Fotó: Presidency.ro
Növekvő nyomás érezhető a nemzetközi biztonság szintjén – hívta fel a figyelmet az 55. müncheni biztonságpolitikai konferencián Klaus Johannis.
2019. február 16., 14:402019. február 16., 14:40
2019. február 16., 16:272019. február 16., 16:27
Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a román államfő kifejtette: a biztonságot érintő különböző fenyegetések már nemcsak a politikusokat, a hadseregeket és a stratégiaalkotókat foglalkoztatják, hanem az európai állampolgárok zömét is. Az új típusú biztonsági kihívásokkal szembenézni az egyik legnagyobb feladat, és ennek a feladatnak csak a legtágabb értelemben vett kohézió révén lehet megfelelni. Ezért az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségét betöltő Románia számára az egység és kohézió jelenti a prioritást, mert
Ehhez pedig konszenzusra és közös álláspont kialakítására van szükség.
Leszögezte, az Európai Uniónak nagyobb szerepet kell vállalnia a civil válságok megoldása érdekében, ezért fokozott európai elkötelezettségre van szükség. Véleménye szerint össze kell kapcsolni a NATO egyedi és átfogó védelmi szerepét az Európai Unió integratív krízismegoldó hozzáállásával és azzal a képességével, hogy az eszközök és erőforrások széles skáláját tudja felvonultatni.
„A biztonság és védelem katalizátor kell hogy legyen az Atlanti-óceánon túli átmeneti feszültségek csökkentésében. Semmiféle hibás értelmezést nem engedhetünk meg magunknak nagy horderejű stratégiai következményekkel járó témák kapcsán. Mindenféle olyan lépést kerülnünk kell, amely transzatlanti versengésre utalna, és arra kell koncentrálnunk, hogy erősítsük a konszenzust azokban a kérdésekben, amelyeket közösen kell megoldanunk. Az EU és a NATO közötti komplementaritás kulcsszó ebben a folyamatban” – szögezte le Johannis.
A román államfő azt is kifejtette, hogy
Említést tett a május 9-ére beütemezett nagyszebeni csúcsról is, amely véleménye szerint jó alkalmat teremt majd az egység, az Európa-pártiság és az Európai Unió reményteljes jövőjére vonatkozó üzenet megfogalmazására.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!