Parker szerint az elmúlt egy évben tizenkét nagy-britanniai merényletterv végrehajtását akadályozták meg
A nyugati elhárító szolgálatok megítélése szerint Európában készülhet az eddigieknél összetettebb, pusztító merényletekre az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet, miután jórészt kiszorult közel-keleti területeiről – mondta hétfőn a brit elhárítás (MI5) vezetője.
2018. május 14., 14:422018. május 14., 14:42
2018. május 14., 16:242018. május 14., 16:24
Andrew Parker, aki egy berlini biztonságpolitikai konferencián szólalt fel, az MI5 által Londonban ismertetett beszédében elmondta: a londoni Westminster hídon tavaly márciusban elkövetett gázolásos és késeléses merénylet óta – amelyben öten haltak meg, köztük egy rendőr – a brit elhárító szolgálatok tizenkét nagy-britanniai merényletterv végrehajtását akadályozták meg.
Nagy-Britanniában a westminsteri támadással együtt tavaly öt terrorcselekményt hajtottak végre, ezeknek 36 halálos áldozatuk volt. A legsúlyosabb merénylet tavaly májusban, egy manchesteri popkoncert helyszínén történt, ahol egy öngyilkos iszlamista merénylő pokolgépet robbantott, 22 embert, köztük hét gyereket megölve. Hétfői beszédében az MI5 vezérigazgatója hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Nyugatot nemcsak a dzsihadista terrorszervezetek, hanem „egyes országok” folyamatos és ellenséges aktivitása is fenyegeti. Andrew Parker úgy fogalmazott: korántsem csak arról van szó, hogy „kémek kémkednek más kémek ellen, vagy kémek kergetik egymást a sötét éjszakában”, hanem olyan szándékos, célzott, rossz szándékú tevékenységekről, amelyek célja a szabad, nyílt, demokratikus társadalmi rendszerek aláásása, a stabilitásukat, biztonságukat, jólétüket biztosító, szabályokra épülő nemzetközi rend destabilizálása.
Az MI5 vezetője szerint az ilyen ellenséges tevékenységet folytató államok között az első helyen áll az orosz kormány. Parker hangsúlyozta: szándékosan nem azt mondta, hogy Oroszország, mivel az Egyesült Királyság a legnagyobb tisztelettel viseltet az orosz nép iránt. „London nem kívánja a kétoldalú feszültség eszkalálódását, és nem akar visszatérni a hidegháború veszélyes, feszült időszakához. Becsülendő Oroszország azon törekvése, hogy ismét nagy súlyú világpolitikai tényezővé váljék, de Moszkva ezt megteheti a szabályokra alapozott világrend részeseként is” – mondta hétfői beszédében a brit elhárítás vezetője.
Az angliai Salisbury városában március elején elkövetett mérgezéses támadásra és az azt követő diplomáciai ellenlépésekre utalva az MI5 vezetője kijelentette, hogy a nemzetközi közösség erőteljes hangon megüzente Moszkvának: egyszerűen nem elfogadható, hogy a II. világháború óta példátlan módon bárki idegmérget vessen be Európában. A Salisburyben március 4-én történt, a brit és a nemzetközi vizsgálatok szerint idegméreg-hatóanyaggal elkövetett támadás célpontja Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős hírszerző ügynök és lánya, Julija Szkripal volt. Szkripalt azóta is a helyi kórházban kezelik, lányát néhány hete kiengedték. London gyilkossági kísérletnek tartja az ügyet, amelyért Oroszországot tekinti felelősnek, Moszkva azonban folyamatosan és határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a Szkripal-ügyhöz.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!