Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Gabonát nm importált Románia Ukrajnábüól, de élelmiszer-ipari termékeket, így cukor, igen – ismerte el Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
2024. február 05., 09:022024. február 05., 09:02
2024. február 06., 01:082024. február 06., 01:08
A tárcavezető vasárnap este az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva fejtette ki, hogy Románia még nem importált búzát Ukrajnából. Elmondta, hét kérelmet nyújtottak be a minisztériumhoz Ukrajnából történő gabonaimportra, de eddig egyiket sem hagyták jóvá. „Románia nem importált búzát Ukrajnából” – szögezte le Florin Barbu.
A minisztert ugyanakkor arról is megkérdezték, mit gondol az ukrán Nemzeti Agrárgazdasági Intézet igazgatóhelyettesének kijelentéséről, miszerint Románia az első helyen áll az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek importőreinek rangsorában.
„Ha mezőgazdasági termékekről beszélünk, akkor a cukor is ide tartozik, amelyből Románia csak a fogyasztás 23 százalékát állítja elő... (...) Agrár-élelmiszeripari termékekről beszélünk. Ahogy mondtam,
Ami a gabonaimportot illeti, Románia nem importált gabonaféléket, mert az Európai Unió határozata megtiltotta a behozatalt. Ezt követően a román állam és az ukrán állam egy olyan jogszabályról döntött, amelynek értelmében csak azokat a gazdák és feldolgozók kapnak engedélyt, akik mezőgazdasági termékeket akarnak importálni, búzáról, kukoricáról, repcéről, napraforgóról van szó. Eddig hét kérelmet nyújtottak be a mezőgazdasági minisztériumhoz – de egyiket sem hagyták jóvá – az Ukrajnából származó gabona behozatalára” – hangsúlyozta a mezőgazdasági miniszter.
Emlékeztetett, hogy az ukrajnai háború kirobbanása után az Európai Bizottság betiltotta a gabonaimportot.
„A háború kitörése óta az Európai Bizottság betiltotta a behozatalt. Később létrehoztunk egy engedélyezési mechanizmust az ukrán és a román állam között. Ezeket a kérelmeket benyújtották, de eddig a mezőgazdasági minisztérium nem hagyott jóvá egyetlen gabonaimportra vonatkozó kérelmet sem. Ráadásul, ahogy korábban is mondtam, Ukrajnából csak a romániai gazdák és feldolgozók importálhatnak gabonát, közvetítők vagy más gabonakereskedők nem” – tette hozzá Florin Barbu.
Azt is elmondta, hogy
„Amikor a gazdák arról tájékoztattak, hogy bizonyos mennyiségű gabona érkezik Romániába, megkértem a Csalás Elleni Hivatalt, hogy ellenőrizze azokat, természetesen megállapították, hogy gabonáról és kukoricáról van szó, de ezek vetőmagok, amelyeket román gazdák fognak felhasználni. Arról a napraforgómagról van szó, amelyeket a mezőgazdaságban használnak, de soha nem volt szó gabonafélék román területre való behozataláról. És nyilvános felhívást intézek az állami intézményekhez, hogy ezt ellenőrizzék” – mondta a mezőgazdasági miniszter.
Florin Barbut arról is kérdezték, mennyit veszített a román mezőgazdaság az ukrajnai háború miatt.
„Nagyon jól tudjuk, hogy amikor Oroszország elkezdte ezt az abszurd háborút Ukrajnában, a világ gabonapiaca kiegyensúlyozatlanná vált. Egy tonna búza abban az évben, amikor ez a háború kezdődött, valahol 1,8 lej körül volt kilogrammonként, ez 1800 lej tonnánként, és miután kiigazítottuk mindazokat a dolgokat, amelyek bekövetkeztek a világ gabonapiacán, a gabona ára jelenleg valahol 0,9 lej körül van. De úgy gondolom, hogy a gabonaárak emelkedni fognak” – mondta Florin Barbu, hozzátéve, hogy a gazdákat állami támogatásokkal is segítik.
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottsági arány mindössze 76,7 százalékos Romániában, és folyamatosan csökken. Ez messze elmarad az optimális szinttől.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Az ország területének több mint felére érvényes, erős szélre, hóviharokra és esőre figyelmeztető sárga és narancssárga, vagyis első- és másodfokú riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az ukrán hatóságok arról számoltak be, hogy az Oroszországi Föderáció erőinek egyik rakétája mintegy áthaladt a román légtéren, ahol mintegy két percig tartózkodott, de a román légtérellenőrző rendszer nem észlelt ilyet.
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
A túlóra megtagadásával fenyegetőznek a romániai börtönőrök a kormány által kilátásba helyezett megszorítások gyakorlatba ültetése esetén. A börtönőrök szerint könnyen megtörténhet, hogy őrizetlenül maradnak a fogva tartottak.
„Fejlesztési miniszteri megbízatásom alatt folytatni szeretném az RMDSZ és koalíciós partnerei által, az elmúlt kormányzási időszakokban elkezdett beruházásokat” – fogalmazta meg Facebook-posztjában Cseke Attila régi-új fejlesztési miniszter.
Az új kormány hétfő este jóváhagyta a központi közigazgatásra vonatkozó szóló sürgősségi rendeletet, amely törvénybe ülteti a román parlamentnek az új végrehajtó hatalomnak bizalmat szavazó határozatával létrehozott kormányzati struktúrát.
Budapest irányítása alá került a román pénzügyi és fejlesztési minisztérium azáltal, hogy RMDSZ-es miniszterek kerültek az élükre – vélekedik a szélsőjobboldali Călin Georgescu.
szóljon hozzá!