Fotó: Facebook
Úgy tűnik, Oroszország táplálja és kihasználja az európai neoimperialista és nacionalista érzelmeket, hogy éket verjen Ukrajna és nyugati szomszédai közé – így kommentálta az Egyesült Államokban működő Háborús Tanulmányok Intézete (Institute for the Study os War – ISW), hogy a két szélsőjobboldali politikus múlt héten jelenleg Ukrajnához tartozó területek megszerzéséről beszélt.
2024. január 31., 21:112024. január 31., 21:11
Az intézet emlékeztet: Toroczkai László jobboldali magyar politikus, a Mi Hazánk Mozgalom párt vezetője január 27-én kijelentette, hogy Magyarországnak igényt kellene tartania Kárpátalja területére, amennyiben Ukrajna vereséget szenvedne a háborúban. Claudiu Târziu jobboldali román politikus, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora január 29-én hangsúlyozta, hogy Romániának „vissza kell szereznie” a vele szomszédos ukrajnai területeket, ahol román lakosság élt, hogy megőrizze szuverenitását.
Az ISW szerint
Az intézet emlékeztet: Oroszország korábban, a teljes körű inváziót megelőzően Ukrajna felosztásának gondolatát vetette fel Oroszország és a Nyugat között. Vlagyimir Putyin orosz elnök és más magas rangú orosz tisztségviselők 2023 decemberében újra felelevenítették ezt a narratívát, amikor azt állították, hogy Ukrajnának történelmi „területi vitái” vannak Lengyelországgal, Romániával és Magyarországgal, de meg tudja őrizni „szuverenitását”, ha az egész országot a Lembergi terület határai közé szorítják.
Nem maradt kijevi reakció nélkül, hogy Claudiu Târziu, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora múlt héten ukrajnai területek Románia általi bekebelezését szorgalmazta.
Úgy tűnik, hogy az orosz ultranacionalista narratíva, az Orosz Világ (Russzkij Mir) koncepciója egyre nagyobb teret nyer a nacionalista európai erők körében, és
Mint arról beszámoltunk, Claudiu Târziu Moldva és Havasalföld egyesülésének 165. évfordulóján Jászvásáron mondott beszédében pendítette meg a revizionista húrokat. A G4Media portál által szombaton ismertetett állásfoglalásában
„Besszarábiának haza kell térnie. Észak-Bukovinát nem felejthetjük el, Besszarábia déli része, Herca vidéke, Kárpátalja, valamennyi területnek, amely a román nemzeté volt és az most is, vissza kell térnie az országhatáron belülre. Ez olyan eszme, amelyről soha nem szabad megfeledkeznünk” – jelentette ki Târziu népes hallgatósága előtt. Az AUR országos vezetőtanácsának elnöke hozzátette, a Moldovai Köztársaságnak is „haza kell térnie” Romániához.
Ezzel egy időben Toroczkai László pártelnök a Mi Hazánk Mozgalom szombati budapesti évértékelő rendezvényén kijelentette:
Az ellenzéki politikusnak korábban is voltak olyan állásfoglalásai, miszerint Kárpátalját Magyarországhoz kellene csatolni, például amikor a lengyel függetlenség napja alkalmából azt posztolta közösségi oldalán: Találkozzunk újra a közös lengyel–magyar határon!”
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 novemberében úgy vélekedett, hogy Magyarországnak, Lengyelországnak és Romániának területi követelései állhatnak fenn Ukrajnával szemben.
Keményen bírálta Eduard Hellvig, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tavaly lemondott volt igazgatója Claudiu Târziut, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátorát.
Ukrajnai területek Romániához csatolását sürgette Claudiu Târziu, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
2 hozzászólás