Fotó: Boris Johnson/Facebook
Parlamenti vizsgálat indul annak megállapítására, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök félrevezette-e a képviselőket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt zárlatok idején tartott, a rendőrség által törvénysértőnek minősített összejövetelek ügyében.
2022. április 21., 20:032022. április 21., 20:03
2022. április 21., 21:322022. április 21., 21:32
A brit kormány által érvényben tartott magatartási szabályok egyértelműen elvárják minden olyan kormánytag lemondását, akiről bebizonyosodik, hogy tudatosan félrevezette a parlamentet.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt által kezdeményezett vizsgálat megindítását a kormányzó Konzervatív Párt frakciójából a többórás csütörtöki vita után senki nem ellenezte, így az indítványt a londoni alsóház formális szavazás és ellenvetés nélkül elfogadta.
A londoni miniszterelnöki hivatal a múlt héten jelentette be, hogy a Scotland Yard számos más tisztségviselővel együtt megbírságolta Boris Johnsont és feleségét, Carrie Johnsont, valamint Rishi Sunak pénzügyminisztert.
Ennek előzményeként a múlt év végén és az idei év elején egymás után kerültek nyilvánosságra értesülések arról, hogy Johnson hivatalában a szigorú járványügyi korlátozások idején több kerti partit, társasági összejövetelt is tartottak.
Boris Johnson a modern brit politika-történetben az első olyan, hivatalban lévő brit miniszterelnök, akit törvénysértés miatt hatósági szankcióval sújtottak.
Ezt a rendőrségi vizsgálat megindulása után úgy módosította, hogy akkori tudomása szerint munkatalálkozókon vett részt, és neki egyébként sem szólt senki, hogy a rendezvények szabályellenesek lehetnek.
A rendőrség közleményéből nem derült ki, hogy Johnson és felesége, illetve Sunak a vizsgált tizenkét összejövetel közül melyik miatt kapott bírságot. Az azonban már korábban ismertté vált, hogy 2020. június 19-én születésnapi ünnepséget tartottak Johnson tiszteletére a Downing Streeten, és ezen a rendezvényen mindhárman jelen voltak, a miniszterelnöki hivatal hozzávetőleg harminc munkatársával együtt.
Elnézést kért kedden Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-járvány megfékezésére saját kormánya által elrendelt korlátozások megsértéséért, amely miatt a rendőrség pénzbírsággal sújtotta.
E nyilatkozatában úgy fogalmazott: nem gondolt arra, hogy az esemény szabálysértésnek minősülhet. „Ezzel hibát követtem el, amiért maradéktalanul elnézést kérek” – tette hozzá.
Az akkoriban érvényben volt, Boris Johnson kormánya által elrendelt angliai járványellenes intézkedések értelmében kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.
A botrány elhatalmasodása óta azonban az ellenzék mellett az alsóházi konzervatív frakció több prominens tagja is távozásra szólította fel a miniszterelnököt, és médiaértesülések szerint gyűlnek azok a levelek, amelyekben a tory képviselők bizalmi szavazást kérnek Boris Johnson ellen.
A Konzervatív Párt szabályzata szerint a frakciótagság minimum 15 százalékának – a jelenlegi létszám alapján 54 képviselőnek – kell kezdeményeznie a miniszterelnökkel szembeni bizalmi szavazást ahhoz, hogy a tory frakció illetékes bizottsága elrendelje a voksolást. A folyamat azonban titkos, és a kezdeményezők teljes száma csak akkor derül ki, ha összegyűlik a szavazás elrendeléséhez minimálisan szükséges számú levél.
Pénzbírságot rótt ki Boris Johnson brit miniszterelnökre kedden a londoni rendőrség a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt zárlatok idején tartott partik miatt.
Az Európai Bizottság folyósította Ukrajnának a világ hét legfejlettebb iparú országával (G7) közösen jóváhagyott mintegy 45 milliárd eurós pénzügyi hiteltámogatás második, egymilliárd eurós részletét – tájékoztatott a brüsszeli testület csütörtökön.
Eltemetik azt az 59 embert csütörtökön Kocsaniban, aki a vasárnap hajnalban történt észak-macedóniai diszkótűz során vesztette életét.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hisz abban, hogy Trump vezetésével „még ebben az évben tartós béke érhető el”.
Izrael harckocsikkal elfoglalta a Gázai övezet középső részét keresztben átszelő, úgynevezett Necarim-folyosót – jelentette szerdán az izraeli katonai rádió.
Véget ért a Donald Trump és Volodimir Zelenszkij közötti egyórás telefonos megbeszélés szerdán. Zelenszkij a telefonbeszélgetés során beleegyezett az orosz energetikai infrastruktúra elleni támadások leállításába.
Szumi megyében egy ember meghalt, további három pedig megsebesült, mert találat ért egy többlakásos épületet, Kijev megyében ketten megsebesültek az orosz hadsereg szerda éjjeli rakétákkal és drónokkal végrehajtott légicsapásaiban.
Drasztikus intézkedéseket hoztak a török hatóságok a tüntetésektől való félelmükben Isztambulban, miután szerdán egy korrupciós vizsgálat részeként őrizetbe vették Ekrem Imamoglut, a város polgármesterét.
Izrael „teljes erővel folytatta a harcot” a Hamász ellen a Gázai övezetben – közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedd este.
Oroszország és Ukrajna szerdán kora reggel azzal vádolta egymást, hogy légitámadásokat indítottak, amelyek tüzeket okoztak és a polgári infrastruktúra létesítményeit rongálták meg.
A Momentum felhívására a gyülekezési jog – az Országgyűlés által elfogadott – módosítása ellen tüntettek Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren kedden.
szóljon hozzá!