Interjú az erdélyi gyerekeket segítő stockholmi Mihály Ferenccel
Nemrég Stockholmban tartott közönségtalálkozót a Magyar Televízió. A találkozó szervezője és az ottani Magyar Ház lelke a Székelyudvarhelyről kivándorolt Mihály Ferenc, aki szívén viseli az erdélyi árvák sorsát is. A Ház pincéjében szobrászműhelyt rendezett be, ahol büszkén mutatta legújabb művét.
– Kit ábrázol a szobor? – A Szent György Lovagrend alapítójának, Károly Róbertnek szeretnék emléket állítani. A kilencszáz éves Visegrád városának kívánom ajándékozni. Nem rendelésre faragtam, hiányzik egykori mesterségem, belsőmből fakad a formálás. Az anyaga a legjobb minőségű carrarai márvány, Olaszországból rendeltem. – Egykori mesterségem... Mit takar ez a sóhaj? – Brassóból csaltak Székelyudvarhelyre, a városszépítési részleg vezetésére. Románia gazdasági nehézségeinek tornyosulásával nekünk is váltanunk kellett. Sírköves részleget nyitottam, és vezettem mintegy tizenöt évig. A mechanikus munka mellett igazi művészeti alkotások is születtek, amelyek ma is Udvarhelyt díszítik. A gondok a Ceauºescu-korszak utolsó szakaszában kezdődtek, amikor a márvány behozatalát megtiltották. Minőségi nyersanyaghoz csak kenőpénz ellenében juthattunk. A lehetőségeink beszűkülésével elfogyott a levegő, és mi az emigrációt választottuk. – A szobrászaton kívül életét a karitatív munka tölti ki. – Amikor 1988. októberében megérkeztünk Svédországba, a sors egy nagyszerű emberrel, Lencse Tiborral hozott össze. Árva gyerekként nőtt fel, nagyon szerette a kicsiket, s mindent feláldozott az emberekért, s főleg a gyermekekért. Mint minden magyar menekültért, értem is nagyon sokat tett. Amikor Tibor 1996-ban váratlanul elhunyt, úgy éreztük, hogy az általa megkezdett munkát kötelességünk folytatni. Tizennyolcan alapítottuk meg emlékére a Lencse Tibor Baráti Társaságot, a történelmi Magyarország területén élő árva gyerekek támogatására. Alapelvünkké vált, hogy azokat az intézményeket karoljuk fel, ahova a nagy nemzetközi szervezetek nem jutnak el. Lényeges eleme munkánknak, hogy a segélyeink utóéletét is figyelemmel kísérjük. – Milyen forrásokból gazdálkodnak? – Az egyesületben 235-en vagyunk, de az évi százkoronás tagdíj összességében édeskevés. Különböző karitatív akciókat szervezünk, jótékonysági bált, bazárt, és egyéb más pénzszerző rendezvényeket. Sokan a tagdíjnál többet utalnak számlánkra, így összességében hatvanezer koronával számolunk. A nem pénzbeli adományokat is érdemes megemlíteni, ez a ruházattól a számítógépig terjed. Déván kiemelten tizenöt, Csíksomlyón tizenhárom gyereket segélyezünk, de folyamatosan bővítjük a körüket. – Látják a munkájuk eredményét? – Patronáltjaink közül nem egy fiatal egyetemet végzett. De az eredmények igazán évek múltán mutatkoznak. Kötelességünk támogatni akár Böjte Csaba, akár Gergely István, „Tiszti”árvaházi munkáját. Statisztikai adatok bizonyítják, hogy Csíkszeredában 30 százalékkal csökkent a kiskorú bűnözés, kell ennél látványosabb eredmény? Nagyon fájlalom, hogy a román állam megnehezíti a munkájukat, s bürokratikusan ellenőrzi például az egy gyerekre jutó négyzetmétert. Inkább tekintsenek a múltba, az ott gondozottaknak korábban az utcán jutott elég négyzetméter.
Közönségtalálkozó a vikingek földjén A stockholmi Magyar Házba, a svédországi magyarság egyik találkozóhelyére látogatott nemrég a Magyar Televízió. Az egykori paplak tágas termeivel, gazdag programkínálatával ideális találkozási hely. A résztvevők általában az idősebb generációból kerülnek ki, de a szombat délelőtti magyar óvodába szép számmal érkeznek a gyermekek is. A Magyar Televíziót főleg az egyéni vevőantennával rendelkezők nézik, amit a választások közeledtével egyre többen szereltetnek fel. A közönségtalálkozón az MTV két alkotását mutatta be, A Nagy Könyv győztes filmjét, az Egri csillagokat, valamint a Palackpostában nagy sikerrel vetített Egy év elmúlt című, a délkelet-ázsiai szökőár évfordulójára készült dokumentumfilmet. Külön érdekessége az alkotásnak, hogy főszereplője egy Stockholmban élő magyar üzletember, Somogyi Zsolt, aki szintén részt vett az eseményen.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!