Kisiklottak a Fekete életek számítanak elnevezésű mozgalom tüntetései az Egyesült Államokban
Fotó: Muriel Bowser/Facebook
Nemcsak az utcai megmozdulások, hanem a koronavírus-járvány és annak kezelése, a gazdasági válság is rányomja majd a bélyegét a novemberi elnökválasztás előtti kampányra az Egyesült Államokban. A helyzet jelenleg nem Donald Trumpnak kedvez, de elemzők szerint őszig fordulhat a kocka.
2020. június 17., 20:312020. június 17., 20:31
Az amerikai társadalom már nem olvasztótégely, hanem salátástál, ami azt jelenti, hogy a különböző etnikumok egymás mellett léteznek, megtartva a saját önazonosságukat, tehát nem olvadnak egyfajta amerikaivá – mondta nemrég a budapesti InfoRádió Aréna című műsorában az amerikai zavargások kapcsán Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanára arról is beszélt, hogy a spontán megmozdulásokra rácsatlakozott a politikai, az FBI pedig már azt keresi, kik pénzelik a szervezett tüntetőket.
Az amerikai rendőrök kemény fellépésével kapcsolatban Magyarics Tamás kiemelte:
„A lakosságon belül a feketék 13 százalékkal képviseltetik magukat, a fehérek pedig közel hatvan százalékkal, tehát a feketékkel szemben sokkal erőszakosabban lépnek fel a rendőrök. A börtönlakosság egyharmada fehér, egyharmada fekete, tehát a feketék magasan túl vannak reprezentálva a börtönökben. Ennek megfelelően a bűnözési statisztikákat is vezetik arányosan” – hangsúlyozta a szakértő.
A novemberi amerikai elnökválasztás miatt egyre több elemző a kampánnyal hozza összefüggésbe a tiltakozásokat. Az egyetemi tanár szerint az abszolút legitim kezdeti tiltakozáshullámra ráültek különböző politikai erők, és
Feledy Botond külpolitikai elemző szerint az amerikai gazdasági helyzet romlásának is betudható, hogy jelentős tiltakozáshullám vonul végig az országon. Mint az InfoRádiónak elmondta, minden alkalommal, amikor komolyabb gazdasági és egyéb politikai válság alakul ki, az úgynevezett faji probléma, a rasszizmus mindig előkerült az Egyesült Államokban.
„Vagyis ez egy indikátora is egyben a további intézményi és más politikai válságoknak, amelyek most egymást erősítve törnek felszínre, és garantáltan valami nagyobb, katartikus megoldást fognak követelni, ami nem biztos, hogy megérkezik, de a novemberi elnökválasztás napjáig fog még fokozódni” – nyomatékosította a szakértő. Hozzátette:
„Nyilvánvalóan az a cél, hogy Donald Trump újraválasztási esélyeit csökkentsék”
Fotó: Facebook/Donald Trump
Feledy szerint ugyanakkor semmi sincs kőbe vésve. Emlékeztetett, négy éve ilyenkor sokan hittek Hillary Clinton győzelmében, és ahogyan az ő, úgy most Biden sebezhetősége is sok ponton adott.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, egyetemi tanár úgy fogalmazott, „élet-halál a tét” a novemberi választásokon. A Híradó.hu portál által idézett elemző kiemelte, a koronavírus-járvány kapcsán a legdurvább hatások az Egyesült Államokban voltak. A munkanélküliek aránya húsz százalékra emelkedett, közöttük a döntő többség afroamerikai. „Az Egyesült Államok globális szerepe folyamatosan csökken. A jelenlegi előrejelzések szerint 2021-re nem fog visszaállni a gazdaság a normális mederbe” – jelentette ki Nógrádi György.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
A Külügyminisztérium vasárnap délután utazási figyelmeztetést adott ki a román állampolgárok számára, miután a spanyol meteorológusok vörös vagy narancssárga riasztást adtak ki intenzív esőzések és erős szél miatt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
Már több mint 75 millió amerikai állampolgár szavazott előre a november 5-i elnökválasztásokon, miközben egy felmérés szerint a demokrata elnökjelölt szeptember óta először jött föl az első helyre a billegő államnak tartott Michiganben.
Maia Sandu és Alexandr Stoianoglo mérkőznek meg a második fordulóban a moldovai elnökválasztáson, amely szimbolikus összecsapássá vált Nyugat és Moszkva között. Délután 1 óráig a szavazók több mint 29 százaléka adta le voksát.
Legkevesebb negyvenkét palesztin halt meg, több mint százötvenen pedig megsebesültek izraeli légi és tüzérségi támadásban a Gázai övezet középső részén fekvő Nuszeirát menekülttáborban – közölték palesztin egészségügyi vezetők szombaton.
Nagy változás előtt áll a nyugati világ: van egy új közép, van egy új többség, az emberek nagy többsége békepárti, migrációellenes és genderellenes – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap.
A spanyolországi áradások után eltűntnek nyilvánított 16 román állampolgár közül heten biztonságban vannak – közölte szombaton este a külügy. Ugyanakkor további tízezer rendfenntartót vezényelnek Valencia tartományba, hogy részt vegyenek a segítőmunkában.
Történelmi mértéket ért el szombaton a légszennyezés Lahorban, Pakisztán második legnagyobb városában, ahol a hatóságok már intézkedtek, hogy megkíséreljék megfékezni a szmogot.
szóljon hozzá!