Fotó: Facebook
Úgy tűnik, Oroszország táplálja és kihasználja az európai neoimperialista és nacionalista érzelmeket, hogy éket verjen Ukrajna és nyugati szomszédai közé – így kommentálta az Egyesült Államokban működő Háborús Tanulmányok Intézete (Institute for the Study os War – ISW), hogy a két szélsőjobboldali politikus múlt héten jelenleg Ukrajnához tartozó területek megszerzéséről beszélt.
2024. január 31., 21:112024. január 31., 21:11
Az intézet emlékeztet: Toroczkai László jobboldali magyar politikus, a Mi Hazánk Mozgalom párt vezetője január 27-én kijelentette, hogy Magyarországnak igényt kellene tartania Kárpátalja területére, amennyiben Ukrajna vereséget szenvedne a háborúban. Claudiu Târziu jobboldali román politikus, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora január 29-én hangsúlyozta, hogy Romániának „vissza kell szereznie” a vele szomszédos ukrajnai területeket, ahol román lakosság élt, hogy megőrizze szuverenitását.
Az ISW szerint
Az intézet emlékeztet: Oroszország korábban, a teljes körű inváziót megelőzően Ukrajna felosztásának gondolatát vetette fel Oroszország és a Nyugat között. Vlagyimir Putyin orosz elnök és más magas rangú orosz tisztségviselők 2023 decemberében újra felelevenítették ezt a narratívát, amikor azt állították, hogy Ukrajnának történelmi „területi vitái” vannak Lengyelországgal, Romániával és Magyarországgal, de meg tudja őrizni „szuverenitását”, ha az egész országot a Lembergi terület határai közé szorítják.
Nem maradt kijevi reakció nélkül, hogy Claudiu Târziu, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora múlt héten ukrajnai területek Románia általi bekebelezését szorgalmazta.
Úgy tűnik, hogy az orosz ultranacionalista narratíva, az Orosz Világ (Russzkij Mir) koncepciója egyre nagyobb teret nyer a nacionalista európai erők körében, és
Mint arról beszámoltunk, Claudiu Târziu Moldva és Havasalföld egyesülésének 165. évfordulóján Jászvásáron mondott beszédében pendítette meg a revizionista húrokat. A G4Media portál által szombaton ismertetett állásfoglalásában
„Besszarábiának haza kell térnie. Észak-Bukovinát nem felejthetjük el, Besszarábia déli része, Herca vidéke, Kárpátalja, valamennyi területnek, amely a román nemzeté volt és az most is, vissza kell térnie az országhatáron belülre. Ez olyan eszme, amelyről soha nem szabad megfeledkeznünk” – jelentette ki Târziu népes hallgatósága előtt. Az AUR országos vezetőtanácsának elnöke hozzátette, a Moldovai Köztársaságnak is „haza kell térnie” Romániához.
Ezzel egy időben Toroczkai László pártelnök a Mi Hazánk Mozgalom szombati budapesti évértékelő rendezvényén kijelentette:
Az ellenzéki politikusnak korábban is voltak olyan állásfoglalásai, miszerint Kárpátalját Magyarországhoz kellene csatolni, például amikor a lengyel függetlenség napja alkalmából azt posztolta közösségi oldalán: Találkozzunk újra a közös lengyel–magyar határon!”
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 novemberében úgy vélekedett, hogy Magyarországnak, Lengyelországnak és Romániának területi követelései állhatnak fenn Ukrajnával szemben.
Keményen bírálta Eduard Hellvig, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tavaly lemondott volt igazgatója Claudiu Târziut, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátorát.
Ukrajnai területek Romániához csatolását sürgette Claudiu Târziu, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
2 hozzászólás