Fotó: Boris Johnson/Facebook
A britek többsége szerint Boris Johnson miniszterelnöknek le kellene mondania a koronavírus-járvány elleni korlátozások idején tartott Downing Street-i partik botránya miatt, még nagyobb többség azonban nem számít arra, hogy Johnson ezt meg is teszi. A brit kormányfő szerda délutáni sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy nem kíván távozni tisztségéből.
2022. május 25., 20:352022. május 25., 20:35
2022. május 25., 22:052022. május 25., 22:05
A legnagyobb brit közvélemény- és piackutató cég, a YouGov a partik ügyének közigazgatási vizsgálatáról szóló, a kormányt és Johnsont számos pontban erőteljesen elmarasztaló jelentés szerdai közzététele után végzett országos gyorsfelmérést, amelynek résztvevői közül 59 százalék vélekedett úgy, hogy Johnsonnak le kellene mondania.
Az átlagon belül a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt szavazóinak 88 százaléka, a kormányzó Konzervatív Párt támogatóinak 27 százaléka szeretné Boris Johnson távozását a kormányfői posztról.
Arra a kérdésre azonban, hogy szerintük Johnson valóban lemond-e, mindössze 2 százalék válaszolta azt, hogy biztosan, további 5 százalék szerint „valószínűleg” megteszi ezt. A válaszadók 48 százaléka szerint ugyanakkor Boris Johnson valószínűleg, 35 százalék szerint biztosan nem távozik posztjáról, vagyis 83 százalék nem számít a kormányfő lemondására.
Az ezt firtató kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: „elsöprően erőteljes” meggyőződése, hogy folytatnia kell annak a választási programnak a végrehajtását, amelyre a választók nagy többséggel voksoltak.
Johnson a 2019-es országos parlamenti választásra utalt, amelyen az általa vezetett Konzervatív Párt negyven éve nem látott arányú győzelmet aratott, és 80 fős – a brit parlamenti rendszerben rendkívül kényelmesnek számító – alsóházi többséggel alakíthatott új kormányt.
A szerdai YouGov-felmérés résztvevőinek 74 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy véleményük szerint Boris Johnson tudatosan hazudott-e arról, hogy megsértette-e a koronavírus-járvány megfékezésére saját kormánya által elrendelt korábbi korlátozásokat. A válaszadók 13 százaléka vélekedett úgy, hogy Johnson nem hazudott tudatosan ebben a kérdésben.
Johnson a közkeletűen „partygate” néven emlegetett botrány kipattanása után többször is kijelentette az alsóházban, hogy nem történt törvénysértés.
Elnézést kért kedden Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-járvány megfékezésére saját kormánya által elrendelt korlátozások megsértéséért, amely miatt a rendőrség pénzbírsággal sújtotta.
Az ügyben lezajlott külön rendőrségi vizsgálat eredményeként azonban a Scotland Yard összesen 126 pénzbírságot rótt ki 83 kormánytisztviselőre és hozzátartozóra, köztük Johnsonra és feleségére, valamint Rishi Sunak pénzügyminiszterre.
E vizsgálatok és büntetések előzményeként az év elején kiderült, hogy a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban és más kormányintézményekben a koronavírus-járvány megfékezésére korábban elrendelt szigorú korlátozások idején több kerti partit, társasági összejövetelt is tartottak, nem egyszer Boris Johnson részvételével.
A brit kormány által érvényben tartott magatartási szabályok egyértelműen elvárják minden olyan kormánytag lemondását, akiről bebizonyosodik, hogy bármilyen ügyben tudatosan félrevezette a parlamentet.
Parlamenti vizsgálat indul annak megállapítására, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök félrevezette-e a képviselőket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt zárlatok idején tartott összejövetelek ügyében.
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott ünnepi beszédében.
Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából tett közzé bejegyzést a közösségi média oldalán: új 12 pontot fogalmazott meg, üzenetét Brüsszelnek címezve.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov csütörtökön közölte: tudatta Washingtonnal, hogy az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet az ukrajnai háború szüneteltetése érdekében csak Ukrajnának lenne jó.
Több házkutatást hajtottak végre Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben, amelyben a gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban.
szóljon hozzá!