Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió Ukrajnával és Moldovával írt alá közúti árufuvarozásról szóló megállapodásokat a két ország exportjának támogatása érdekében – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
2022. június 30., 17:502022. június 30., 17:50
A brüsszeli közlemény szerint a megállapodások hozzá fognak járulni az ellátási láncok biztosításához, beleértve az élelmezésbiztonságot, miután Oroszország Ukrajna elleni háborúja akadályozza a hagyományos közlekedési útvonalakat.
Az EU és Ukrajna továbbá megállapodást írt alá az ország transzeurópai közlekedési hálózatának (TEN-T) és az EU és Ukrajna közötti infrastrukturális összeköttetésének a javítása céljából – tájékoztattak.
A bizottsági közlemény Adina Vălean közlekedési biztost idézte, aki az aláírásokat követően azt mondta:
Tájékoztatása szerint az EU lépéseket tett annak érdekében is, hogy Ukrajnát az infrastruktúra tekintetében bekösse az uniós hálózatokba, ami segíteni fogja az újjáépítési erőfeszítések irányítását a háborút követően. A közúti szállítási megállapodások meg fogják könnyíteni az EU, Ukrajna és Moldova közötti áruszállítást, lehetővé téve a fuvarozók számára, hogy az ilyen típusú műveletekhez szükséges engedélyek nélkül átutazzanak egymás területein, illetve beutazzanak az Európai Unióba.
A TEN-T hálózattal kapcsolatos megállapodás értelmében az EU be fogja építeni jogszabályaiba Ukrajna aktualizált TEN-T térképeit – közölte.
A megállapodás hangsúlyozza azt a közös szándékot is, hogy előmozdítsák a két fél közötti fenntartható és erőforrás-hatékony közlekedési összeköttetés megfelelő tervezését és fejlesztését – tette hozzá az uniós biztos.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!