásokat követően azt mondta:
Tájékoztatása szerint az EU lépéseket tett annak érdekében is, hogy Ukrajnát az infrastruktúra tekintetében bekösse az uniós hálózatokba, ami segíteni fogja az újjáépítési erőfeszítések irányítását a háborút követően. A közúti szállítási megállapodások meg fogják könnyíteni az EU, Ukrajna és Moldova közötti áruszállítást, lehetővé téve a fuvarozók számára, hogy az ilyen típusú műveletekhez szükséges engedélyek nélkül átutazzanak egymás területein, illetve beutazzanak az Európai Unióba.
A TEN-T hálózattal kapcsolatos megállapodás értelmében az EU be fogja építeni jogszabályaiba Ukrajna aktualizált TEN-T térképeit – közölte.
A megállapodás hangsúlyozza azt a közös szándékot is, hogy előmozdítsák a két fél közötti fenntartható és erőforrás-hatékony közlekedési összeköttetés megfelelő tervezését és fejlesztését – tette hozzá az uniós biztos.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!